Newsy

Joanna Jabłczyńska trenuje przed ekstremalnym triathlonem Diablak 2016

2016-04-12  |  06:50

Aktorka podejmie się największego wyzwania w swoim sportowym życiu. Weźmie udział w ekstremalnie ciężkim triathlonie Diablak 2016. Teraz trenuje pięć razy w tygodniu po kilka godzin dziennie. Chce jedynie ukończyć wyścig, nie myśli o miejscu na podium.

Beskidy Extreme Triathlon Diablak 2016 to triathlon górski w Beskidzie Śląskim i Żywieckim, którego dystans zbliżony jest do pełnego dystansu Ironmana. Zawody rozpoczynają się od 4 km pływania w Jeziorze Żywieckim. Po nich następuje etap rowerowy obejmujący dwie pętle po 90 km każda ze wspinaczką na dwie górskie przełęcze. Ostatni etap to trasa biegowa na dystansie 42 km, która wyrusza z rynku w Żywcu, a kończy się na Babiej Górze.

W swojej karierze sportowej miała już dużo wyzwań, ale czegoś takiego jeszcze się nie podjęłam. To jest prawdziwie diabelskie wyzwanie – mówi Joanna Jabłczyńska agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Aktorka rozpoczęła intensywne przygotowania na początku marca. Treningi zostały rozpisane przez organizatorów Diablaka 2016. Według nich gwiazda „Na Wspólnej” powinna ćwiczyć siedem dni w tygodniu po kilka godzin dziennie. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Aktorka zapewnia, że nie ma problemów z motywacją, lecz z czasem. Zdarza się więc, że z powodu obowiązków zawodowych musi zrezygnować z jednego treningu w tygodniu.

 Mój organizm powoli się zaczyna przyzwyczajać do tego obciążenia, więc mam nadzieję, że będzie coraz lepiej – mówi Joanna Jabłczyńska.

Zazwyczaj jeden trening obejmuje rozgrzewkę na bieżni, trening siłowy oraz stabilizacyjny, jazdę na rowerze przez pół godziny oraz pływanie przez półtorej godziny. Jabłczyńska jest przygotowana na ekstremalny wysiłek, choć przyznaje, że dopiero, gdy rozpoczęła treningi, zdała sobie sprawę, czego się podjęła.

– Mam nadzieję, że organizm da radę i uda się to ukończyć, bo ja na żaden inny wynik nie liczę. Chcę tylko po prostu dotrzeć w całości do mety – mówi Joanna Jabłczyńska.

Beskidy Extreme Triathlon Diablak 2016 odbędzie się 19 czerwca.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Ochrona środowiska

Radykalne formy protestów klimatycznych mogą mieć wpływ na spadek poparcia społecznego dla działań na rzecz klimatu. Najmniej akceptowalne blokady dróg czy niszczenie obrazów

Aktywiści klimatyczni coraz częściej wykorzystują pokojowe nieposłuszeństwo obywatelskie, aby podnieść ekologiczną świadomość społeczeństwa. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu George’a Masona wykazały, że niektóre z ich działań, jak np. marsze i protesty okupacyjne, są postrzegane jako bardziej akceptowalne niż na przykład blokady dróg czy niszczenie obrazów. To sugeruje, że forma protestu może więc wpłynąć na to, jak bardzo ludzie popierają postulaty głoszone przez protestujących, ale wymaga to dalszych badań.