Komunikaty PR

Dzień Dziecka 2023. Zdrowy sen dziecka to zdrowy sen całej rodziny

2023-06-01  |  11:00
Biuro prasowe

W Dzień Dziecka obdarowujemy najmłodszych prezentami i życzymy im jak najwięcej radości i beztroski. Rodzice pragną najbardziej, by ich dzieci zdrowo się rozwijały, w czym szczególnie pomaga sen. Co jednak robić, gdy już w wieku niemowlęcym mają problemy ze spaniem i zasypianiem, które nie przechodzą? Naprzeciw obu tym problemom przychodzi trening snu.

Od 4. miesiąca życia dziecko może zacząć doświadczać problemów ze snem: dzienne drzemki skracają się do 30-40 minut, a w nocy - zwłaszcza w drugiej połowie - pojawiają się częste pobudki z płaczem. Dotychczasowa rutyna przestaje działać: dziecko chce spać, ale nie potrafi. Ten trudniejszy okres wiąże się z naturalnym rozwojem mózgu i idącą za nim zmianą struktury snu. Większość dzieci “przestawia się” i po 1-2 tygodniach nocne kryzysy mijają, ale – jak wskazują badania – u co trzeciego dziecka problemy ze snem pozostają.

Problemy ze snem można rozwiązać. Nauka wspiera rodziców 

Dla rodziców oznacza to niemal nieustanne wstawanie do dziecka, noszenie go, karmienie, korzystanie z urządzeń generujących szum, a często zasypianie wraz z nim. Do momentu, aż znów się przebudzi. Wystarczy kilka takich nocy, by czuwający rodzic poczuł się jak zombie, stąd też rozwiązanie problemu nieprzespanych nocy dziecka jest poszukiwane od dawna. Współczesne metody wspierające naukę samodzielnego snu nie polegają na wypłakiwaniu i pozostawianiu dziecka w samotności. Wręcz odwrotnie - przez proces zmian powinna przejść cała rodzina, a wsparcie rodziców  przy nauce zasypiania jest niezbędne.

Współczesna nauka oferuje w takiej sytuacji konkretne rozwiązania na wyjście z “sennego kryzysu”. Podstawą jest prawidłowa higiena snu, czyli dopasowany do potrzeb dziecka rytm snu i czuwania, rytuały przedsenne i właściwie przygotowane miejsce snu. Te elementy wspierają naukę samodzielnego wyciszania się i zasypiania w łóżeczku. Zdaniem ekspertów od snu to kluczowa umiejętność, która pozwala zdrowo spać dzieciom po ukończeniu 4. miesiącu życia (oraz ich rodzicom).

- Jeżeli wyraźnie widzicie, że sen sprawia waszemu dziecku trudność, nie czekajcie, aż sytuacja sama ulegnie poprawie – przekonuje Monika Huntjens, Certyfikowana Konsultantka ds. Snu Dziecka i autorka książki “Dobry sen maluszka”. Ekspertka prowadząca fanpage o nazwie Wyspana Mama Online podkreśla, że dziecięca bezsenność behawioralna, która wiąże się z niewłaściwą higieną snu i/lub niewłaściwymi rozwiązaniami na zasypianie, wymaga konkretnych działań po stronie rodziców.

Ciemno i bezpiecznie. Dziecko w końcu nauczy się zasypiać samo

Naukowcy badający sen przekonują, że zmianę niekorzystnych nawyków okołosennych warto przeprowadzić stopniowo, zapewniając elementy dające dzieciom poczucie bezpieczeństwa. A obecność rodzica, szczególnie matki, jest najważniejszym z nich. - Nauka zasypiania to złożony proces, który pomaga połączyć błogie odczucia związane z sennością i zapadaniem w sen z coraz bardziej samodzielnym zasypianiem w łóżeczku. Wymaga to cierpliwości i czasu, tych zmian nie wymusimy musztrą – ocenia Huntjens.

Izabela Wysmyk, konsultantka snu prowadząca instagramowy profil Pani od Spania, podkreśla, że dobry sen dziecka wspierają rytuały – przytulenie, czytanie książeczki, ale też ograniczenie światła białego i niebieskiego pod koniec dnia (w tym w łazience). Ważna jest również temperatura w sypialni. - Nie przegrzewajmy dziecka, bo nawet jak będzie spało, to nie do końca się wyśpi. Chłodne rączki i nóżki nie oznaczają, że ono marznie: najlepiej sprawdzajmy kark i klatkę piersiową – mówi Wysmyk. Jak dodaje, kluczowe przy zdrowym śnie dziecka są też aktywność fizyczna i przebywanie na świeżym powietrzu.

Z okazji Dnia Dziecka za pośrednictwem formularza na stronach internetowych: wyspanamama.online oraz paniodspania.bookero.pl dostępne są darmowe konsultacje online z ekspertkami.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Odwiedź Atrium Kasztanowa i weź udział w MIODOBRANIU! Biuro prasowe
2024-08-05 | 10:50

Odwiedź Atrium Kasztanowa i weź udział w MIODOBRANIU!

Po wytężonej pracy pszczół, przyszedł czas na MIODOBRANIE! W najbliższą sobotę, 10 sierpnia, zapraszamy was do Atrium Kasztanowa na wydarzenie poświęcone tym pożytecznym owadom.
Dziecko Za mało porcji zbóż w diecie polskich dzieci, pełne ziarno zbyt rzadko na ich ta
2024-08-02 | 11:58

Za mało porcji zbóż w diecie polskich dzieci, pełne ziarno zbyt rzadko na ich ta

W codziennym jadłospisie najmłodszych brakuje produktów zbożowych – spożywają je w niewystarczającej ilości, a na dodatek jedzą za mało posiłków z pełnego
Dziecko Spędźcie FestiwaLove wakacje w Atrium Biała!
2024-08-01 | 13:55

Spędźcie FestiwaLove wakacje w Atrium Biała!

FestiwaLove wakacje w Atrium Biała wciąż trwają! Przed nami pięć festiwalowych spotkań, a każde z nich poświęcone innej tematyce, związanej z różnymi wydarzeniami. Zapraszamy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Podróże

Bankowość

Polki nie inwestują z myślą o emeryturze. Problemem są zarobki niższe niż mężczyzn i obawa o stratę środków

Dane demograficzne nie pozostawiają złudzeń – kobiety żyją średnio siedem lat dłużej niż mężczyźni. Jeśli uwzględnić wiek emerytalny dla obu płci, emerytura pań trwa dwa razy dłużej niż panów. Jak pokazują badania mBanku, Polki niewiele robią, by zabezpieczyć sobie finanse na jesień życia. Wprawdzie 74 proc. kobiet deklaruje, że myśli o emeryturze, ale tylko co trzecia podejmuje działania, które mogą wpłynąć na jej zwiększenie. Jedynie 6 proc. inwestuje na rynkach finansowych.

Zdrowie

Lenka Klimentová: Od 12. roku życia męczą mnie silne migreny. Najbardziej cierpiałam w czasie ciąży, kiedy nie mogłam brać tabletek

Tancerka przyznaje, że ataki migreny uniemożliwiają jej normalne funkcjonowanie i czasami nie jest w stanie nic zrobić, nawet wykonać najprostszych czynności. I choć próbowała już wielu metod, by złagodzić tę niezwykle uciążliwą dolegliwość, to na dłuższą metę wszystko staje się nieskuteczne. Pomagają jedynie silne tabletki. Lenka Klimentová wspomina, że kiedy była w ciąży, przez pierwsze miesiące nie mogła się ratować w ten sposób i z ogromnym bólem musiała wziąć udział w pokazie tańca.