Newsy

Plich: Mówi się o końcu Maćka Zienia, ale według mnie niekoniecznie tak musi być

2015-06-29  |  06:55

Według Plicha zapowiedzi upadku Maćka Zienia są przedwczesne. Projektant współczuje swojemu koledze po fachu, ma też nadzieję, że Zieniowi uda się wyjść ze sporu ze wspólnikami bez szwanku. W obronie jednego z czołowych polskich projektantów stanęło też wiele gwiazd, m.in. Edyta Herbuś i Michał Piróg.

W połowie czerwca Maciej Zień został publicznie oskarżony przez wspólników o wywiezienie należącej do spółki części kolekcji. Projektant szybko odpowiedział na zarzuty, publikując własne oświadczenie. Stwierdził w nim, że rzucane przez wspólników oskarżenia są nieprawdziwe, a niektóre fakty pominięte. Fakty te, to m.in. dług, jaki wobec Zienia ma spółka. Powstał on w wyniku niewypłacania mu należnych wynagrodzeń. Zień zarzucił też jednemu ze wspólników zamiar wrogiego przejęcia firmy. 

Projektanta wspierają gwiazdy, m.in. Dorota Wróblewska, Edyta Herbuś, Michał Piróg i Ewa Wojciechowska. Skandalem wokół Zienia zaskoczony jest też projektant mody Plich.

– Bardzo mu współczuję całej tej sytuacji i jestem zdziwiony taką nagonką, samosądem i niepotrzebnym biciem piany. Przede wszystkim dziwię się, że sprawa jest załatwiana tak na forum, a nie między panami. Jest jakoś to już oceniane i głośno wypisywane: „Koniec Maćka Zienia”, ale według mnie niekoniecznie – mówi Plich agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Plich podkreśla, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważna dla projektanta jest jego marka.

– Mówi się o ryzyku, o tym, że straci tę firmę, markę, logo, że ktoś, ten jego wspólnik, próbuje przejąć kontrolę. To jest straszne, ponieważ ta firma to tak naprawdę głowa projektanta. Ludzie zawierają sobie wiele spółek, wiele różnych interesów, ale często nie są świadomi tego, jak dużą wagę przywiązujemy do logo i marki – mówi Plich.

Jego zdaniem cała sytuacja może być wynikiem trudnej sytuacji na rynku modowym. Odzież ekskluzywna, pochodząca od uznanych projektantów, jest 
droga – głównie ze względu na wysokie koszty produkcji i utrzymania butików. Wystarczy natomiast drobne potknięcie, np. mniej udany pokaz, aby kolekcja słabiej się sprzedała, co powoduje duże straty marki.

– Trzymam za niego kciuki i mam nadzieję, że mu się uda. Zawsze zresztą kibicowałem innym projektantom, bo uważam, że jest nas niewielu na rynku 
polskim, którzy się utrzymują i którzy istnieją na nim od tylu lat – 
mówi projektant mody.

Plich jest zdania, że projektanci powinni się wspierać, kibicować sobie i pomagać. Wspólnie budują bowiem polski rynek mody, mimo że na co dzień są dla siebie konkurencją. Zdaniem projektant pozytywne relacje między projektantami przełożą się na ich lepsze funkcjonowanie na rynku.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Psychologia

Filip Chajzer: Bardzo długo nie widziałem sensu życia. Napisałem biografię dla ludzi, którzy tak jak ja przeszli przez depresję

Dziennikarz przekonuje, że książkę „Niejednoznacznie pozytywny” napisał z myślą o ludziach, którzy być może właśnie teraz przechodzą w swoim życiu trudny czas i potrzebują pomocy. Filip Chajzer wierzy, że jego przemyślenia mogą być dla kogoś motywacją i wskazać mu dobry kierunek działania. Jednocześnie namawia do tego, by nie rozpamiętywać przeszłości ani też nie martwić się o przyszłość, tylko skupić się na tym, co tu i teraz. To pozwoli opanować własne demony albo przynajmniej spróbować się z nimi zmierzyć.

Sztuka

Jan Kozaczuk został kuratorem wystawy włoskiego artysty Marco Angeliniego. Nie zamierza jednak dla sztuki zrezygnować z aktorstwa

Aktor od lat jest pasjonatem sztuki nowoczesnej i miał już zaszczyt wielokrotnie współpracować z Marco Angelinim, ale dopiero przy organizacji najnowszej wystawy dzieł tego cenionego malarza został jej kuratorem. Jan Kozaczuk nie kryje z tego dumy, a jednocześnie jest zadowolony z efektów swojej pracy i uważa, że dobrze poradził sobie z tym trudnym zadaniem. Na wystawie zatytułowanej „Sublimazione” w Galerii Test Mazowieckiego Instytutu Kultury w Warszawie prace włoskiego artysty są prezentowane do 10 lipca.

Edukacja

Chińskie regulacje ograniczyły czas dzieci przed ekranami i nad pracami domowymi. W pozycji siedzącej spędzają one dziennie 46 minut krócej

Smartfon, tablet, laptop – pokolenie nastolatków nie zna świata offline i przed ekranami spędza coraz więcej czasu. Gry i online’owe treści wypełniają ich czas, odciągając od aktywności fizycznej lub rozwijania zainteresowań. Dotychczas strategie walki z siedzącym trybem życia młodych ludzi opierały się głównie na edukacji, ale Chiny od 2021 roku walczą z tym prawnie. Między innymi ograniczyły regulacjami czas, kiedy gry i inne treści online są dostępne dla dzieci i młodzieży. – Ocena rezultatów tych działań jest pozytywna – mówią naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu, którzy przyjrzeli się regulacjom z 2021 roku i zbadali skutki ich wprowadzenia.