Newsy

Agata Biernat (Miss Polonia 2017): Smog nie musi być przeszkodą w bieganiu czy spacerach. Zakładajmy maski antysmogowe

2018-01-11  |  06:58

Miss Polonia zachęca do dbania o bezpieczeństwo podczas uprawiania sportów na powietrzu. Gwiazda uważa, że spacerując lub biegając, należy używać masek przeciwpyłowych, które nie powodują dyskomfortu, a jednocześnie dobrze filtrują powietrze.

Agata Biernat, która od listopada nosi tytuł Miss Polonia 2017, nie ogranicza się do kariery w modelingu. Jej pasją jest sport uwielbia treningi na siłowni, stretching, bieganie oraz taniec. Pracuje jako instruktorka pole dance oraz stylu tańca modern, a na swoim blogu zachęca do aktywności fizycznej, także poza salami treningowymi. Zdaniem gwiazdy zła jakość powietrza nie powinna być przeszkodą w uprawianiu sportu outdoorowego.

– W samym uprawianiu aktywności fizycznej smog nie przeszkadza, nie widać go gołym okiem, natomiast jest to ciche i niewidoczne zagrożenie dla nas, więc lepiej zapobiegać niż leczyć – mówi Agata Biernat agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Jakość powietrza w polskich miastach, głównie w Warszawie i Krakowie, uważana jest za jedną z najgorszych w Europie. W grudniu tego roku dopuszczalne normy pyłów zostały przekroczone nawet dziesięciokrotnie. Mieszkańcy najbardziej zanieczyszczonych regionów kraju powinni na co dzień używać masek przeciwpyłowych, zwłaszcza w przypadku uprawiania sportu, gdy zapotrzebowanie organizmu na tlen jest znacznie zwiększone.

Wybierając się na dłuższy spacer czy biegając na nie do końca świeżym powietrzu, zakładajmy maski antysmogowe i dbajmy o powietrze, które wdychamy – mówi Agata Biernat.

Na polskim rynku dostępnych jest obecnie wiele tego typu masek, nie wszystkie spełniają jednak swoje ochronne zadanie. Miss Polonia 2017 podkreśla, że wybierając maskę, nie należy się kierować designem, lecz jej funkcjonalnością. Profesjonalne produkty powinny skutecznie filtrować powietrze i chronić przed tzw. cząstkami stałymi występującymi w smogu.

Przy maskach, które używam, fajny jest zawór wydechowy, który służy do tego, żeby wydychane powietrze wydostawało się na zewnątrz, czyli maska nie robi się mokra. Wiadomo, że nie jest to do końca nigdy komfortowe, gdy mamy coś na twarzy, uprawiając aktywność fizyczną, natomiast dbajmy o swoje zdrowie – mówi Agata Biernat.

Gwiazda została ambasadorką kampanii „Chroń swój świat”, zainicjowanej przez firmę 3M. Jej celem jest zwrócenie uwagi Polaków na kwestie bezpieczeństwa, także w zakresie ochrony dróg oddechowych, w przypadku podwyższonego stężenia niebezpiecznych pyłów w powietrzu

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Ochrona środowiska

Radykalne formy protestów klimatycznych mogą mieć wpływ na spadek poparcia społecznego dla działań na rzecz klimatu. Najmniej akceptowalne blokady dróg czy niszczenie obrazów

Aktywiści klimatyczni coraz częściej wykorzystują pokojowe nieposłuszeństwo obywatelskie, aby podnieść ekologiczną świadomość społeczeństwa. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu George’a Masona wykazały, że niektóre z ich działań, jak np. marsze i protesty okupacyjne, są postrzegane jako bardziej akceptowalne niż na przykład blokady dróg czy niszczenie obrazów. To sugeruje, że forma protestu może więc wpłynąć na to, jak bardzo ludzie popierają postulaty głoszone przez protestujących, ale wymaga to dalszych badań.