Newsy

Dobrze dobrany materac ma pozytywny wpływ na stan zdrowia

2014-09-17  |  06:30

Przy wyborze materaca trzeba brać pod uwagę wzrost, wagę i stan zdrowia. Tylko w ten sposób można sobie zapewnić komfort snu. Osoby, które mają dyskopatię, powinny spać na twardszych materacach, a te, które zmagają się z chorobami nowotworowymi – na miękkich.

Dobry materac to taki, w którym zachowane są prawidłowe krzywizny kręgosłupa. Gdy leżymy na plecach, musimy mieć odpowiednią przestrzeń między częścią lędźwiową kręgosłupa a materacem, czyli musi być zachowana fizjologiczna lordoza. Podczas leżenia na boku – nasz kręgosłup powinien układać się w jednej linii, czyli biodra nie powinny być niżej bądź wyżej niż barki – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Piotr Obtułowicz, fizjoterapeuta IKEA.

Piotr Obtułowicz podkreśla, że nie ma modeli uniwersalnych, idealnych dla każdej sylwetki. Materac, który doskonale sprawdzi się w przypadku osoby szczupłej i niskiej, niekoniecznie będzie komfortowy dla kogoś wysokiego o znacznie większej masie ciała. Dlatego przy jego wyborze nie można kierować  się ceną czy aktualnymi promocjami, ale przede wszystkim wagą, wzrostem i stanem zdrowia użytkownika.

Trzeba zwrócić uwagę na to, czy nie mamy jakichś dolegliwości, które predysponują nas do zakupu konkretnego materaca. Osoby, które mają dyskopatię, powinny spać na materacach, które są twardsze, z kolei osoby chore na jakieś przeczulice czy nowotwory powinny wybierać raczej materac, który jest miękki –  tłumaczy Piotr Obtułowicz.

Idealny materac powinien być sprężysty, bo tylko wtedy będzie poddawał się sylwetce. Nie może być tak, że to ciało musi dopasowywać się do jego kształtu i twardości. Kiedy jest zbyt twardy, można dokupić specjalną nakładkę, która go zmiękczy.

Właściwy dobór materaca wpływa na jakość naszego snu, czyli poprawia to, w jakim stanie się budzimy, w jakim stopniu jesteśmy wyspani po nocy i czy budzimy się z jakimiś dolegliwościami, oznacza to, że wpływa na szeroko pojęte poczucie komfortu –  wyjaśnia Piotr Obtułowicz.

Fizjoterapeuci radzą, by w przypadku zmiany wagi ciała zdecydować się na zakup nowego, bardziej dopasowanego modelu materaca.

 

 

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Media

Robert El Gendy: Jestem śpiochem i przychodzę do studia w ostatniej chwili. Raz nie obudziłem się na czas i dopiero telefon z redakcji postawił mnie na nogi

Prezenter „Pytania na śniadanie” zaznacza, że lubi sobie pospać, dlatego prowadzenie porannego programu to dla niego prawdziwe wyzwanie. Musi się bowiem sporo natrudzić, by być w studiu telewizyjnym na czas. Zazwyczaj nie udaje mu się jednak obudzić wraz z dźwiękiem pierwszego budzika i zdarzyło się, że z głębokiego snu wyrwał go dopiero telefon od produkcji „Pytania na śniadanie”.

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.