Mówi: | dr Edyta Engländer |
Funkcja: | dermatolog |
Firma: | Salon Dr Edyta Engländer |
Mezoterapia igłowa poprawia kondycję skóry głowy i włosów
Piękne włosy to przede wszystkim zdrowa i dobrze odżywiona skóra głowy. Jej stan może poprawić odpowiednia dieta, bogata w cynk, żelazo i witaminy, oraz zabiegi dermatologiczne. Do najpopularniejszych zabiegów kondycjonujących skórę głowy należy mezoterapia igłowa, poprawiająca krążenie w naskórku, zapobiegająca wypadaniu włosów oraz stymulująca wzrost nowych.
Na kondycję włosów wpływają dwa podstawowe czynniki: predyspozycje genetyczne oraz stan skóry głowy. Włos powstaje bowiem w mieszku włosowym, a ten jest elementem skóry. Aby cieszyć się pięknymi włosami, należy więc dbać o to, by skóra głowy była zdrowa i dobrze odżywiona. Można to robić na dwa sposoby: zewnętrzny i wewnętrzny. Aby odżywiać skórę od wewnątrz, należy pamiętać o prawidłowej diecie, bogatej w cynk, żelazo, fosfor, wapń, witaminy B i E, białko i proteiny. Te składniki odżywcze znaleźć można przede wszystkim w rybach, owocach morza, pełnoziarnistym pieczywie, chudych przetworach mlecznych, jajach, orzechach oraz ciemnozielonych warzywach.
– Ich niedobór może się przekładać na gorszą kondycję skóry i pośrednio na gorszą kondycję włosów. Na włos, który już nam wyrósł z głowy i na swojej długości jest martwy, żadnymi zabiegami ani dietą nie wpłyniemy. Tutaj tylko mogą nam pomóc albo czasami zaszkodzić zabiegi fryzjerskie. Natomiast to, co możemy robić, to kondycjonować skórę głowy – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr Edyta Engländer, dermatolog.
W kondycjonowaniu skóry głowy z zewnątrz pomagają przede wszystkim zabiegi w salonach kosmetycznych i gabinetach dermatologicznych. Jednym z najskuteczniejszych tego typu zabiegów jest mezoterapia. Stosowana jest ona w profilaktyce łysienia, w przypadku wypadania włosów, w celu stymulacji wzrostu włosów oraz poprawienia krążenia w skórze głowy. Zabieg polega na wprowadzeniu substancji czynnych – leczniczych lub odżywczych – do głębokich warstw skóry. W przypadku mezoterapii bezigłowej substancje te wprowadzane są do skóry właściwej za pomocą impulsów elektrycznych, a w przypadku mezoterapii igłowej są one wstrzykiwane za pomocą strzykawki bądź urządzenia wykonującego mikro nakłucia.
– W skład koktajli do mezoterapii igłowej najczęściej wchodzą mikroelementy, witaminy, również ostatnio bardzo modne komórki macierzyste, a właściwie niedosłownie komórki macierzyste, tylko peptydy białkowe, czyli takie cząsteczki białek wyprodukowane przez te komórki. Są to cząsteczki, które dają komórkom naszej skóry sygnał do regeneracji. Do mezoterapii wykorzystuje się także osocze bogatopłytkowe – mówi dr Edyta Engländer.
Zabiegi muszą zostać wykonane w serii, aby przyniosły oczekiwane rezultaty. Liczba zabiegów uzależniona jest od indywidualnych cech klienta oraz rodzaju preparatu. Najczęściej zabiegi wykonuje się co 10-14 dni. Jeśli dieta ani zabiegi nie pomagają, a włosy są nadal osłabione i wypadają, przyczyną takiego stanu mogą być zabiegi fryzjerskie, zaburzenia hormonalne lub przewlekły stres.
Czytaj także
- 2025-06-16: Qczaj: Mam dłuższe włosy i w życiu nie słyszałem tylu komplementów na temat swojego wyglądu. Dziewczyny mnie porównują do Massimo z „365 dni”
- 2025-03-20: Piotr Zelt: Planuję wziąć udział w wyścigach kolarskich Gran Fondo. Trenuję cztery razy w tygodniu
- 2025-02-03: Damian Janikowski: Radosław Majdan to jest superkompan na wyprawy, na zakupy i megagość do pogadania
- 2025-03-17: Naukowcy opracowali czynniki wpływające na długowieczność. Decyduje o niej nie tylko dieta i tryb życia, ale też relacje z rodziną
- 2024-11-26: Biologicznie życie człowieka może trwać 120–150 lat. Niezbędna jest jednak praca nad własnym zdrowiem
- 2024-09-25: Budowa CPK ma ruszyć w 2026 roku. Wyzwaniem będzie skumulowanie dużych inwestycji w jednym czasie
- 2024-09-16: Konsumenci coraz częściej sięgają po ryby ze zrównoważonych połowów. Sprzedaż certyfikowanych produktów sięga 18 tys. t
- 2024-09-25: Piotr Zelt: Tygodniowo udaje mi się przejechać na rowerze 250–300 kilometrów. Bardzo fajnie to czyści głowę i jest to forma medytacji sportowej
- 2024-09-03: Edukacja zdrowotna za rok będzie nowym przedmiotem. Już teraz ma się jednak znaleźć wśród priorytetów szkół
- 2024-09-11: Dobrostan psychiczny młodych się pogarsza. Krytycznie oceniają swoje relacje szkolne
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo
Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Farmacja
Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.