Mówi: | Małgorzata Baranowska |
Funkcja: | właścicielka szkoły jogi Halasana |
Joga dobrym dodatkiem do joggingu. Biegaczom szczególnie polecane są ćwiczenia w pozycji stojącej
Biegaczom szczególnie polecane są pozycje stojące, które rozciągają i wzmacniają mięśnie kończyn dolnych, a także stabilizują stawy. Niezwykle ważne jest zadbanie o mięśnie głębokie, które pozwalają utrzymać prawidłową postawę ciała. Joga pozwala również odciążyć kręgosłup, wydłużyć go i zregenerować krążki międzykręgowe. Wiele jej pozycji poprawia także naszą równowagę, przez co później znacznie łatwiej ją utrzymać na trudnych, biegowych ścieżkach, gdzie jest większe ryzyko kontuzji.
Joga jest bardzo uniwersalnym systemem ćwiczeń, który można powiązać z innymi formami ruchu. Może być ona także doskonałym uzupełnieniem biegania czy pływania.
– Sezon dla biegaczy powinien trwać cały rok. Nie oznacza to jednak, żeby przy niskiej temperaturze biegać na zewnątrz, ale by ten czas poświęcić na przygotowanie i zdobycie formy w trakcie ćwiczeń w sali. Dobrym pomysłem jest joga. Joga jest radykalnie inną formą ruchu niż bieganie, ale świetnie je uzupełnia. W czasie biegania pracuje pewien określony zestaw mięśni, joga natomiast dociera do wszystkich – mówi agencji Newseria Małgorzata Baranowska, właścicielka szkoły jogi Halasana.
Dla wielu amatorów biegania rozciąganie często jest dodatkiem, który schodzi na drugi plan, co w efekcie prowadzi do przykurczy mięśni, a także kontuzji. Dlatego joga może być doskonałą formą rozciągania przed bieganiem. W ten sposób można wzmocnić i rozciągnąć zastane mięśnie. Hatha yoga, w której utrzymuje się pozycje dłużej, jest idealnym dodatkiem do dnia treningowego, a odmiany bardziej dynamiczne mogą się świetnie wpasować w dzień bez biegu.
Biegaczom trenerzy szczególnie polecają pozycje stojące, które wzmacniają szczególnie kończyny dolne, więzadła, ścięgna – szczególnie ścięgno Achillesa, które należy do najbardziej kontuzyjnych punktów w czasie sportów biegowych. Dodatkowo takie ćwiczenia pozwalają ustabilizować stawy tak, żeby przygotować je do większych obciążeń.
– W czasie biegania kręgosłup jest bardzo przeciążony, dyski międzykręgowe ulegają kompresji. Bieganie jest to jednowymiarowa forma ruchu, a joga pozwala odciążyć kręgosłup, wydłużyć go i zregenerować krążki międzykręgowe, które uległy przeciążeniu – mówi Małgorzata Baranowska.
W czasie pozycji stojących niezwykle ważny jest również trening stóp.
– Mięśnie stopy, stawy skokowe, stawy kolanowe, biodra to jeden łańcuch kinematyczny i nie można zaniedbać stóp, bo wtedy mogą się pojawić dolegliwości bioder. U biegaczy często stawy w stopach, stawy skokowe są obciążone w bardzo duży sposób, duże przeciążenia zachodzą w tych najniższych stawach stopy, dlatego warto podjąć ćwiczenie jogi, które usprawnią mięśnie stóp, wzmocnią stawy i przygotują do sezony biegowego – wyjaśnia Małgorzata Baranowska.
Bardzo istotny jest również aspekt wzmocnienia mięśni korpusu, które ogrywają ogromną role w utrzymaniu odpowiedniej postawy ciała. Mięśnie brzucha, pleców, prostowniki grzbietu, mięśnie szyi – wszystkie te partie pracują podczas wykonywania asan, co później przekłada się na łatwiejsze utrzymanie odpowiedniej pozycji i techniki biegania.
