Komunikaty PR

Chcesz być modny? Postaw na zero waste i upcykling

2022-10-12  |  01:00
Biuro prasowe

Nowy rok akademicki zawsze wiąże się z masą przygotowań. Niektórzy studenci przechodzą prawdziwe metamorfozy, których ważnym etapem jest zmiana stylu i zakup nowych ciuchów. Jednak czy naprawdę zawsze trzeba kupować nowe ubrania by podkreślić swój image? Dziś rządzą zero waste, upcykling i trend eko. Wszystkie trzy szturmem wdarły się do branży modowej. Jak stworzyć niebanalne kreacje zamiast wydawać pieniądze na nowe? Czasem wystarczy tylko odrobina kreatywności.

 

Żyjemy w czasach, w których wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Półki sklepowe uginają się pod ciężarem ubrań z kategorii „must have”. Popularne marki nieustannie wypuszczają nowe kolekcje, a oryginalne reklamy zachęcają nas do wydawania pieniędzy na nowości. Wielu osobom trudno jest oprzeć się pokusie konsumpcjonizmu, który negatywnie odbija się na naszym środowisku. A gdyby tak podjąć wyzwanie i zamiast kupować nowe, dać ubraniom, które mamy w szafie drugie życie?

 

Zero waste jest w modzie

 

Dziś bycie trendy to nie nabywanie nowych ciuchów i gadżetów, a świadomość, racjonalne wybory i szukanie nietypowych rozwiązań. Idea zero waste to bunt przeciw wszechobecnemu konsumpcjonizmowi. To reakcja na coraz gorszą kondycję środowiska naturalnego, spowodowaną zmianami klimatycznymi, intensywną produkcją odpadów i szkodliwym wpływem plastiku, którego tony krążą po całym świecie. – Zero waste w modzie to nie tylko kupowanie w second-handach i świadomy wybór dobrych jakościowo ubrań, które posłużą przez wiele lat. To także samodzielne przerabianie ubrań na modowe dzieła sztuki. Jedyne w swoim rodzaju. – zauważa Kamil Maślanka, ekspert marki Rekol.

 

Czym jest upcyckling odzieży?

 

Upcykling to coś więcej niż recykling. Również jest to wtórne przetwarzanie odpadów, jednak w jego wyniku powstają cenniejsze produkty niż materiały, z których je stworzono. Innymi słowy, jest to nadanie nowej, wyższej wartości „starym” artykułom poprzez zmianę ich formy, dodanie im konkretnych cech czy elementów. To sposób na to, by dać drugie życie niepotrzebnym przedmiotom. 

 

Upcykling daje nam mnóstwo możliwości. Prostą sukienkę możemy przerobić na efektowną bluzkę z ciekawą aplikacją, klasyczne spodnie jeansowe na spodenki w modnym kroju, a oversizowy, stary T-shirt – na gustowną spódnicę, idealną na co dzień i na specjalne okazje. Drugie życie można także nadać starym zasłonom, prześcieradłom, kocom i urządzić swój studencki pokój w dowolnym, modnym stylu za niewielkie pieniądze.

 

Ciekawym sposobem przerabiania ubrań jest zmiana lub odświeżenie ich koloru. – Wykorzystując specjalne barwniki do tkanin stworzysz w prosty i tani sposób niebanalne elementy garderoby, które będą przyciągać spojrzenia, intrygować i z pewnością wyróżnią Cię spośród innych – podpowiada Kamil Maślanka z Rekol. Dzięki temu szara, akademicka codzienność nabierze barw!

 

Postaw na środowisko

 

Szacuje się, że przez ostatnie 15 lat globalna produkcja odzieży wzrosła dwukrotnie, co drastycznie wpłynęło na ilość odpadów będących w obiegu. Jeśli nic z tym nie zrobimy, wkrótce będziemy tonąć w śmieciach. Moda zero waste i związany z nią upcykling ubrań to ekologia w najlepszej postaci. Przerabiając podarte jeansy, stare T-shirty czy koszule, które już od dawna nie są trendy, przyczyniasz się do ochrony planety. Nie mówiąc o tym, że Twój styl będzie nie do podrobienia.

 

Sam kreujesz trendy

 

Kupiłeś nowe spodnie w popularnym sklepie odzieżowym, myślałeś, że będziesz wyglądać oryginalnie i stylowo, po czym okazje się, że 5 osób z Twojego roku ma ten sam model? W efekcie, wszyscy wyglądacie tak samo. Zero waste i przerabianie ubrań rozwiążą także te problemy. Upcykling odzieży to nie tylko ochrona środowiska, ale także odpowiedź na powtarzalność w modzie. To szansa na to, by wyglądać inaczej niż wszyscy i w ten sposób wyróżnić się z tłumu. Przerabiając swoje stare ubrania, sam kreujesz trendy! Możesz pokazać swoje prawdziwe „ja” i podkreślić swój indywidualny styl. Czasem wystarczy odrobina wyobraźni, żeby stworzyć coś wyjątkowego. A kto wie, może odkryjesz w sobie pasję do projektowania i szycia ubrań?

 

Eko, zero waste i upcykling to nie chwilowe trendy. Nadawanie drugiego życia ubraniom zamiast kupowania nowych to ruch, który ma szansę przerodzić się w długofalowe działanie na rynku modowym. Zacznij już dziś – niech ten nowy rok akademicki będzie pokazem społecznej i ekologicznej odpowiedzialności!

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym Biuro prasowe
2025-06-11 | 11:30

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

Już 1 października rusza w Polsce system kaucyjny. Aby odzyskać kaucję doliczoną do zakupu napoju w puszcze, konsumenci będą musieli spełnić kilka warunków. Inicjatywa
Styl życia „Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję
2025-04-22 | 13:00

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Z okazji Dnia Ziemi marka SodaStream przypomina, że zmiana może zacząć się od jednej decyzji – i jednej butelki wielorazowej. Nowa kampania „Zamień jednorazowe butelki na
Styl życia Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
2025-02-27 | 15:00

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Lagardère Travel Retail w Polsce rozpoczyna ekspansję sieci Costa Coffee w nowym modelu biznesowym. Pierwsza kawiarnia działająca na zasadach franczyzy została uruchomiona

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo

Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.

Infrastruktura

Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.

Farmacja

Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.