Komunikaty PR

Benefity najbardziej pożądane przez pracowników w Polsce. Czego oczekujemy?

2023-06-05  |  08:15

Wszelkiego rodzaju dodatki do pensji mogą skutecznie zwiększyć satysfakcję z pracy. Polacy doskonale zdają sobie z tego sprawę – według raportu Enter The Code na ich obecność w firmie zwracają uwagę aż 3 na 4 osoby szukające zatrudnienia. Platforma Preply.com przyjrzała się dostępnym badaniom i sprawdziła, które benefity są najbardziej lubiane. Zobacz, czy skusiłyby również Ciebie.

 

Benefity w polskich firmach: oczekiwania a rzeczywistość

W Polsce do popularnych świadczeń pozapłacowych należą m.in. szkolenia zawodowe, ubezpieczenie na życie czy karta sportowa. Jednak nie zawsze są one dostosowane do potrzeb zatrudnionych – raport Sodexo pokazuje, że tylko 40% Polaków jest zadowolonych z benefitów, które oferują im zakłady pracy.

Czego zatem oczekujemy najbardziej? Według badania Enter The Code przede wszystkim prywatnej opieki medycznej, którą wskazała ponad połowa respondentów. Na podium znalazły się także elastyczne godziny pracy i dodatkowy płatny urlop, a tuż za nimi: roczne bonusy, możliwość pracy zdalnej, zwrot kosztów dojazdu do pracy, ubezpieczenie na życie oraz lekcje języków obcych.

Preferowane benefity zależą od specyfiki pracy. Zgodnie z badaniem Bergman Engineering polscy inżynierowie szczególnie mocno cenią sobie dopłatę do dojazdów do pracy oraz darmowe żłobki i przedszkola. Z kolei raport Sodexo mówi, że dla aż połowy pracowników fizycznych atrakcyjne są dofinansowania urlopowe, czyli tzw. wczasy pod gruszą.

 

Młodsze pokolenia stawiają na rozwój osobisty

Z raportu RocketJobs.pl możemy się dowiedzieć, że osoby urodzone w latach 80. i później doceniają także benefity związane z rozwojem osobistym. Szkolenia podnoszące kwalifikacje czy wspomniane już lekcje języka obcego online w ich przypadku będą strzałem w dziesiątkę. Tym bardziej, że według tego samego raportu ponad połowa młodych Polek i Polaków żałuje, że nie przykładała się wystarczająco do nauki języków obcych, a jedna czwarta – że nie wyjechała do pracy za granicę.

W dzisiejszym świecie znaczenie języków obcych osiągnęło bezprecedensowy poziom ze względu na szeroki wachlarz możliwości zawodowych, jakie oferuje ich znajomość – mówi Sylvia Johnson z Preply.com, platformy zapewniającej wygodne spotkania online z profesjonalnymi korepetytorami.

 

Benefity w Polsce na tle innych krajów. Zobacz, gdzie warto mieszkać i pracować

Oczekiwania wobec benefitów różnią się w zależności od kraju. Z perspektywy polskiego pracownika niektóre dodatki do pensji mogą być zaskakujące. Przykładowo we Francji zatrudnieni domagają się dopłat do zdrowych posiłków i wsparcia zdrowia psychicznego, a w Islandii – 4-dniowego tygodnia pracy. Z kolei w Luksemburgu sporą popularnością cieszą się kupony na lunch, zaś w Wielkiej Brytanii – dofinansowanie zakupu roweru, który ma służyć do dojazdu do pracy.

Według danych Remote najkorzystniej pod kątem świadczeń pozapłacowych w Europie wypadają kolejno Luksemburg, Hiszpania i Norwegia. Za nimi plasują się Niemcy, Francja i Polska. Jak mają się do tego benefity oferowane przez firmy na całym świecie? Zgodnie z analizą PaymentSense w pierwszej 20. państw, w których najlepiej się mieszka i pracuje, znajdują się tylko dwa kraje spoza Europy – mowa o Korei Południowej i Japonii.

 

Więcej informacji znajduje się pod linkiem:

https://preply.com/pl/blog/najbardziej-lubiane-benefity-pracownicze/

https://preply.com/pl/

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kariera Miękkie lądowanie w pracy - jak uniknąć pourlopowego bluesa? Biuro prasowe
2024-07-29 | 14:33

Miękkie lądowanie w pracy - jak uniknąć pourlopowego bluesa?

Wakacje są dla większości z nas czasem, gdy zapominamy o służbowych obowiązkach i poddajemy się błogiemu dolce far niente. Niestety to co dobre, ma to do siebie,
Kariera Czy warto iść na studia w obliczu mocno zmieniającej się edukacji?
2024-07-19 | 11:06

Czy warto iść na studia w obliczu mocno zmieniającej się edukacji?

Współczesne wyzwania stawiane edukacji wymuszają konieczność adaptacji i ewolucji modeli nauczania. Coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego,
Kariera Marzenia i wyzwania kobiet w zawodzie księgowej
2024-06-26 | 01:00

Marzenia i wyzwania kobiet w zawodzie księgowej

Wyliczenia, dokumenty, dane, powtarzalność zadań – to pierwsze skojarzenia z pracą księgowych. Czy słuszne? Jakie emocje i pasje czają się za słupkami liczb i za rzędami cyferek?

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Podróże

Bankowość

Polki nie inwestują z myślą o emeryturze. Problemem są zarobki niższe niż mężczyzn i obawa o stratę środków

Dane demograficzne nie pozostawiają złudzeń – kobiety żyją średnio siedem lat dłużej niż mężczyźni. Jeśli uwzględnić wiek emerytalny dla obu płci, emerytura pań trwa dwa razy dłużej niż panów. Jak pokazują badania mBanku, Polki niewiele robią, by zabezpieczyć sobie finanse na jesień życia. Wprawdzie 74 proc. kobiet deklaruje, że myśli o emeryturze, ale tylko co trzecia podejmuje działania, które mogą wpłynąć na jej zwiększenie. Jedynie 6 proc. inwestuje na rynkach finansowych.

Zdrowie

Lenka Klimentová: Od 12. roku życia męczą mnie silne migreny. Najbardziej cierpiałam w czasie ciąży, kiedy nie mogłam brać tabletek

Tancerka przyznaje, że ataki migreny uniemożliwiają jej normalne funkcjonowanie i czasami nie jest w stanie nic zrobić, nawet wykonać najprostszych czynności. I choć próbowała już wielu metod, by złagodzić tę niezwykle uciążliwą dolegliwość, to na dłuższą metę wszystko staje się nieskuteczne. Pomagają jedynie silne tabletki. Lenka Klimentová wspomina, że kiedy była w ciąży, przez pierwsze miesiące nie mogła się ratować w ten sposób i z ogromnym bólem musiała wziąć udział w pokazie tańca.