Newsy

Pies może traktować dziecko jak konkurenta. Trzeba go przygotować na nowego członka rodziny

2014-09-01  |  06:05
Mówi:Aneta Awtoniuk
Funkcja:behawiorystka, trenerka psów
Firma:Szkoła dla Psów Azorres
  • MP4
  • Kiedy w domu pojawia się dziecko, pies może poczuć się odrzucony, zaniedbany i odstawiony na drugi plan. Dla jego właścicieli najważniejsze staje się niemowlę, przez co mają mniej czasu na dotychczasowe rytuały z pupilem, a to burzy jego dotychczasowy porządek. Dlatego odpowiednio wcześniej powinno się przygotować czworonoga do takiej sytuacji.

    Kiedy pojawia się dziecko, często zdarza się, że uwaga właścicieli psa kierowana jest bardziej na dziecko niż na psa. W związku z tym pies kojarzy sobie pojawienie się dziecka z deficytami, które go nagle spotkały – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Aneta Awtoniuk, behawiorystka, trenerka psów ze Szkoły dla Psów Azorres.

    Dlatego powinno się stopniowo przyzwyczajać psa do tego, że wkrótce w domu pojawi się nowy członek rodziny. Z dnia na dzień trzeba poświęcać mu coraz mniej czasu i uwagi, tak żeby później drastycznie nie odczuł tej różnicy. Ważna jest nie tylko zmiana przyzwyczajeń, ale także odpowiedni podział przestrzeni domowej.

    Kiedy chcemy, żeby jeden z pokojów w domu był pokojem dziecka i nie chcielibyśmy, żeby pies tam wchodził, musimy wprowadzić tę zasadę jeszcze w trakcie ciąży, a nie w momencie, kiedy dziecko się pojawia. Bo wtedy pies będzie walczył o to, co do tej pory mógł wykonywać, czyli wchodzić do tego pokoju – tłumaczy Aneta Awtoniuk.

    Behawioryści radzą także, by oswoić psa z zapachem malucha, choćby przynosząc ze szpitala śpioszki. Gdy pies wącha dziecięce ubranko, trzeba go pogłaskać i czule z nim rozmawiać, tak by ten zapach dobrze mu się kojarzył. W żadnym wypadku nie można zostawiać psu niemowlęcego ubranka do zabawy tak, by mógł je zniszczyć.

    Kiedy mama wraca z dzieckiem ze szpitala do domu, musi wziąć pod uwagę to, że chwilę jej nie było i w związku z tym pies będzie stęskniony. Będzie oczekiwał, że ona przywita się z nim tak czule, jak do tej pory, kiedy wracała bez dziecka. Dlatego kiedy mama wraca, to oddaje dziecko tacie i wita się z psem sama, bo pies może z ekscytacji na nią skoczyć i niechcący zrobi krzywdę dziecku – dodaje Aneta Awtoniuk.

    Nie powinno się dopuszczać do sytuacji, w której pies będzie z dzieckiem konkurował. Trzeba znaleźć czas na spacer i porcję pieszczot, które będą zarezerwowane tylko dla czworonoga.

    Więcej na temat
    Podróże Przed zostawieniem psa w hotelu dla zwierząt należy dać mu czas na poznanie i zaakceptowanie czasowych opiekunów Wszystkie newsy
    2014-08-12 | 06:00

    Przed zostawieniem psa w hotelu dla zwierząt należy dać mu czas na poznanie i zaakceptowanie czasowych opiekunów

    Hotel dla zwierząt to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mogą zabrać pupila na wakacyjny wyjazd. Behawioryści radzą, aby wybierać hotele domowe,
    Zwierzęta Akcesoria dla zwierząt wykonywane są już często na wymiar
    2014-04-14 | 06:10

    Akcesoria dla zwierząt wykonywane są już często na wymiar

    Dylematem właścicieli zwierząt jest nierzadko wybór pomiędzy zabawką, która będzie atrakcyjna wizualnie dla właściciela oraz taką, która spodoba się pupilowi. Coraz więcej
    Zwierzęta Konsekwentne przestrzeganie zasad najważniejsze w wychowywaniu psa
    2013-10-21 | 10:00

    Konsekwentne przestrzeganie zasad najważniejsze w wychowywaniu psa

    Ludzie często przy wychowywaniu psa kierują się przestarzałymi metodami, traktując czworonoga jak człowieka albo zmuszając go do bezwzględnego posłuszeństwa. Tymczasem najważniejsze

    Czytaj także

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Dziecko

    Edukacja

    W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

    W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.

    Psychologia

    Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

    – Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.