Newsy

Michał Piróg: nie walczę z żadną religią tak długo, jak nie wyrządza szkody i nas nie ubezwłasnowolnia

2016-11-25  |  06:45

Tancerz jest przekonany, że wiara może być oparciem i źródłem siły dla każdego człowieka. Sprzeciwia się natomiast działalności instytucji religijnych, które mają tendencję do narzucania wszystkim własnej ideologii. Zdaniem Michała Piróga kościół katolicki w Polsce wykorzystuje ufność wiernych, dbając wyłącznie o własne interesy.

Michał Piróg nie uważa się za przeciwnika religii samej w sobie. Twierdzi, że nie walczy z żadnym wyznaniem, o ile nie wyrządza ono szkody ludziom i nie ubezwłasnowolnia ich. Tancerz uważa, że religia może stanowić remedium na ludzki strach przed problemami egzystencjalnymi i niepewnością, jaką niesie ze sobą przyszłość. Jego zdaniem wielu ludzi lubi czuć oparcie, jeśli nie w realnej, bliskiej osobie, to chociażby w nieokreślonej bliżej sile nadprzyrodzonej, i czerpać z tego siłę do życia.

– Mówię: jak najbardziej możesz wierzyć, w co chcesz, w jakąkolwiek religię. Są ludzie, którzy mogą wierzyć w czterolistną koniczynę, jeżeli to sprawia, że czujesz się silniejszy, a nie wyrządzasz krzywdy innym, nie ma problemu – mówi Michał Piróg agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Nieco inaczej tancerz zapatruje się natomiast na działalność instytucji religijnych, takich jak kościół katolicki czy prawosławny, muzułmańscy imamowie, bądź też żydowscy rabini. Jego zdaniem wszystkie te instytucje mają skłonność do wynoszenia się ponad inne religie oraz uznawania wyłącznie reprezentowane przez siebie wyznanie jako jedynie słuszne. Michał Piróg uważa, że celem takiego działania jest pilnowanie własnych interesów.

– Tutaj już mówię: nie bądźmy aż tak ufni i nie idźmy ślepo, bo historia różnych religii na świecie, pokazuje, że religie doprowadzają do wielu krwawych sytuacji nie licząc się z nami, tylko wykorzystując nas do pozyskania swojej pozycji w świecie biznesu, bo to jest duży biznes tak naprawdę – mówi tancerz.

Juror "Top Model" uważa, że hierarchowie kościelni w Polsce wykorzystują niemal bezgraniczną i pełną ufności wiarę ludzi. W ten sposób zbudowali dominującą pozycję kościoła, umożliwiającą mu wpływanie nawet na władze państwowe. Wiernym nie mówi się natomiast o interesach pomiędzy kościołem a partią rządzącą, zwłaszcza o dotacjach, które zamiast do ludzi potrzebujących trafiają do kościelnej kasy.

– Nie mówi się o tym, że poparcie Kościoła i namawianie ludzi było po to, żeby obecna władza doszła do rządów tylko i wyłącznie po to, że Kościół wiedział, że w momencie, kiedy obecna władza dojdzie zostanie oddany majątek Kościoła na kilkaset milionów złotych zupełnie bez informowania nikogo, 3 mld dotacji w chwili obecnej dla kolejnych jakichś tam biznesowych planów Kościoła – mówi Michał Piróg.

Wiara i działalność instytucji religijnych, nie tylko chrześcijańskich, ale także muzułmańskich i żydowskich, to jeden z tematów, które tancerz porusza w swojej drugiej książce. Publikacja "Wszystko jest po coś" ukazała się w październiku nakładem Wydawnictwa Czerwone i Czarne.

Czytaj także

Więcej ważnych informacji

Kalendarium

Festiwal Biegowy Tauron 2020

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Patronat Newserii

Media

Kinga Sawczuk: Kiedyś nie potrafiłam marzyć i miałam kompleksy. W szkole czasami słyszałam, że mi się nie uda i że wstawiam głupie filmiki

Influencerka poprzez swoją działalność w social mediach stara się zmotywować ludzi do spełniania marzeń. Tłumaczy, że jeszcze parę lat temu nie wierzyła w siebie i brakowało jej odwagi. Postanowiła jednak stawić czoła wewnętrznym słabościom i lękom. Decyzja okazała się słuszna. Obecnie obserwuje ją na Instagramie ponad milion osób. Kinga Sawczuk chce wykorzystać popularność jak najlepiej. Niedawno premierę miała jej książka pod tytułem „Kompleksiara. Jak zaistnieć w necie i być sobą?”.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Media

Mariusz Pudzianowski: Zawsze miałem do siebie dystans. Podchodzę do programu „Anything Goes. Ale Jazda!” na luzie i dobrze się bawię

Zawodnik MMA bierze udział w nowym programie telewizyjnym emitowanym na TVP2  „Anything Goes. Ale Jazda!”. Tłumaczy, że jego formuła jest bardzo specyficzna i dlatego z pewnością nie każdy dobrze się w niej odnajdzie. Gwiazdy mają za zadanie rozbawić publiczność oraz widzów przed telewizorami. W konsekwencji muszą wykazać się kreatywnością, ale także sporym poczuciem humoru. Strongman zaznacza, że na planie produkcji czuje się bardzo komfortowo, ponieważ do życia podchodzi z dystansem i nie boi się nowych wyzwań.

Gwiazdy

Agata Załęcka: Preferuję minimalistyczny tryb życia. Oduczyłam się zbieractwa. Gromadzić należy jedynie wspomnienia

Aktorka stara się dbać o środowisko naturalne. Zaznacza, że ekologia w jej życiu zajmuje bardzo ważne miejsce. Agata Załęcka nie kupuje niepotrzebnych rzeczy, ponieważ nie lubi otaczać się nadmiarem produktów. Gdy otoczenie urządzone jest w minimalistycznym stylu, znacznie łatwiej jest się jej odnaleźć oraz skupić na poszczególnych zajęciach. Przyznaje, że coraz częściej rezygnuje również z mięsa. Jadłospis artystki przepełniają głównie warzywa i owoce, które pozwalają jednocześnie zadbać o sylwetkę oraz generować mniej plastiku.