Mówi: | Mirosława Wyka |
Funkcja: | kosmetolog |
Firma: | klinika Dermapure |
Zimą kosmetolodzy szczególnie polecają zabiegi odchudzające, a także nawilżające i odżywiające skórę
Zima to bardzo dobry czas na zabiegi medycyny estetycznej. Dzięki temu, że skóra nie jest narażona na intensywne promieniowanie słoneczne, zmniejsza się ryzyko powstania przebarwień, ewentualne rany i obrzęki lepiej się goją, a organizm szybciej dochodzi do formy. Bardzo wskazane są zabiegi z wykorzystaniem kwasów, a także mezoterapia igłowa z odpowiednią dawką substancji odżywczych. Zima to także dobry czas na zabiegi odchudzające.
– W okresie zimowym najbardziej popularne są zabiegi odchudzające i mamy tutaj dużo możliwości. Z takich nieinwazyjnych zabiegów, całkiem przyjemnych, jest kriolipoliza. Polega na tym, że za pomocą niskiej temperatury – nie musi być ujemna, może być około 4 stopni Celsjusza i już jest w stanie zniszczyć nasze komórki tłuszczowe. Warto pamiętać o tym, że komórki tłuszczowe namnażają się tylko do okresu dojrzewania, a później jedynie powiększają swoją objętość. Jeżeli je zniszczymy, to jest to już trwały efekt – mówi agencji Newseria Lifestyle Mirosława Wyka, kosmetolog z kliniki Dermapure.
Aby osiągnąć dobre rezultaty, konieczna jest seria zabiegów w 3-tygodniowych odstępach. Innym skutecznym zabiegiem odchudzającym jest karboksyterapia. Ten zabieg jest już jednak bardziej inwazyjny.
– Za pomocą igły, która jest dosyć cienka, wprowadzamy dwutlenek węgla, który pobudza metabolizm i jest w stanie uszkadzać komórki tłuszczowe, więc też jest taka możliwość, żeby pozbyć się tego zalegającego tłuszczu. Innym bardziej inwazyjnym zabiegiem jest lipoliza iniekcyjna, kiedy za pomocą igły i strzykawki podajemy specjalną substancję, która rozpuszcza komórki tłuszczowe – tłumaczy Mirosława Wyka.
W przypadku zabiegów na twarz zimą bardzo popularne są te z wykorzystaniem kwasów – medycznych lub kosmetycznych. Można je stosować na wiele problemów skórnych.
– Na przebarwienia najbardziej skuteczny jest kwas migdałowy. Tutaj jednak trzeba wziąć pod uwagę możliwości pacjentów, bo są również takie kwasy, które rzeczywiście bardzo mocno złuszczają skórę – najpierw zmienia ona kolor na brązowy, a potem dosyć mocno schodzi. Najmocniejszym kwasem, który stosujemy, jest kwas TCA. On też jest najbardziej skuteczny, dzięki niemu możemy na przykład niwelować blizny. One nie znikają, ale są dużo mniej widoczne – wyjaśnia Mirosława Wyka.
Taki zabieg przeciętnie trwa pół godziny.
– Przy takich zabiegach ważne jest to, żeby tej skóry później nie narażać na promienie słoneczne. Nawet jeżeli jest zima i tego słońca nie widać, warto po takich zabiegach stosować kremy z filtrem. Też tutaj wiele zmienia stężenie kwasu. Zależnie od problemu skóry dobieramy odpowiedni zabieg i odpowiedni rodzaj kwasu – mówi Mirosława Wyka.
Bardzo dobre efekty przynosi również mezoterapia igłowa. Zabieg polega na tym, że za pomocą igły i strzykawki w skórę wprowadzane są substancje aktywne. Mogą to być odżywcze koktajle, a także czysty kwas hialuronowy o różnych stężeniach.
– Kwas hialuronowy jest to naturalna substancja, która występuje w naszym organizmie. Gdy się rodzimy, mamy tego kwasu bardzo dużo, dlatego też osoby młode i dzieci mają bardzo taką jędrną, gładką i piękną skórę, a z wiekiem, niestety, go tracimy i powstają zmarszczki. Kremy też są alternatywą, ale jednak żaden krem tak naprawdę nie jest w stanie tak głęboko wniknąć jak właśnie zabiegi z użyciem igły i strzykawki, więc to też są takie bardzo skuteczne zabiegi – podkreśla Mirosława Wyka.
Zima jest również dobrym momentem na wykonywanie zabiegów złuszczających z wykorzystaniem retinolu i osocza bogatopłytkowego.
– Jest to taka alternatywa dla osób, które mają problemy z alergią, są uczulone na niektóre substancje. Podczas tego zabiegu najpierw pobierana jest krew, która następnie jest odfiltrowywana i wytrącane jest osocze. Osocze można wstrzykiwać w skórę twarzy, w skórę głowy – to też jest bardzo dobry sposób dla osób, które mają problemy z wypadaniem włosów czy różne problemy ze skórą głowy – mówi Mirosława Wyka.
Zima to także najlepszy czas na kurację złuszczającą po intensywnej ekspozycji na słońce latem czy depilację laserową, którą wykonuje się na nieopalonej skórze. Oprócz profesjonalnych zabiegów warto też postawić na codzienne domowe rytuały, które spowodują, że skóra stanie się gładka, rozjaśniona i bardziej sprężysta.
Czytaj także
- 2025-05-29: Lekarz: Karol Nawrocki zapewne sporo papierosów w swoim życiu wypalił. Stwierdził, że w kampanii lepiej będzie je zastąpić woreczkami nikotynowymi
- 2025-05-22: Roboty w służbie środowisku. Ograniczanie ilości odpadów możliwe dzięki automatyzacji
- 2025-05-07: PE pracuje nad zmianą rozliczania redukcji emisji CO2 dla nowych aut. Producenci mogą uniknąć wysokich kar
- 2025-04-23: Eksperci apelują do Ministerstwa Zdrowia o zmianę w polityce nikotynowej. Powinna lepiej chronić dzieci i młodzież
- 2025-03-25: Katarzyna Dowbor: Od 30 lat uczę się pielęgnacji ogrodu. Zieleń wycisza, uspokaja i ja to uwielbiam
- 2025-04-22: Sylwia Bomba: Stosuję zasadę żywieniową 80/20. Raz w tygodniu jem z córką kebaba i organizm wybacza mi to
- 2025-03-18: Sylwia Bomba: W liceum nikt nie miał odwagi prosto w oczy nazwać mnie grubasem. Ale jak szłam korytarzem, to czułam śmiechy za moimi plecami
- 2025-03-10: Sylwia Bomba: Przez 10 lat odchudzałam się bezskutecznie. Potrafiłam codziennie biegać 15 km albo w ogóle nie jeść
- 2025-03-05: Nawet 35 proc. Polaków może się zmagać z insulinoopornością. Sygnałami alarmowymi są nagły wzrost wagi ciała, senność i napady głodu
- 2025-03-07: Prawidłowe odżywianie ma największy wpływ na zdrowie i długość życia. Niewiele osób stosuje odpowiednią dietę
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.