Komunikaty PR

Chiński Nowy Rok Królika w Instytucie Konfucjusza w Krakowie

2023-01-16  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Agnieszka Zięba
Instytut Konfucjusza w Krakowie

Oleandry 2A
30-063 Kraków
media|instytutkonfucjusza.pl| |media|instytutkonfucjusza.pl
12 663 26 07
www.instytutkonfucjusza.uj.edu.pl/

Instytut Konfucjusza w Krakowie serdecznie zaprasza na obchody Chińskiego Nowego Roku Królika. Z okazji Święta Wiosny Instytut Konfucjusza przygotował wiele ciekawych atrakcji: wykłady, pokaz mody, warsztaty oraz wernisaż wystawy.

Program obchodów Chińskiego Nowego Roku 17-20 stycznia 2023:

 

Wtorek 17 stycznia 2023

Godz. 17:00 - Noworoczne warsztaty dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej

 

Z okazji zbliżającego się Święta Wiosny, Instytut Konfucjusza w Krakowie organizuje dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej warsztaty poświęcone obchodom Chińskiego Nowego Roku.

W trakcie półtoragodzinnych zajęć uczestnicy będą mieli okazję poznać noworoczne tradycje oraz zwyczaje Chińczyków, dowiedzieć się jakie zwierzęta reprezentują kolejne lata w tradycyjnym kalendarzu księżycowym oraz nauczyć się piosenki z życzeniami po chińsku. Ponadto, własnoręcznie wykonają również ozdoby: znaki 福 (pomyślność), wycinanki z króliczkami i lampiony.

Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: instytut.konfucjusza@uj.edu.pl.

Miejsce: Oleandry 2A, sala 2.01.

 

Środa 18 stycznia 2023

 

Godz. 18:00 - Wykład i mini-lekcja nt. Chińskiego Nowego Roku

 

Podczas zajęć uczestnicy będą starali się znaleźć odpowiedzi na pytania: Jak ważne jest dla Chińczyków Święto Wiosny, czyli Chiński Nowy Rok? Czy 22 stycznia rozpocznie się Rok Królika, czy Zająca? Co oznacza to zwierzę w chińskiej kulturze? Jak złożyć po chińsku życzenia noworoczne?

 

Wstęp wolny.

 

Miejsce: Oleandry 2A, sala 3.04.

 

Godz. 19:15 - Noworoczne warsztaty z chińskich wycinanek

 

W związku ze zbliżającym się Świętem Wiosny, zajęcia poświęcone będą motywom noworocznym oraz oczywiście królikom, reprezentującym rok 2023. 

Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: instytut.konfucjusza@uj.edu.pl.

Miejsce: Oleandry 2A, sala 2.11.

 

Czwartek 19 stycznia 2023

 

Godz. 18:00 - Noworoczne warsztaty kaligraficzne 

W trakcie spotkania uczestnicy przygotują noworoczne ozdoby z kaligrafią, między innymi znaki 福 pomyślność na czerwonym papierze. 

Zajęcia prowadzone w języku chińskim z tłumaczeniem na polski.

Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: instytut.konfucjusza@uj.edu.pl.

Miejsce: Oleandry 2A, sala 2.11.

 

Godz. 18:30 - Noworoczne hanfu Celebrując Chunjie strojem - wykład i pokaz mody

Radosne świętowanie chunjie, związane jest z wieloma tradycjami. Dekoruje się domy, przygotowuje specjalne potrawy, jak również wybiera odświętne stroje. Wraz z powrotem do mody hanfu, w okresie noworocznym, popularnym jest dobieranie ich specjalnie na tę okazję. W trakcie wykładu zaprezentowane zostaną popularne kolory i wzory, wraz z ich symboliką. Przyjrzymy się najnowszym modelom przygotowanym specjalnie z okazji nadchodzącego Roku Królika.

Wykładowi towarzyszyć będzie pokaz noworocznych stylizacji.

Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: instytut.konfucjusza@uj.edu.pl.

Miejsce: Oleandry 2A, sala 2.01.

 

Piątek 20 stycznia

 

Godz. 18:30 - Wernisaż wystawy konkursu „W Chinach i o Chinach”.

W piątek odbędzie się wernisaż wystawy zdjęć, które zakwalifikowały się do finału tegorocznej edycji konkursu "W Chinach i o Chinach", organizowanego przez Instytut Konfucjusza w Krakowie już po raz dziewiąty.

