Newsy

Krystyna Prońko zaśpiewała w duecie z młodym wokalistą Michałem Kaczmarkiem

2015-09-11  |  06:40

Michał Kaczmarek wspomina, że pomysł na duet z Krystyną Prońko zrodził się podczas współpracy przy innych projektach, ale dużo czasu minęło, zanim odważył się wyjść z tą propozycją. Utwór „Budzi się nowy dzień” to połączenie dwóch muzycznych pokoleń – ucznia i mistrza. Artystka przyznaje, że zawsze jest otwarta na nowe doświadczenia, a ta kompozycja od razu przypadła jej do gustu.

Z panią Krystyną znamy się od wielu lat, poznaliśmy się na festiwalu jazzowym w Koszalinie, na warsztatach. Wracając z jednego z wspólnych koncertów ,nieśmiało zaproponowałem duet i udało się, pani Krystyna entuzjastycznie do tego podeszła – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Michał Kaczmarek, wokalista.

Na początku podeszłam do tego z pewną rezerwą, ale jak już usłyszałam, o co chodzi, to było to tak przekonujące, że już wtedy nie było problemu. Okazało się, że my całkiem dobrze ze sobą brzmimy, więc to już było pewne, że do tego dojdzie. Nagraliśmy i rzeczywiście się sprawdziło – mówi Krystyna Prońko.

Słowa i muzykę do utworu „Budzi się nowy dzień” napisał Michał Kaczmarek.  

Kiedy już skomponowałem utwór i słuchałem go, to ewidentnie słyszałem barwę pani Krystyny i wtedy to był ten moment, kiedy właśnie powiedziałem: „No dobra, nie stresuj się, zadzwoń, zaproponuj” – wspomina wokalista.

Mówię to z pełną odpowiedzialnością i bez kadzenia. Mnie się po prostu ta piosenka podoba, ma dużo dobrej energii, takiej jasnej, świetlistej i to jest dobry numer. Jeśli ktoś tego nie słyszy albo uważa inaczej, to myślę, że powinien po raz drugi tego posłuchać – podkreśla Krystyna Prońko.

Wokalista przyznaje, że Krystyna Prońko jest dla niego wokalnym autorytetem i to, że zgodziła się zaśpiewać jego utwór, traktuje jako ogromne wyróżnienie i zaszczyt.

Współpraca i przygotowania do nagrań były bardzo owocne i pouczające. Pani Krystyna, wykładając na uczelni, uczyła adeptów sztuki muzycznej, a ja mogę prywatnie nauczyć się od niej wielu rzeczy. To są chwile, w których można otrzymać bardzo dużą dawkę energii ze sfery życiowej i muzycznej – podkreśla Kaczmarek.

Krystyna Prońko tłumaczy, że jeśli tylko widzi potencjał i kreatywność drugiej strony, to zawsze jest otwarta na współpracę.

– Biorę udział w różnych rzeczach, które mnie interesują, nie odmawiam, jak mi ktoś proponuje i podoba mi się projekt. I stąd są później takie sytuacje jak np. „Męskie Granie”, a to jeden duet, a to drugi duet – mówi Krystyna Prońko

Michał Kaczmarek jest laureatem wielu przeglądów muzycznych, m.in. Ogólnopolskiego Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy „Serca bicie” i Ogólnopolskiego Festiwalu Młodych Talentów „Niemen Non Stop”. W 2013 roku reprezentował Polskę na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Słowiańskiej „Slovianski Bazaar” na Białorusi, w Witebsku. Jako pierwszy Polak zdobył Grand Prix. Jego debiutancki album „Czekając na miłość” z 2011 roku był owocem współpracy z Adamem Konkolem.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Finanse

Jedna trzecia pacjentów jest niedożywiona przy przyjęciu do szpitala. Od tego w dużej mierze zależą rokowania

Niedożywienie pacjentów w szpitalach jest zjawiskiem powszechnym – w Polsce stan ten dotyczy jednej trzeciej osób już w momencie wizyty w Izbie Przyjęć, a w trakcie hospitalizacji pogłębia się u kolejnych 20–30 proc. O roli leczenia żywieniowego mówi się już coraz więcej, również jako o odrębnej opcji terapeutycznej w niektórych chorobach z autoagresji. W ocenie ekspertów wciąż jednak brakuje wiedzy na ten temat, zwłaszcza u lekarzy innych specjalizacji niż onkologiczne, gastroenterologiczne czy chirurgiczne. Tymczasem dobre odżywienie nie tylko przekłada się na szybsze zdrowienie, ale i realne oszczędności dla systemu.

Nowe technologie

Wiktor Dyduła: Słyszę coraz więcej utworów wygenerowanych przez sztuczną inteligencję. Trudno je odróżnić od kompozycji stworzonych przez ludzi

Wokalista zauważa, że nowoczesne technologie rewolucjonizują nasze życie i mają zastosowanie w różnych dziedzinach. Jeżeli natomiast chodzi o sztuczną inteligencję, to nie ma on nic przeciwko kreatywnemu jej wykorzystaniu również w branży muzycznej. Ale choć AI potrafi wygenerować już całkiem dobrze brzmiące utwory, to przecież na koncertach hologramy czy awatary nie dostarczą odbiorcom takich emocji, jakie towarzyszą występom prawdziwych artystów.