Newsy

Duet Paprocki&Brzozowski pokazał dwie kolekcje na sezon jesien-zima 2015/2016

2015-05-26  |  14:05

Plants i Premium – tak nazywają się dwie najnowsze kolekcje duetu Paprocki&Brzozowski na sezon jesień-zima 2015/2016. Pierwsza, bardziej młodzieżowa, to ubrania z odważnymi cięciami, kontrastowymi kolorami i graficznymi nadrukami, wpisujące się jednak w elegancki styl. Kolekcja Premium to suknie, spodnie czy płaszcze w bardziej stonowanych kolorach, z luksusowych tkanin m.in. jedwabiu i kaszmiru, choć również z ostrymi cięciami.

Kolekcja Plants na pewno jest bardzo dynamiczna, młodzieżowa, bardziej zwariowana, chociaż w dalszym ciągu chcieliśmy, żeby młodzi ludzie w naszych ubraniach byli eleganccy, żeby to nie był typowy basic, który można nosić w każdej sytuacji. Są to określone ubrania, ale jednak na tyle świeże, że wkomponowują się w naszą estetykę – mówi w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle Mariusz Brzozowski.

Projektanci podczas pracy nad kolekcją Plants inspirowali się ekspresjonizmem i malarstwem Jacksona Pollocka. Połączyli różne rodzaje tkanin, zastosowali m.in. ostre cięcia, graficzne nadruki, kontrasty kolorów czerń-biel, Kolekcja Plants jest pierwszą całościową propozycją ubrań na co dzień. Wcześniej duet Paprocki&Brzozowski zaprojektował  z tej linii jedynie bluzy i T-shirty.

Z kolei w kolekcji Premium, przeznaczonej dla dojrzałych kobiet i jednocześnie stałych klientek można było zobaczyć projekty również przełamywane ostrymi cięciami, w bardziej stonowanych kolorach, uszyte z  luksusowych tkanin m.in. kaszmiru czy jedwabiu.

To jest kolekcja dla kobiet, które kochają modę, luksusowe tkaniny, które lubią ubrać się na różne pory dnia, nie tylko w ciągu dnia, ale również na wieczór. My kochamy kontrasty, dlatego tkanin, zderzeń i faktur było jak zwykle dużo, ale śmiejemy się między sobą, że skoro jesteśmy w duecie, pracujemy w duecie, to tych pomysłów zawsze jest bardzo wiele, więc musimy je zderzać i ujarzmiać – mówi Marcin Paprocki.

Przy jej tworzeniu projektanci inspirowali się twórczością kubistów m.in. Pabla Picassa i Georges’a Braque’.

Na pokazie pojawili się m.in. m.in. Małgorzata Rozenek i Radosław Majdan, Edyta Herbuś, Natalia Siwiec, Tomasz Jacyków, Ilona Felicjańska, Karolina Malinowska, Anna Wendzikowska, Anna Popek.

Duet Paprocki& Brzozowski tworzy razem od 15 lat.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Ochrona środowiska

Radykalne formy protestów klimatycznych mogą mieć wpływ na spadek poparcia społecznego dla działań na rzecz klimatu. Najmniej akceptowalne blokady dróg czy niszczenie obrazów

Aktywiści klimatyczni coraz częściej wykorzystują pokojowe nieposłuszeństwo obywatelskie, aby podnieść ekologiczną świadomość społeczeństwa. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu George’a Masona wykazały, że niektóre z ich działań, jak np. marsze i protesty okupacyjne, są postrzegane jako bardziej akceptowalne niż na przykład blokady dróg czy niszczenie obrazów. To sugeruje, że forma protestu może więc wpłynąć na to, jak bardzo ludzie popierają postulaty głoszone przez protestujących, ale wymaga to dalszych badań.