– Aby biegać w zdrowy sposób, trzeba wcześniej zadbać o wzmocnienie tzw. core stability, czyli najbardziej głębokich mięśni przykręgosłupowych i mięśnia poprzecznego brzucha. Każdy ruch wyprowadzany jest bowiem z centrum ciała i te mięśnie są zaangażowane właśnie do inicjowania ruchu. Poza tym pomagają one utrzymać prawidłową postawę i kręgosłup w dobrym zdrowiu – tłumaczy Małgorzata Baranowska.
Osoby biegające regularnie mogą nieco lekceważyć jogę ze względu na jej statyczny charakter. Nic bardziej mylnego – przekonują trenerzy.
– W treningu jogi możemy wykorzystywać tzw. trening aerobowy, wydolnościowy, jakim są sekwencje suriana maskar, czyli powitania słońca. Ćwiczący dynamicznie przechodzi z jednej do drugiej pozycji, łączy to z oddechem, może zwiększyć dynamikę tych ćwiczeń, zwiększyć różnorodność sekwencji i przez kilkadziesiąt minut ćwiczyć w treningu aerobowym – mówi Małgorzata Baranowska.
Ze względu na różnorodność pozycji każdy biegający może wybrać sobie taką formę ćwiczeń, która mu najlepiej posłuży. Trzeba też pamiętać o tym, że joga znacznie poprawia równowagę. A to niezwykle ważne szczególnie w przypadku osób, które biegają po lesie czy w górach, gdzie chwila nieuwagi może zakończyć się groźną kontuzją.
Czytaj także
- 2025-04-15: 1 mln zł na innowacyjne rozwiązania dla miast. Granty mogą otrzymać naukowcy i start-upy
- 2024-07-25: Edyta Herbuś: Joga pozwala mi zadbać o systematyczny przepływ dobrej energii i harmonię. Mam bardzo dobry kontakt ze swoim ciałem
- 2024-02-16: Anna Jurksztowicz: Powinniśmy mieć większą wiedzę na temat osteoporozy. Po 50. roku życia należy mierzyć wzrost i badać gęstość kości
- 2023-07-14: Otylia Jędrzejczak: Żałuję, że nie nauczyłam się lepiej grać na gitarze, bo dzisiaj zabierałabym ją na każdy wyjazd. Na keyboardzie lubię grać „Orła cień” i kolędy
- 2023-03-10: Adrianna Palka: W tym roku planuję zorganizować sześć campów. Rośnie zapotrzebowanie na zajęcia z jogi
- 2022-12-16: Izabela Kuna: Codziennie ćwiczę w domu. Nie lubię się męczyć, ale uprawiam jogę i robię treningi rozciągające
- 2022-10-19: Polska jest zagłębiem produkcji i konsumpcji karpi. Hodowcy chcą odejść od stereotypu karpia jako typowo świątecznej ryby
- 2023-01-20: Gosia Baczyńska: Wydaje mi się, że kobiety trochę się już opanowały. Usta powiększone na maksa i policzki jak jabłka powoli odchodzą do lamusa
- 2021-05-27: Liczba zwolnień lekarskich z powodu bólu pleców znacznie wyższa niż przed pandemią. Praca zdalna i brak aktywności pogłębiają problem
- 2021-06-22: Paulla: Staram się żyć według takich zasad, żeby nikogo nie oceniać. W żadnej sytuacji nie mamy prawa hejtować, poniżać ani krzywdzić
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny
Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Moda
Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość

Modelka zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się nabrać na różne sztuczki marketingowe, nie ulegać czarowi wyprzedaży i promocji, a zamiast tego kompletować swoją garderobę z ponadczasowych zestawów, które będzie można wykorzystać na różne okazje. Klaudia Zioberczyk uważa, że greenwashing, czyli wywoływanie u konsumentów poszukujących towarów eko mylnego wrażenia, że oferowany produkt taki właśnie jest, to nieuczciwa praktyka. Temu zjawisku postanowiła więc dokładnie się przyjrzeć w swojej pracy magisterskiej.