Newsy

Rafał Zawierucha: Artyści najczęściej pracują w kilku miejscach jednocześnie. To nie jest tak, że rezerwujemy trzy miesiące na film i możemy godnie żyć

2020-11-16  |  06:26

Zawód aktora wymaga dużej elastyczności. Rafał Zawierucha zaznacza, że zazwyczaj artyści biorą udział w wielu projektach jednocześnie. Obecnie większość z nich znajduje się jednak w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Martwią się o to, czy teatry i kina przetrwają ponowne zamknięcie. Aktor stara się odpierać lęk. Przyznaje, że pandemia powinna wpłynąć na postrzeganie świata i codziennych problemów.

– Wychodzę biegać, jeżdżę rowerem, zakładam maseczkę i zachowuję dystans. Jest to nowy czas dla nas wszystkich, powinniśmy się nie tyle przyzwyczaić, co wyciągnąć pewne wnioski i znaleźć nowe możliwości. Dbajmy o swoje zdrowie, bo zależy nam na tym, żeby żyć. Jeszcze bardziej zwróćmy uwagę na naszych bliskich i żyjmy każdą sekundą – mówi w rozmowie z agencją Newseria Lifestyle Rafał Zawierucha.         

Niedawno rząd ogłosił decyzję o ponownym zawieszeniu działalności teatrów oraz kin w Polsce. Obostrzenie pogłębi kryzys, z którym od wielu miesięcy boryka się sztuka. Media alarmują, zwracając uwagę na to, w jak trudnej sytuacji ekonomicznej są artyści, którzy nie mogą powrócić do regularnej aktywności zawodowej. Rafał Zawierucha wspiera kolegów. Tłumaczy, że specyfika zawodu aktora jest skomplikowana i wymaga mobilności.

– Wiele miejsc pracy jest obecnie zagrożonych. Artyści najczęściej pracują w kilku miejscach jednocześnie. To nie jest tak, że rezerwujemy trzy miesiące na film, mamy zabukowany termin i możemy godnie żyć, dużo zarobić. Różne rzeczy mówi się obecnie o sztuce. Artyści wypowiadają się, że sytuacja jest dramatyczna. Każdy ma prawo głosu – zaznacza.

Aktor nie narzeka, stara się pokonywać trudności, optymistycznie patrząc w przyszłość. Zaznacza, że artyści na markę osobistą pracują przez lata. Jeśli w przeszłości uważnie analizowali decyzje zawodowe, to obecnie ten wysiłek owocuje.

– Dla artystów ważne jest, żeby potrafili zadbać o swoją przyszłość. Musimy dbać o ekonomię, zabezpieczenie finansowe i o to, jak się sprzedajemy. Prowadzimy siebie jako produkt, który możemy wykorzystać w dobrych lub złych celach. Od każdego z nas zależy, co wybierzemy. Wydaje mi się, że idę w dobrą stronę, ale każdy gdzieś może popełnić błąd – tłumaczy Rafał Zawierucha.

W piątek o wsparciu dla artystów, a także instytucji kultury jak teatry czy opery  poinformowało Ministerstwo Kultury. 400 mln zł z Funduszu Wsparcia Kultury wesprzeć miało ponad 2 tys. podmiotów z branży artystycznej, które zawnioskowały o taką pomoc. Po burzy medialnej po opublikowaniu listy podmiotów i wartości dofinansowania, Ministerstwo Kultury postanowiło wstrzymać wypłatę środków.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Katarzyna Pakosińska: Siostrzeństwo kobiet jest jeszcze w powijakach. Natomiast w „Pytaniu na śniadanie” mam wspaniałe koleżanki, a Kinga Dobrzyńska jest dla nas jak mama

Prezenterka TVP ubolewa nad tym, że kobiety nadal dość często postrzegają siebie nawzajem jako rywalki i zamiast się wspierać, to jedna drugiej wbija szpilkę. Katarzyna Pakosińska zauważa, że damska solidarność wciąż jest rzadkością, a dużo częściej ze względu na niską samoocenę i różne uprzedzenia kobiety rzucają sobie kłody pod nogi. Jednocześnie podkreśla, że miała ogromne szczęście, trafiając do ekipy „Pytania na śniadanie”. W tej redakcji może bowiem rozwijać skrzydła kariery i liczyć na wsparcie ze strony innych kobiet.

Handel

Konsumenci w coraz lepszych nastrojach. Mogą być dźwignią polskiej gospodarki

Dane z gospodarki wskazują, że inflacyjny szok jest za nami, a Polacy ruszyli na zakupy. – Konsument przestał aż tak bardzo patrzeć na każdą wydawaną złotówkę – mówi Agnieszka Górnicka, prezeska zarządu Inquiry. Wciąż jednak ostrożnie podchodzimy do przyszłości i planowania większych zakupów. Podejście konsumentów do cen, ale też kanału zakupowego to jeden z elementów, do którego branża handlowa musi się przystosowywać. Zmiany w sektorze wymuszają też kwestie regulacyjne. Wśród istotnych wyzwań na najbliższe miesiące będzie system kaucyjny i ewentualny powrót do handlowych niedziel.

Media

Aleksandra Popławska: Tantiemy z internetu to są zarobki za naszą pracę i nam się należą. W Europie wszyscy powinniśmy działać na podobnych prawach

W piątek zakończyła się batalia środowiska filmowego o tantiemy z platform streamingowych. Dzięki nowym przepisom twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów słownych i słowno-muzycznych będą uzyskiwać stosowne wynagrodzenie za udostępnianie ich dzieł w sieci. Za nowelą głosowało 417 posłów, 18 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Aktorzy mogą więc wreszcie odetchnąć z ulgą. Aleksandra Popławska i Krzysztof Dracz są jednak rozgoryczeni tym, że tak długo musieli czekać na takie rozwiązanie. Stosowne rozporządzenie powinno wejść w życie już trzy lata temu.