Newsy

Na początku lutego płyta zespołu Pawła Małaszyńskiego. Jej nazwa pochodzi od numeru pokoju hotelowego

2014-01-27  |  07:10
10 lutego ukaże się najnowsza płyta grupy Cochise, której liderem jest Paweł Małaszyński. Krążek o nazwie „118” wydany zostanie nakładem wytwórni Metal Mind Production. Znajdzie się na nim 13 kompozycji napisanych w języku angielskim.

Najnowszy materiał formacji pokazuje, jak wielkie postępy zrobił zespół od czasów swojego debiutu. Z nazwą płyty łączy się również interesująca historia, która przydarzyła się liderowi Cochise – Pawłowi Małaszyńskiemu.

– Tytuł płyty i okładka miały być zupełnie inne. Jej projekt powstał mniej więcej rok temu. Jednak przez ostatnie dwa lata w związku z moją pracą bardzo dużo podróżowałem. Co ciekawe zawsze zatrzymywałem się w pokoju 118. Nie wiem, dlaczego zaczął mnie prześladować ten numer. Postanowiłem więc, że tak powinna nazwać się nasza płyta – tłumaczy Małaszyński.

Artysta nie ukrywa, że miał problem z przekonaniem kolegów z zespołu do swojego nowego zamysłu. Jednak ostatecznie koncepcja przypadła im do gustu.

Najpierw musiałem oczywiście porozmawiać o tym pomyśle z resztą zespołu. Na początku nie rozumieli powodu zmiany. W mojej głowie powstał pomysł na intymne i klaustrofobiczne utwory. Zacząłem zastanawiać się nad faktem, że jeden pokój hotelowy był świadkiem wielu wydarzeń. Postanowiłem, że 13 utworów, które nagraliśmy będą rozgrywać się w pokoju 118 – mówi aktor agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Zespół Cochise powstał w 2004 roku w Białymstoku. Lider grupy zdradza, że okrągła rocznica istnienia formacji nie będzie obchodzona w żaden szczególny sposób.

Żaden z nas nie przypuszczał, że przetrwamy 10 lat. Myślę, że nie będzie to jakaś specjalna okazja do świętowania. 10-lecie Cochise będzie rokiem promowania nowego krążka. Będziemy chcieli też zagrać jak najwięcej koncertów. To nasze priorytety  – stwierdza Małaszyński.

Oprócz Pawła Małaszyńskiego, założycielami formacji byli: Dariusz Korzeniewski, Wojciech Napora oraz Radosław Jasiński. W 2008 Dariusza Korzeniewskiego zastąpił Czarek Mielko. W nowym składzie grupa nagrała już dwa albumy.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Katarzyna Dowbor: Kiedy odchodziłam z TVP, to była to taka rodzinna telewizja. Teraz to już jest porządna fabryka, ale ja się szybko przestawiłam

Prezenterka nie ukrywa, że telefon z propozycją prowadzenia „Pytania na śniadanie” bardzo ją ucieszył, bo ma do tego programu duży sentyment i zna go od podszewki. Pamięta, jak powstawał, jak wyglądały pierwsze wydania, miała też przyjemność być już jego gospodynią razem z Jolantą Fajkowską. Teraz więc z przyjemnością ponownie zasiadła na kanapie w studiu TVP i jak zaznacza, bardzo brakowało jej formatu realizowanego na żywo, który jest dla prowadzących prawdziwym sprawdzianem i wyzwaniem, zwłaszcza gdy trwa cztery godziny. Katarzyna Dowbor chwali organizację pracy w redakcji, bo z doświadczenia wie, że ze zgranym zespołem można tworzyć nawet najbardziej wymagające projekty.

Zdrowie

Tomasz Ciachorowski: Publiczna służba zdrowia wymaga reform. Kiedy chciałem zapisać się do gastrologa, to okazało się, że na wizytę muszę czekać pół roku

Zdaniem aktora publiczna służba zdrowia w wielu kwestiach rzuca pacjentom kłody pod nogi. Aby bowiem zadbać o swoje zdrowie, korzystając z usług lekarzy mających podpisane umowy z NFZ, trzeba mieć dużo czasu i cierpliwości. Jego samego najbardziej męczą kolejki do rejestracji i długi czas oczekiwania na wizyty u specjalistów. Tomasz Ciachorowski zaznacza, że kiedy koniecznie musiał się skonsultować z gastrologiem, to okazało się, że taka możliwość jest dopiero za pół roku.

Handel

Rynek zastępników mięsa jest pełen wysoko przetworzonych produktów. Wkrótce mogą one zniknąć ze sklepowych półek

Wysoko przetworzone produkty pochodzenia roślinnego, które są substytutem tych pochodzenia zwierzęcego, zaczną znikać z rynku. Zrobią w ten sposób na sklepowych półkach miejsce dla produktów 2.0, które nie będą tak mocno przetworzone, a do tego będą się cechowały dużo lepszymi walorami odżywczymi i smakowymi. To szansa również dla polskich firm spożywczych, które już dziś stawiają na innowacyjność.