Mówi: | Matylda Damięcka |
Funkcja: | aktorka |
Matylda Damięcka szykuje nowy projekt muzyczny
AKTUALIZACJA 23.06. GODZ. 9:20
Aktorka teatralna i telewizyjna oraz piosenkarka Matylda Damięcka wraz z Grupą Dochodzeniową, tworzącą na pograniczu teatru i happeningu, szykuje specjalny projekt muzyczny. Artystka jest w trakcie pisania tekstów do piosenek. Oprócz tego będzie można ją zobaczyć w spektaklach w Klubie Komediowym oraz Teatrze Polonia.
Początki kariery muzycznej Matyldy Damięckiej sięgają 2012 roku, kiedy wzięła udział w Przeglądzie Piosenki Aktorskiej oraz Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej, gdzie zdobyła nagrodę główną. Rok później aktorka wzięła udział w specjalnym koncercie pt. „Bowie – first step”, w którym wcieliła się w rolę legendarnego muzyka.
– Przez moment myślałam, że to telewizja jest tym, do czego dążę, jednak ostatecznie zostałam w teatrze, gdyż sprawia mi to najwięcej przyjemności i tu się odnajduję. Wkrótce potem zaczęłam spełniać się muzycznie. Byłam na paru festiwalach i wygrałam parę nagród, początkowo tylko dla wpisów do CV. Aby zachęcić dyrektorów teatru, zaczęłam jeździć po wydarzeniach. Jednym z nich był Festiwal Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Zaproponowano mi, abym na następną edycję coś przygotowała, więc przedstawiłam pomysł Bowiego. Po dwóch latach od tego wydarzenia szukam sponsorów, bo potrzeba producenta koncertu, chóru i kwartetu, a to wszystko kosztuje – opowiada Damięcka.
W 2014 roku aktorka jeszcze raz sięgnęła do twórczości brytyjskiego piosenkarza. Tym razem nagrała cover utworu „Let’s dance”. Nowa interpretacja numeru spotkała się z dobrym przyjęciem przez fanów oraz przypomniała szerszej publiczności o Damięckiej.
– Po premierze teledysku byłam mile zaskoczona. Wszyscy do tej pory mówili o mnie, że jestem Karoliną z „Na Wspólnej”, co jest najmniej ulubionym momentem mojej kariery. Nagle okazało się, że ktoś bierze mnie na poważnie – zdradza aktorka.
W najbliższym czasie Damięcką będzie można oglądać w dwóch nowych spektaklach. Jednym z nich będzie przedstawienie „Fabularny przewodnik po rzeczywistości wolnorynkowej” w Klubie Komediowym. Natomiast drugi to bajka „Jaś i Małgosia” wystawiana w Teatrze Polonia. Aktorka pracuje także nad specjalnym projektem muzycznym.
– Niebawem będziemy robić w Klubie Komediowym na Placu Zbawiciela półimprowizowany spektakl muzyczny. Wraz z Grupą Dochodzeniową będziemy mieli premierę bajki w Teatrze Polonia w Warszawa. Solowy materiał pojawi się więc, gdy będę na tyle odważna, aby go pokazać i nie będę się wstydzić. Obecnie jestem na etapie pisania tekstów, których nikomu nie pokazuję, wkrótce zobaczy je tylko mój muzyk. Gdy przyjdzie odpowiedni moment, zaczniemy pracować nad materiałem w pełnym składzie. Nie mówię, że powstanie to za miesiąc lub rok, ważne że w końcu coś się ruszyło. Myślę, że muzyka będzie bardziej rockowa, ale kto wie, czy nie pojawi się tam m.in. orkiestra – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle artystka.
Damięcka ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie w 2008 roku. Od tamtego czasu można było oglądać ją na deskach Teatru Nowego, Akademii Teatralnej w Warszawie, Teatru Kamienica, Teatru Druga Scena, Teatru Polonia oraz w Teatrze Telewizji.
Czytaj także
- 2025-04-14: Marta Wiśniewska: Ludzie czekali na nowy kawałek takiej kolorowej Mandaryny. Jestem mądrzejsza i silniejsza niż kiedyś
- 2025-04-03: Marta Wiśniewska: Czuję, że świat się o mnie upomniał, dlatego wracam na scenę. Z wielką chęcią zostałabym też piątym jurorem w „You Can Dance”
- 2025-03-26: Patricia Kazadi: To będzie bardzo pracowita wiosna. Pracuję nad własną muzyką
- 2025-03-05: Małgorzata Potocka: Wydaje mi się, że ja wczoraj otworzyłam Teatr Sabat. Te 25 lat to była chwila moment
- 2025-03-17: Małgorzata Potocka: Nigdy nie przejmowałam się złą opinią, bo na ogół jest ona złośliwa, podła i pełna zazdrości. Moje spektakle są na światowym poziomie
- 2025-04-01: Małgorzata Potocka: Jestem absolutnie oddana mojemu teatrowi. Jak się robi teatr z pasji, to nie trzeba odpoczywać
- 2025-02-18: Europejski przemysł czeka na Clean Industrial Deal. Dekarbonizacja jest potrzebna, ale innymi metodami
- 2025-02-11: Daniel Olbrychski: Praca mnie konserwuje, gdybym nie grał, tobym się błyskawicznie zestarzał. Walczę, żeby widzowie nie dostrzegali na scenie mojej osiemdziesiątki
- 2025-01-30: Duża inwestycja w browarze w Elblągu. Nowa linia produkuje piwo z prędkością 60 tys. puszek na godzinę
- 2025-01-07: Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz
Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.