Celebrujemy Światowy Dzień Uśmiechu
Poprawa nastoju, łatwiejsze nawiązywanie relacji, łagodzenie konfliktów, czy większa pewność siebie – to tylko niektóre korzyści płynące z uśmiechu, wskazane przez respondentów w badaniu zrealizowanym dla Mars Polska1. Ten sposób okazywania radości jest tak ważny, że doczekał się nawet własnego święta. 7 października przypada Światowy Dzień Uśmiechu. O tym, że o uśmiech warto troszczyć się zawsze, od blisko dekady, przypomina program „Dziel się Uśmiechem”! Organizatorzy inicjatywy edukują, że zdrowe i czyste zęby pomagają w swobodnym okazywaniu pozytywnych uczuć.
Historia wyjątkowego święta
Światowy Dzień Uśmiechu został zapoczątkowany w 1999 roku przez Harvey Ball, autora ikonicznego już znaku uśmiechniętej, żółtej buźki tzw. „smiley face”. Znak ten powstał w 1963 roku i błyskawicznie zyskał międzynarodową rozpoznawalność. Celem wprowadzenia tego święta do kalendarza było zwrócenie uwagi na to, jak ważny jest uśmiech i jak wiele potrafi zmienić w naszym życiu. Harvey Ball wierzył w jego ogromną siłę2 .
Dlaczego uśmiech jest tak ważny?
Niektórzy uważają, że uśmiech jest jedną z pierwszych rzeczy, na które zwraca się uwagę poznając drugą osobę. Obok uścisku dłoni czy wyglądu stanowi on ważnych czynnik reprezentujący danego człowieka w trakcie powitania. Często osoby pogodne i radosne szybciej zdobywają zainteresowanie, zaufanie oraz nawiązują nowe relacje. Uśmiech może poprawiać samopoczucie, a ten odwzajemniony daje radość na cały dzień. Nasz mózg lubi radosne twarze i automatycznie kojarzy to zjawisko z czymś dobrym. Według Ruth Campbell z londyńskiego University College uśmiech jest „zaraźliwy”, a to wszystko przez część neuronów lustrzanych zlokalizowanych w przedruchowej korze czołowej, która powoduje automatyczne odzwierciedlenie ekspresji, jaką widzimy3. Jakie jeszcze korzyści przynosi nam śmiech? Podczas śmiania się do naszych płuc dostarczamy nawet trzy razy więcej powietrza. Dodatkowo, ma to wpływ na przyspieszenie krążenia krwi i spadek poziomu ciśnienia4. Warto więc, aby często gościł na naszych twarzach!
Jak troszczyć się o piękny i zdrowy uśmiech?
Według badań SW Research i Mars Polska 50% ankietowanych deklaruje, iż najbardziej lubi, kiedy ludzie śmieją się w sposób odsłaniający zęby5. Z drugiej strony barierą, która powoduje, że ludzie niechętnie się uśmiechają, często bywa niezadowolenie ze stanu uzębienia6. Między innymi z tego powodu tak ważna jest właściwa higiena jamy ustanej wdrażana już od najmłodszych lat. Warto stosować zasadę 4 kroków dla zdrowych i czystych zębów - szczotkowanie przynajmniej dwa razy dziennie, używanie dodatkowych akcesoriów do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, sięganie po bezcukrową gumę do żucia, kiedy nie mamy możliwości umycia ich po jedzeniu i piciu oraz regularne kontrole u dentysty. Te proste czynności wykonywane regularnie, mogą znacząco pomóc w walce z chorobami zębów i poprawić ich ogólny stan oraz wygląd.
„Dziel się Uśmiechem” – weź udział w programie!
Obecnie trwa już 10. odsłona programu ,,Dziel się Uśmiechem”, którego celem jest budowanie świadomości znaczenia profilaktyki w zapobieganiu próchnicy już od najmłodszych lat. 1% ze sprzedaży gum Orbit® w sklepach stacjonarnych w okresie od 1 września do 31 października 2022 r., zostanie przekazany na realizację programu, w tym materiały edukacyjne i lekcje dla 100 tysięcy dzieci. Inicjatywa organizowana jest przez firmę Mars Polska we współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem. Przez blisko 10 lat trwania programu prawie 800 tysięcy dzieci dowiedziało się, jak troszczyć się o swoje uśmiechy, które są cennym skarbem.
____________________________________________
1Badanie przeprowadzone we wrześniu 2021 roku przez SW Research Agencja Badań Rynku i Opinii, na zlecenie Mars Polska, N=1000
2About Harvey Ball (worldsmile.org)
3Uśmiech za uśmiech - Charaktery - magazyn psychologiczny
4Śmiech leczy - Diabetyk
5Badanie przeprowadzone we wrześniu 2021 roku przez SW Research Agencja Badań Rynku i Opinii, na zlecenie Mars Polska, N=1000
6*Badanie zrealizowane na zlecenie Mars Wrigley w dniach 17-19.08.2020 przez agencję SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel, N = 1154

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo
Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Farmacja
Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.