Newsy

Michał Piróg: nie walczę z żadną religią tak długo, jak nie wyrządza szkody i nas nie ubezwłasnowolnia

2016-11-25  |  06:45

Tancerz jest przekonany, że wiara może być oparciem i źródłem siły dla każdego człowieka. Sprzeciwia się natomiast działalności instytucji religijnych, które mają tendencję do narzucania wszystkim własnej ideologii. Zdaniem Michała Piróga kościół katolicki w Polsce wykorzystuje ufność wiernych, dbając wyłącznie o własne interesy.

Michał Piróg nie uważa się za przeciwnika religii samej w sobie. Twierdzi, że nie walczy z żadnym wyznaniem, o ile nie wyrządza ono szkody ludziom i nie ubezwłasnowolnia ich. Tancerz uważa, że religia może stanowić remedium na ludzki strach przed problemami egzystencjalnymi i niepewnością, jaką niesie ze sobą przyszłość. Jego zdaniem wielu ludzi lubi czuć oparcie, jeśli nie w realnej, bliskiej osobie, to chociażby w nieokreślonej bliżej sile nadprzyrodzonej, i czerpać z tego siłę do życia.

– Mówię: jak najbardziej możesz wierzyć, w co chcesz, w jakąkolwiek religię. Są ludzie, którzy mogą wierzyć w czterolistną koniczynę, jeżeli to sprawia, że czujesz się silniejszy, a nie wyrządzasz krzywdy innym, nie ma problemu – mówi Michał Piróg agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Nieco inaczej tancerz zapatruje się natomiast na działalność instytucji religijnych, takich jak kościół katolicki czy prawosławny, muzułmańscy imamowie, bądź też żydowscy rabini. Jego zdaniem wszystkie te instytucje mają skłonność do wynoszenia się ponad inne religie oraz uznawania wyłącznie reprezentowane przez siebie wyznanie jako jedynie słuszne. Michał Piróg uważa, że celem takiego działania jest pilnowanie własnych interesów.

– Tutaj już mówię: nie bądźmy aż tak ufni i nie idźmy ślepo, bo historia różnych religii na świecie, pokazuje, że religie doprowadzają do wielu krwawych sytuacji nie licząc się z nami, tylko wykorzystując nas do pozyskania swojej pozycji w świecie biznesu, bo to jest duży biznes tak naprawdę – mówi tancerz.

Juror "Top Model" uważa, że hierarchowie kościelni w Polsce wykorzystują niemal bezgraniczną i pełną ufności wiarę ludzi. W ten sposób zbudowali dominującą pozycję kościoła, umożliwiającą mu wpływanie nawet na władze państwowe. Wiernym nie mówi się natomiast o interesach pomiędzy kościołem a partią rządzącą, zwłaszcza o dotacjach, które zamiast do ludzi potrzebujących trafiają do kościelnej kasy.

– Nie mówi się o tym, że poparcie Kościoła i namawianie ludzi było po to, żeby obecna władza doszła do rządów tylko i wyłącznie po to, że Kościół wiedział, że w momencie, kiedy obecna władza dojdzie zostanie oddany majątek Kościoła na kilkaset milionów złotych zupełnie bez informowania nikogo, 3 mld dotacji w chwili obecnej dla kolejnych jakichś tam biznesowych planów Kościoła – mówi Michał Piróg.

Wiara i działalność instytucji religijnych, nie tylko chrześcijańskich, ale także muzułmańskich i żydowskich, to jeden z tematów, które tancerz porusza w swojej drugiej książce. Publikacja "Wszystko jest po coś" ukazała się w październiku nakładem Wydawnictwa Czerwone i Czarne.

Czytaj także

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Anna Maria Wesołowska: Program „Sędzia Anna Maria Wesołowska” wprowadził sędziów do okienka telewizora. Wcześniej byliśmy troszeczkę jak w szklanej wieży, sędziemu nic nie wypadało

Popularna sędzia nie ukrywa, że liczy na kontynuację serialu, bo jej zdaniem jest to program z misją, z którego wiedzę o prawie i obowiązujących przepisach przez lata czerpały miliony Polaków, a ona sama stała się w tej dziedzinie niekwestionowanym autorytetem. Niejedna osoba, która weszła w konflikt z wymiarem sprawiedliwości, zastanawiała się, jaki wyrok w tej sytuacji wydałaby właśnie najsłynniejsza sędzia w Polsce. Tymczasem na początku wielu jej kolegów po fachu podchodziło do tego formatu dość sceptycznie.

 

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Gwiazdy

Maciej Nowak: Nie mamy takich tradycji kulinarnych jak Francja, Włochy czy Hiszpania. Powinniśmy zgubić naszą próżność i przestać patrzeć w stronę Zachodu

Zdaniem krytyka kulinarnego duża część społeczeństwa zaczyna zwracać uwagę na jakość produktów spożywczych, które wybiera. Rosnące wymagania konsumentów kształtują rynek. W Polsce pojawia się coraz więcej marek spożywczych, które oferują odbiorcom produkty różnorodne, ciekawe i smaczne. Maciej Nowak zaznacza jednak, że nie każdy może pozwolić sobie na luksusową dietę. Na razie jest to przywilej nielicznych.

Farmacja

Dzieci z cukrzycą w trudnej sytuacji z powodu pandemii. Pomóc im mogą systemy ciągłego monitorowania cukru

W Polsce jest około 20 tys. dzieci z cukrzycą typu I, która może prowadzić do ciężkich powikłań. – Sytuacja zrobiła się trudna, kiedy zaczął obowiązywać lockdown. Dzieci zostały w domu, a część rodziców nadal chodziła do pracy. Kłopot polega na tym, że dziecko chorujące na cukrzycę nie jest w stanie samo sobie z tą chorobą poradzić – wskazuje prezes Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą, Dagmara Staniszewska. W tej chwili problemem jest też brak pielęgniarek w szkołach, przez co młodzi pacjenci diabetologiczni zostali bez profesjonalnej opieki. W kryzysowych warunkach alternatywą dla rodziców są systemy ciągłego monitorowania cukru, które pozwalają na bieżąco kontrolować stan zdrowia dziecka.

Bankowość

60 proc. studentów uważa naukę zdalną za mniej efektywną. Ich zaangażowanie może poprawić grywalizacja

W związku z rekordowym przyrostem zakażeń SARS-CoV-2 rząd rozważa wprowadzenie nauki zdalnej we wszystkich szkołach ponadpodstawowych, jak i młodszych klasach podstawówek. Już od początku października w tryb zdalnej nauki przeszła zdecydowana większość uczelni wyższych. Z badania zrealizowanego na zlecenie BIK wynika, że zdania studentów dotyczące tej formy kształcenia są podzielone, a ponad 60 proc. ocenia ją jako mniej motywującą i mniej efektywną od stacjonarnego modelu nauczania. Brak zajęć praktycznych i warsztatowych wymaga wprowadzenia do zdalnego nauczania nowych narzędzi, które to zrekompensują i zwiększą zaangażowanie. Przykładem jest grywalizacja, często wykorzystywana w korporacjach jako narzędzie motywacyjne jeszcze przed pandemią COVID-19.