Newsy

Jutro premiera sztuki "Raj dla opornych" w Teatrze Polonia

2015-06-12  |  06:45

Jutro w Teatrze Polonia odbędzie się premiera sztuki „Raj dla opornych” Michele Riml w reż. Krystyny Jandy. To kontynuacja przedstawienia „Seks dla opornych”. – Ta część dotyczy braku pieniędzy, trzeciego etapu życia, emerytury, albo wcześniejszej emerytury, pewnej niesprawiedliwości dziejowej, życiowej – zdradza temat sztuki Krystyna Janda. W rolach głównych wystąpią Dorota Kolak, Mirosław Baka i Aleksandra Konieczna.

W spektaklu „Raj dla opornych” widzowie poznają bohaterów znanych z „Seksu dla opornych” kilka lat później. Tym razem główni bohaterowie Karol (w tej roli Mirosław Baka) i jego żona Barbara (w tej roli Dorota Kolak) będą zmagać się m.in. z problemami finansowymi. Krystyna Janda zdecydowała się na wyreżyserowanie i wystawienie sztuki, gdyż jej zdaniem przedstawienie porusza problemy bliskie publiczności.

Wszystko to, co oni mówią jest zabawne, natomiast tak naprawdę wszystkie te sprawy są bliskie problemom publiczności. Ta cała część dotyczy braku pieniędzy, trzeciego etapu życia, emerytury albo tej wcześniejszej emerytury, pewnej niesprawiedliwości dziejowej, życiowej. Podoba mi się , że autorka postanowiła pisać poradniki życiowe w formie sztuk teatralnych. To jest w jakimś sensie potrzebne ludziom – mówi aktorka agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Mirosław Baka przyznaje, że utrata pracy jest w spektaklu jedynie pretekstem do ukazania relacji w rodzinie na tle powstałego problemu.

– Gram tutaj 56-latka, który stracił pracę i to jest taki moment w życiu każdego 56-latka nieszczególny, kiedy parę lat przed emeryturą trzeba przemeblować całe swoje życie, albo znaleźć nowy sposób na siebie, na resztę swojego aktywnego życia zawodowego. To jest ważne jak na to reaguje małżeństwo, jak na tę trudną sytuację życiową reaguje rodzina. W tym przypadku rodzina poszerzona o jedną osobę, która wprowadza bardzo dużo fermentu i stanowi taki kontrapunkt dla tych naszych dwóch postaci. Mam na myśli oczywiście Dianę – siostrę Barbary, która zjawia się w tej drugiej części  – mówi Mirosław Baka.

W rolę Diany wcieli się Aleksandra Konieczna.

Z kolei Dorota Kolak podkreśla, że "Raj dla opornych" choć lekko napisany, jest bardzo refleksyjny i skłania do wielu przemyśleń.

To jest moment, kiedy z gniazda wyleciały dzieci, został jeden najmłodszy syn. Za chwilę zostaniemy tylko we dwoje. Zaczynamy podsumowywać: co zrobiliśmy w życiu, jak się sprawdziliśmy w życiu. A podświadome to jest strach. Taki mam monolog na końcu – strach przed upływającym czasem. Będzie więc trochę wesoło, zabawnie, ale też będzie tak trochę nostalgicznie i gorzko. Pogodnie zaś dlatego, że dobrze, że znaleźliśmy siebie nawzajem z Karolem, ale też, czy przeżyliśmy to życie mądrze, tak jak powinniśmy, tak jak chcieliśmy –  mówi aktorka.

„Raj dla opornych”  jest kooprodukcją z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, gdzie premiera odbyła się 6 czerwca. Jutrzejsza premiera sztuki w Warszawie odbędzie się o godz. 19.30. Kolejne spektakle zostaną wystawione od 14 do 18 czerwca oraz w okresie wakacyjnym.

 

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Klaudia Carlos: Propozycja Kingi Dobrzyńskiej dotycząca „Pytania na śniadanie” sprawiła mi wielką radość i przyjemność. To dla mnie duży awans zawodowy

Gospodyni „Pytania na Śniadania” nie ukrywa, że angaż do tego formatu to dla niej duży zaszczyt i szansa na zawodowy rozwój. Jest więc ogromnie wdzięczna szefowej Kindze Dobrzyńskiej, że to właśnie ją wzięła pod uwagę i powierzyła to zadanie. Klaudia Carlos ma wieloletnie doświadczenie zawodowe i nie bierze sobie do serca krytyki widzów, którzy byli przyzwyczajeni do poprzedniej ekipy porannego programu. Nie chce także komentować zarzutów, które pojawiają się w sieci pod adresem nowych prowadzących

Handel

Handel odczuwa kryzys demograficzny. Pracownicy zagraniczni i automatyzacja sposobem na niedobór kadr

30 proc. firm handlowych uważa niedostępność pracowników za ważną lub bardzo ważną barierę w rozwoju – wynika z Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE z lipca br. Ponad dwukrotnie więcej uznało, że są nią wysokie koszty pracownicze. Brak kadr, który odczuwalny jest w wielu różnych branżach, często nawet mocniej niż w handlu, oznacza konieczność sięgania po pracowników z zagranicy oraz inwestowania w automatyzację.

Teatr

Aleksandra Popławska: Nadopiekuńczość i trzymanie dziecka pod parasolem ochronnym to przemoc psychiczna. Taka toksyczna relacja jak w spektaklu „Czułe słówka” to dobry temat dla psychologa

Najnowsza sztuka warszawskiego Och-Teatru przedstawia losy matki – przedwcześnie owdowiałej, ekscentrycznej Aurory i jej córki Emmy, która jak najszybciej chce wyjść za mąż, by uwolnić się od wpływu rodzicielki. Aleksandra Popławska, wcielająca się w rolę tej pierwszej, zaznacza, że kobiety łączy bliska, ale trudna, wręcz toksyczna więź. Jej zdaniem podobne relacje można zaobserwować również w polskich domach. Dlatego też, ta opowieść z przesłaniem powinna skłonić odbiorców do przemyśleń, bo być może jakieś sytuacje w ich rodzinach wymagają szybkiego uzdrowienia. Spektakl „Czułe słówka” powstał na podstawie jednego z najgłośniejszych amerykańskich filmów sezonu 1983/1984, jednak teatralna wersja została nieco zmodyfikowana.