Newsy

Maciej Maleńczuk nie żałuje, że szczerze opowiedział o swoich nałogach: czytelnicy mówią, że to świetna książka

2015-06-02  |  07:10

Maciej Maleńczuk przyznaje, że spotyka się z niezwykle pozytywnym odbiorem książki, w której w nietuzinkowy sposób opowiedział o swoich doświadczeniach z alkoholem i narkotykami. „Maleńczuk. Ćpałem, chlałem i przetrwałem” to liczący blisko 400 stron wywiad-rzeka. Z muzykiem rozmawiała Barbara Burdzy. Artysta podkreśla, że nie wstydzi się swojej przeszłości i niczego by w niej nie zmienił.

Jeszcze żaden artysta w Polsce nie opowiedział tak szczerze i dosadnie o swoich nałogach, życiowych zakrętach, bolesnych upadkach i wnioskach, jakie wyciągnął z tych doświadczeń. Fani Macieja Maleńczuka długo czekali na taką spowiedź.

– Czytelnicy reagują entuzjastycznie i wszyscy mówią, że to jest świetna książka. Jest w niej bardzo dużo dowcipu, dużo do śmiechu. Wspominam swoją młodość, której nie zamieniłbym na żadną inną. Takie było moje życie, być może nie było wszystko normalne, ale żadna cenzura nie ma prawa tego objąć – mówi Maciej Maleńczuk agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Zdaniem artysty używki są dla ludzi, ale trzeba wiedzieć, kiedy powiedzieć stop. Maleńczuk przyznaje, że spróbował w swoim życiu wszystkiego – była heroina, kokaina, LSD i duże dawki alkoholu.

– Mój sukces polega jednak na tym, że ja nigdy nie przedawkowywałem – podkreśla muzyk.

Oczywiście po to się to robi, żeby sobie podnieść nastrój, a nie po to, żeby się wykańczać. I warto, żeby ludzie o tym pamiętali. Myślę, że tak naprawdę moralnym jest dopuszczanie do kaca, niemoralnym jest niedopuszczanie do kaca. Jeżeli było ci wesoło, to musi też ci być smutno. Drzewo ma koronę i korzenie, więc to wszystko jest dualizmem, i dlatego być może przetrwałem, bo do kaca dopuszczałem i potrafiłem tego kaca przetrwać, i każdemu tego życzę – mówi Maciej Maleńczuk.

Artysta opowiedział Barbarze Burdzy o różnych etapach w swoim życiu  począwszy od momentu, kiedy będąc małym chłopcem, palił papierosy i w wieku 7 lat pił pięćdziesionę, a skończywszy na szaleństwach narkotykowych.

Moim zdaniem to jest jeden procent moich przygód. Także jeszcze wiele przed nami – dodaje Maciej Maleńczuk.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Czerwone i Czarne.

Czytaj także

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Edukacja

W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.

Psychologia

Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.