Komunikaty PR

Ciąża a wzrok. O czym warto pamiętać

2023-08-31  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Jakub Marcjasz
KOBOLD.

ul. Iłłakowiczówny 19b/12
40-134 Katowice
j.marcjasz|koboldpr.pl| |j.marcjasz|koboldpr.pl
600114162
www.koboldpr.pl

Zmiany hormonalne, jakie zachodzą w ciele kobiety w czasie ciąży oraz połogu, mogą mieć wpływ także na wzrok. Szczególnie dotyczy to kobiety, które mają stwierdzoną krótkowzroczność. Wiele z nich odczuwa wówczas pogorszenie jakości i ostrości widzenia. O wizycie u okulisty przed i w trakcie ciąży powinny jednak pamiętać wszystkie kobiety - mówi lek. okulista chirurg Justyna Krowicka, ordynator kliniki Gemini w Ostrawie, gdzie leczą się polscy pacjenci. 

Specyficzne dla okresu ciąży zmiany hormonalne, które normalizują się często dopiero po okresie połogu i zakończenia karmienia piersią, sprawiają, że kobiety powinny być otoczone szczególną opieką okulistyczną przed, w trakcie i po ciąży. 

- Zaleca się, aby pierwsze badanie okulistyczne u kobiet bez wad wzroku zostało przeprowadzone jeszcze przed planowaną ciążą, a kolejne w drugim i trzecim trymestrze ciąży oraz po porodzie. Kobiety w ciąży i z wadą wzroku powinny odwiedzać okulistę co najmniej co trzy miesiące przez cały okres ciąży (a zmagające się z cukrzycą nawet co miesiąc). Dodatkowe te, które stosują leki okulistyczne, powinny skonsultować formę dalszego leczenia z lekarzem - mówi lek. okulista chirurg Justyna Krowicka.   

Wśród zmian fizjologicznych w narządzie wzroku u kobiet, które spodziewają się dziecka, mogą pojawić się m.in. przejściowe zaburzenia akomodacji soczewki (w ciąży i okresie karmienia piersią). Wzrost grubości rogówki, co może spowodować obrzęk, a co za tym idzie przejściowe przymglenie widzenia, a także gorszą tolerancję dla soczewek kontaktowych (szczególnie w trzecim trymestrze), dlatego powinny one być - jeżeli nie ma innych wskazań - raczej uzupełnieniem korekcji okularowej. W czasie ciąży może dojść także m.in. do zmniejszenia produkcji łez i wystąpienia zespołu suchego oka. Czasami dochodzi także zwiększenia objętości powiek (związane jest to z retencją wody i zmianami hormonalnymi) czy okresowy lub stały zez. Ponadto ciąża może przyspieszyć rozwój chorób siatkówki w tym: retinopatii  (cukrzycowej oraz nadciśnieniowej), czy w szczególnych przypadkach - odwarstwienie siatkówki 

- Pogorszenie widzenia w wyniku ciąży w większości przypadków jest przejściowe. Jednak pamiętajmy, że każdą sytuację zawsze należy rozpatrywać indywidualnie. Dlatego tak ważne jest konsultacja okulistyczna, rozpoznanie i ocena ryzyka ewentualnych powikłań. Bardzo istotne pozostają zmiany w oku, które mogą być powiązane z krótkowzrocznością, a z istnienia których czasami pacjentki nawet nie zdają sobie sprawy. Zwykle, im wyższa wada wzroku, tym pogorszenie widzenia w ciąży może być bardziej znaczące i tym trudniej będzie wrócić do poziomu ostrości wzroku sprzed ciąży. - mówi ordynator kliniki Gemini w Ostrawie. 

I to właśnie poród może nieść wyższe ryzyko powikłań narządu wzroku niż sama ciąża. Tutaj także rolę odgrywają indywidualne uwarunkowania pacjentki. W tym kontekście najbardziej okulistów zawsze niepokoi stwierdzona krótkowzroczność, szczególnie jeśli współistnieje z innymi chorobami okulistycznymi lub pacjentka ma za sobą zabiegi okulistyczne (astygmatyzm i nadwzroczność zwykle nie wiążą się z wysokim ryzykiem pogorszenia jakości widzenia w okresie ciąży lub w wyniku porodu). 

- We wspólnym stanowisku Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Polskiego Towarzystwa Okulistycznego znalazły się okulistyczne względne wskazania do rozwiązania ciąży drogą cesarskiego cięcia. Uwzględniono wśród nich krótkowzroczność średnio i wysoko zaawansowaną, jaskrę, przebyte odwarstwienie siatkówki i/lub jego podwyższone ryzyko oraz retinopatię cukrzycową. Zgodnie z rekomendacjami każda ciężarna ze zdefiniowanej grupy ryzyka powinna zostać objęta w trzecim trymestrze ciąży wzmożoną kontrolą okulistyczną, która ma skutkować m.in. wyborem optymalnej dla kobiety drogi porodu. Dysponujemy metodami pozwalającymi na ochronę oka w czasie porodu, ale nawet ich zastosowanie nie eliminuje ryzyka całkowicie - mówi lek. okulista Justyna Krowicka. 

Warto pamiętać, że niezależnie od planów rodzicielskich, nawet kiedy nie odczuwamy żadnych dolegliwości, powinniśmy pamiętać o profilaktyce. Przez lekarza okulistę powinniśmy zostać zbadani przynajmniej raz na trzy, a w przypadku osób po 40-43 roku życie - raz na rok - dwa lata. Regularnie powinny być badane także dzieci i młodzież. Kontrole u okulisty pomagają wcześnie wychwycić poważne choroby oczu, które przebiegają niezauważone, jedna z nich to np. jaskra. Ponadto w czasie badania oczu można wykryć np. cukrzycę czy wysokie ciśnienie krwi.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: KOBOLD.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Za mało porcji zbóż w diecie polskich dzieci, pełne ziarno zbyt rzadko na ich ta Biuro prasowe
2024-08-02 | 11:58

Za mało porcji zbóż w diecie polskich dzieci, pełne ziarno zbyt rzadko na ich ta

W codziennym jadłospisie najmłodszych brakuje produktów zbożowych – spożywają je w niewystarczającej ilości, a na dodatek jedzą za mało posiłków z pełnego
Dziecko Spędźcie FestiwaLove wakacje w Atrium Biała!
2024-08-01 | 13:55

Spędźcie FestiwaLove wakacje w Atrium Biała!

FestiwaLove wakacje w Atrium Biała wciąż trwają! Przed nami pięć festiwalowych spotkań, a każde z nich poświęcone innej tematyce, związanej z różnymi wydarzeniami. Zapraszamy
Dziecko Start akcji „Powrót do szkoły” w sklepach sieci Netto
2024-07-31 | 12:15

Start akcji „Powrót do szkoły” w sklepach sieci Netto

Mimo że za nami dopiero półmetek tegorocznych wakacji, już teraz warto zacząć zastanawiać się nad stopniowym kompletowaniem szkolnej wyprawki. Jak pokazują badania, 9 na 10

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Zdrowie

Nauka

Zła dieta może powodować obniżenie nastroju i zdolności poznawczych. Naukowcy potwierdzają związek żywienia z neurochemią

Jedzenie niezdrowej żywności może prowadzić do zmian w mózgu, związanych z depresją i zaburzeniami lękowymi. Obniżeniu mogą też ulec zdolności poznawcze. Do takich wniosków doszli naukowcy z Wielkiej Brytanii, obserwując skany mózgów pacjentów z różnymi nawykami żywieniowymi. Uwidocznione zostały zmiany w neuroprzekaźnikach i objętości istoty szarej u osób, które mają złą dietę, w porównaniu z tymi, które stosują dietę śródziemnomorską. Badacze wciąż poszukują potwierdzenia mechanizmów, które sprawiają, że jedzenie ma taki wpływ na kondycję ośrodkowego układu nerwowego. Jedna z koncepcji zakłada powiązanie ich z nieprawidłowościami w mikrobiocie jelitowej.

Handel

Z programów lojalnościowych w sklepach korzysta 85 proc. Polaków. Ważne są dla nich promocje, personalizowane oferty i zbieranie punktów na nagrody

Przy wyborze sklepu stacjonarnego Polacy zwracają uwagę na dogodną lokalizację, duży wybór produktów i atrakcyjne ceny. Istotne są dla nich również programy lojalnościowe, z których korzysta już 85 proc. konsumentów, a 40 proc. decyduje się na zakupy właśnie ze względu na oferowane w nim rabaty – wynika z badania SW Research na zlecenie sieci Carrefour. Przyszłością rozwoju takich programów są spersonalizowane oferty, które pomagają klientom oszczędzać pieniądze na produktach kupowanych przez nich najczęściej. W taką stronę swoją platformę rozwija również Carrefour. Ostatnio sieć połączyła siły z programem Payback, przez co zasięg programu lojalnościowego zwiększył się do 10 mln klientów.