Mówi: | Magda Jagnicka |
Funkcja: | stylistka |
Magda Jagnicka, stylistka: Polki często chodzą na zakupy z nudów, co kończy się dużą liczbą niepotrzebnych rzeczy
Zdaniem stylistów trzeba kompletować garderobę tak, żeby ubrania nie wysypywały się z szafy, lecz by bazując na kilku ponadczasowych rzeczach, można było stworzyć jak najwięcej stylizacji na każdą okazję. Nie warto ślepo podążać za sezonowymi trendami po to tylko, by kupić coś, co niekoniecznie pasuje do naszej sylwetki i stylu. Przed pójściem do sklepu najlepiej przejrzeć zawartość szafy, zrobić listę niezbędnych zakupów i ustalić, ile chcemy wydać.
Podczas zakupów powinna obowiązywać zasada: mniej spontaniczności, więcej przemyślanych decyzji. Zanim sięgniemy do portfela, zastanówmy się, czy dana rzecz rzeczywiście jest nam potrzebna. Warto także zwrócić uwagę na jakość materiału oraz jakość wykonania produktu.
– Kiedy się chodzi na zakupy z nudów, to kończy się to milionem zupełnie niepotrzebnych rzeczy w szafie. Przede wszystkim trzeba zadać sobie pytanie, czego potrzebuję, zamiast zastanawiać się nad tym, co jest modne, co się nosi, czego nie mam jeszcze w szafie. Jeśli już wybieramy się na zakupy, to zróbmy sobie listę tak jak w sklepie spożywczym, czyli konkretnie, jeśli mam kupić buty, to idę po buty, a nie idę z nudów – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Magda Jagnicka, stylistka.
Styliści przestrzegają, by nie korzystać z każdej nadarzającej się okazji i nie dać się nabrać na triki sprzedawców. Często sklepy zawyżają ceny tuż przed okresem wyprzedaży, po czym obniżają je do pierwotnej wysokości, jednocześnie ogłaszając promocję. Można też wtedy trafić na ubrania wybrakowane. Moda zmienia się jak w kalejdoskopie i trudno za nią nadążyć, dlatego wyprzedaże to doskonały czas, aby zainwestować przede wszystkim w klasyczne kroje oraz fasony.
– Polki, niestety, kupują bez zastanowienia, dosyć emocjonalnie podchodzą do zakupów, kierując się zasadą: nudzi mi się, coś bym porobiła, mam gorszy dzień, to pójdę na zakupy. I później te rzeczy wywalają się z szafy, a my codziennie narzekamy, że nie mamy się w co ubrać – mówi Magda Jagnicka.
Modowe trendy tracą na popularności wraz z nadejściem nowego sezonu. Nie warto więc inwestować zbyt wiele w ubrania o fasonach i kolorach, które za chwilę przestaną być modne. W garderobie każdej kobiety niezależnie od wieku i stylu, jaki preferuje, powinny się znaleźć ponadczasowe ubrania, które będą punktem wyjścia do stworzenia wielu różnych stylizacji.
– To jest około 30 rzeczy, naprawdę prostych: biała koszula, T-shirt, trencz, marynarka, kurtka, czy skórzana, czy dżinsowa. Na liście są także szorty, dżinsy, spodnie typu chinosy bardziej do pracy. Jeśli chodzi o spódnicę, to taka z koła bardziej na weekend i taka ołówkowa bardziej do pracy. Co do butów to potrzebne są buty sportowe, trampki, ale też szpilki i oczywiście torebki – tłumaczy Magda Jagnicka.
Każdą stylizację można uzupełnić jakimś drobnym, modnym właśnie akcentem lub dodatkiem, który w zależności od sytuacji doda jej charakteru i podkreśli styl.
– Tak naprawdę warto zacząć od dodatków. Jeśli wychodzimy z domu, zdecydujmy się, jakie buty zakładamy, bo one tak naprawdę determinują całą stylizację. Inne buty założymy na randkę, inne buty założymy do pracy, inne buty na weekend z przyjaciółkami. Dlatego zawsze warto zaczynać od dodatków, od dołu, a dopiero potem kompletować resztę – podkreśla Magda Jagnicka.
Czytaj także
- 2024-12-05: Przedświąteczna gorączka zakupów może sprzyjać nieprzemyślanym decyzjom. UOKiK ostrzega przed nadmiernym zadłużaniem
- 2024-10-07: Monika Miller: Moja szafa jest dosyć mała. Lepiej jest mieć mniej rzeczy świetnej jakości, niż kupować kilogramy ubrań i za pół roku je wyrzucać
- 2024-10-25: Anna Głogowska: Piękna jest sztuka z elektroodpadów. Takie ubrania to dobry pomysł na oryginalny strój na czerwony dywan
- 2024-10-23: Monika Mrozowska: Na ściankach dziewczyny lubią wyglądać za każdym razem inaczej. Trochę mi szkoda na to czasu
- 2024-10-09: Monika Mrozowska: Mamy w mieszkaniu małą lodówkę i dlatego nie robię zakupów na zapas. Dzięki temu nie marnuję jedzenia
- 2024-09-25: Barbara Kurdej-Szatan: Moda ekologiczna jest nam bardzo bliska. Kupuję ciuchy lepszej jakości, ale dużo rzadziej
- 2024-09-19: Nowe trendy w digital marketingu. Innowacje rewolucjonizują działania agencji i klientów
- 2024-09-06: Rafał Zawierucha: Kocham remonty i nadzorowanie wszystkiego. Wspaniale sprawdzam się w dyrygowaniu i rozdzielaniu obowiązków
- 2024-09-27: Ada Fijał: Młode pokolenie jest niezwykle obeznane z modą. Kiedyś my uczyliśmy uczestników naszych programów, co mają robić, a teraz często to my uczymy się od nich
- 2024-08-14: Tomasz Jacyków: Bardzo modny tego lata jest nurt bieliźniany. Hitem są spodenki udające męskie bokserki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Teatr
Jadwiga Jankowska-Cieślak i Daniel Olbrychski po 50 latach znów zagrają małżeństwo w sztuce „Przebłyski”. „To duża rozkosz spotkać się po tylu latach”
Twórcy sztuki zatytułowanej „Przebłyski” podkreślają, że jest to spektakl – lustro każdej pary. Kreowani przez Jadwigę Jankowską-Cieślak i Daniela Olbrychskiego Rosa i Abrasza przez lata byli małżeństwem, a w chwili śmierci mężczyzny widzowie dostają kompendium wiedzy o ich niełatwym życiu. Odtwórca głównej roli cieszy się, że znów może się spotkać na scenie z aktorką, która od lat robi na nim ogromne wrażenie. Przyznaje też, że Serge Kribus napisał ten tekst z myślą o nim i zależało mu, żeby zagrał tę sztukę w Paryżu. Najpierw jednak przedstawienie zostanie zaprezentowane w polskiej wersji.
Edukacja
Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce
Na warszawskiej Pradze Północ otwarto właśnie pierwszą STEM Kindlotekę, czyli przestrzeń edukacyjną dla dzieci i młodzieży, która stawia na rozwój kompetencji w obszarze nauki, technologii, inżynierii i matematyki. To inicjatywa Amazon i stowarzyszenia Cyfrowy Dialog rozwijana od 2019 roku, w ramach której funkcjonuje ponad 100 takich placówek, a z prowadzonych w nich zajęć skorzystało już pół miliona dzieci. STEM uważane są za kompetencje przyszłości, a badania wskazują, że można je rozwijać już u najmłodszych uczniów.
Prawo
Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uprościć prawną definicję mobbingu. Dodatkowo opracowywana nowelizacja przepisów ma nałożyć nowe obowiązki na pracodawców, których celem będzie określenie zasad przeciwdziałania mobbingowi i to na poziomie regulaminu pracy lub innych wewnętrznych regulacji. Dzięki któremu podwładni będą bardziej świadomi swoich praw i będą mogli lepiej reagować na przypadki ich łamania.