W ramach wystawy zaprezentowane zostaną również pozostałe nadesłane prace oraz odbędzie się wręczenie nagród laureatom konkursu.

Wstęp wolny.

Miejsce: Oleandry 2A, sala 3.04.

 

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, ale na niektóre wykłady i warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy.

 

Więcej informacji na:

https//instytutkonfucjusza.uj.edu.pl

www.facebook.com/instytutkonfucjusza

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Instytut Konfucjusza w Krakowie
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Niemal tysiąc osób pobiegnie jako pomarańczowi bohaterowie Biuro prasowe
2024-08-08 | 15:00

Niemal tysiąc osób pobiegnie jako pomarańczowi bohaterowie

Zapoczątkowana dziesięć lat temu przez Fundację „Maraton Warszawski” akcja #BiegamDobrze jest dziś największym charytatywnym, cyklicznym, biegowym wydarzeniem w Polsce. Nic
Styl życia „Czasami to by się przydała kąpiel w melisie” – kobiety o menopauzalnej złości
2024-08-07 | 12:00

„Czasami to by się przydała kąpiel w melisie” – kobiety o menopauzalnej złości

„Czasami to by się przydała kąpiel w melisie” – kobiety mówią o menopauzalnej złości   Złość menopauzalna to jeden z przejawów klimakterium, a
Styl życia 8 sierpnia obchodzimy Wielki Dzień Pszczół. Sprawdź, jak wspierać te pożyteczne
2024-08-07 | 11:15

8 sierpnia obchodzimy Wielki Dzień Pszczół. Sprawdź, jak wspierać te pożyteczne

Rośliny zapylane przez pszczoły stanowią aż ponad 78 proc. wszystkich gatunków występujących na Ziemi. Bez nich wiele codziennych produktów spożywczych, takich jak owoce i

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Dom i ogród

Beata Pawlikowska: Wiele razy planowałam życie w różnych miejscach z dala od Polski. Kupiłam nawet kawałek dżungli w Amazonii

Podróżniczka zaznacza, że choć do tej pory przemierzyła świat wzdłuż i wszerz, odwiedzając wiele nietuzinkowych zakątków, to najbardziej ze wszystkich ukochała sobie dżunglę amazońską. Ma do tego miejsca ogromny sentyment, lubi tam wracać i ładować życiowe akumulatory. Jak zaznacza, przebywanie wśród Indian, którzy są niezwykle dobrzy, prawdomówni i uczciwi, przywraca jej wiarę w ludzi i w lepszy świat. Beata Pawlikowska cieszy się również z tego, że kiedyś udało jej się kupić kawałek dżungli i ten wyjątkowy nabytek ma dla niej szczególne znaczenie.

Handel

Branża kosmetyczna z coraz większym wpływem na krajową gospodarkę. Polska jest piątym największym eksporterem kosmetyków w UE

Z najnowszego raportu „Kosmetyczna Polska”, który opublikowano po siedmiu latach od poprzedniego raportu o stanie sektora, wynika, że krajowa branża kosmetyczna jest w dobrej kondycji, z roku na rok się rozwija, a jej znaczenie zarówno dla polskiej gospodarki, jak i eksportu rośnie. Zmieniają się odbiorcy polskich kosmetyków, co związane jest z brexitem i sankcjami nałożonymi na Rosję. Prognozy zakładają dalszy wzrost wartości sektora, jednak stoi przed nim wiele wyzwań, z których najważniejsze dotyczą implementacji przepisów Europejskiego Zielonego Ładu.

Ochrona środowiska

Ocieplenie się klimatu oznacza poważne zmiany leśnego ekosystemu. Sosny, świerki czy modrzewie będą stopniowo zastępowane innymi gatunkami

Sosna zwyczajna, świerk pospolity, modrzew europejski i brzoza brodawkowata zajmują dziś 75 proc. powierzchni lasów w Polsce. Te cztery gatunki są najbardziej wrażliwe na wzrost temperatury i jego pośrednie skutki. Wielomiesięczne okresy suszy i gwałtowne huragany osłabiają drzewostany, które następnie padają ofiarą patogenów pojawiających się w naszym klimacie. – Nie grozi nam wylesienie, tylko wyparcie jednych gatunków przez inne. W konsekwencji czeka nas rewolucyjna zmiana ekosystemów – ocenia przyrodnik, dr hab. Krzysztof Świerkosz, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego.