Komunikaty PR

Dzień Niepodległości Ukrainy – fundamentem naszej wspólnej przyszłości są dzieci

2023-08-24  |  17:00
Biuro prasowe
Kontakt
Estoria PR
Estoria PR

Rudzka 5A/3
01-689 Warszawa
poczta|estoria.pl| |poczta|estoria.pl
+48 600 800 004
estoria.pl
Do pobrania pdf ( 0.15 MB )

Polacy świętują Dzień Niepodległości 11 listopada, Amerykanie 4 lipca, a Francuzi 14 lipca i dla tych, jakże różnych na co dzień narodów jest to dzień wyjątkowy i pełen symbolicznych uroczystości. W obu przypadkach jest to święto skupione na pielęgnowaniu historii i pamięci o wydarzeniach z przeszłości bez obaw o bezpieczną przyszłość. Jakże inny jest charakter Dnia Niepodległości Ukrainy, który już po raz drugi obchodzony jest w stanie trwających działań wojennych, trudnych do oszacowania ofiar i zniszczeń kraju naszego sąsiada.

Od wybuchu wojny to już drugi Dzień Niepodległości Ukrainy, który tysiące uchodźców obchodzi w Polsce, bo tu otrzymali bezpieczne schronienie, pracę, możliwość powrotu do normalności i rutyny codzienności. Wiele z działań wspierających uchodźców i ich rodziny było i nadal jest prowadzonych przez organizacje pozarządowe. Wśród nich polska Fundacja Rozwoju Dzieci im. J.A. Komeńskiego, która razem z międzynarodowymi parterami, takim jak Unicef, Plan International czy Choose Love stworzyła ponad 70 placówek w całej Polsce, gdzie ukraińskie dzieci znajdują bezpieczne miejsce do nauki i zabawy.

Miejsca te nazwane zostały Spynkami , gdyż słowo „spynka” po ukraińsku określa plecy bądź oparcie krzesła, a po polsku brzmi podobnie jak spinka czy spinacz, czyli przedmioty mające moc łączenia i porządkowania.

Spynki działają w oparciu o autorską formułę wypracowaną przez specjalistów Fundacji w dziedzinie wczesnej edukacji. Punkty opieki dla najmłodszych dzieci  w wieku 1-3 lat oraz także placówki pełniące rolę przedszkoli dla dzieci w wieku 4-5 lat oferują kompleksowe zajęcia dostosowane do wieku i potrzeb dzieci, wyżywienie oraz profesjonalne wsparcie psychologiczne. W ramach programu oferowane jest także wsparcie dla rodziców, a szczególnie kobiet – matek, które także są ofiarami wojny. Dzięki całodziennej opiece świadczonej w punktach opieki mogą one zadbać o swoje zdrowie, w tym psychiczne, podjąć pracę i zarazem odzyskać pewność siebie.

„Naszą misją jest przywracanie dzieciom szczęśliwego i bezpiecznego dzieciństwa. Zapewniamy im przestrzeń do rozwoju przez zabawę i edukację. Szkolimy ukraińskie kobiety do pracy w charakterze opiekunek i edukatorek, zapewniamy im także wsparcie psychologiczne. Wiemy, że fundamentem naszej wspólnej przyszłości są dzieci, którym to my dorośli, stwarzamy warunki do stabilnego rozwoju pomimo przeciwności losu. W dniu Niepodległości Ukrainy nasza praca zyskuje dodatkowy kontekst – powrót do normalności i odbudowa kraju po wojnie staną się zapewne udziałem tych dzieci którym teraz staramy się w Spynkach zapewnić normalne dzieciństwo. ” – podkreśla Monika Rościszewska-Woźniak, prezeska Fundacji Rozwoju Dzieci. 

Intensywne programy szkoleniowe prowadzone przez Fundację kończą się przyznaniem kwalifikacji opiekunek w żłobku lub opiekunek dziennych. Tylko w sierpniu, pod kursie rozpoczętym na początku tego roku, aż 188 opiekunek odebrało zaświadczenia o ukończeniu kursów kwalifikacyjnych. 

O znaczeniu tych kursów i samych SPYNEK tak mówi Iryna, psycholożka zatrudniona w Poznaniu:

„To miejsce  w którym mogę się rozwijać. Dobre miejsce dla przyszłego pokolenia Ukraińców, które będzie budować Ukrainę w przyszłości, wzorując się na europejskich standardach. Spynka to dla mnie uczucie wsparcia dla każdej osoby.”

Więcej informacji: www.spynka.org oraz www.frd.org.pl

Fundacja Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego od 20 lat aktywnie działa na rzecz wsparcia i rozwoju edukacji najmłodszych dzieci. Eksperci Fundacji są autorami nowatorskich programów na rzecz wczesnej edukacji – Gdy nie ma przedszkola, Jakość od początku czy Dzieci mają wychodne oraz inicjatyw angażujących lokalne społeczności w tworzenie i organizowanie punktów dziennej opieki żłobkowej i przedszkolnej.

Fundacja Rozwoju Dzieci jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Step by Step (ISSA), sieci ECD (Early Childchood Development) dla Europy i Azji Środkowej więc programy szkoleniowe i rozwojowe, które prowadzi wynikają z praktycznych doświadczeń eksperckich i przyczyniają się do budowania zasobów, z których czerpią inne organizacje.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Estoria PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Za mało porcji zbóż w diecie polskich dzieci, pełne ziarno zbyt rzadko na ich ta Biuro prasowe
2024-08-02 | 11:58

Za mało porcji zbóż w diecie polskich dzieci, pełne ziarno zbyt rzadko na ich ta

W codziennym jadłospisie najmłodszych brakuje produktów zbożowych – spożywają je w niewystarczającej ilości, a na dodatek jedzą za mało posiłków z pełnego
Dziecko Spędźcie FestiwaLove wakacje w Atrium Biała!
2024-08-01 | 13:55

Spędźcie FestiwaLove wakacje w Atrium Biała!

FestiwaLove wakacje w Atrium Biała wciąż trwają! Przed nami pięć festiwalowych spotkań, a każde z nich poświęcone innej tematyce, związanej z różnymi wydarzeniami. Zapraszamy
Dziecko Start akcji „Powrót do szkoły” w sklepach sieci Netto
2024-07-31 | 12:15

Start akcji „Powrót do szkoły” w sklepach sieci Netto

Mimo że za nami dopiero półmetek tegorocznych wakacji, już teraz warto zacząć zastanawiać się nad stopniowym kompletowaniem szkolnej wyprawki. Jak pokazują badania, 9 na 10

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Zdrowie

Nauka

Zła dieta może powodować obniżenie nastroju i zdolności poznawczych. Naukowcy potwierdzają związek żywienia z neurochemią

Jedzenie niezdrowej żywności może prowadzić do zmian w mózgu, związanych z depresją i zaburzeniami lękowymi. Obniżeniu mogą też ulec zdolności poznawcze. Do takich wniosków doszli naukowcy z Wielkiej Brytanii, obserwując skany mózgów pacjentów z różnymi nawykami żywieniowymi. Uwidocznione zostały zmiany w neuroprzekaźnikach i objętości istoty szarej u osób, które mają złą dietę, w porównaniu z tymi, które stosują dietę śródziemnomorską. Badacze wciąż poszukują potwierdzenia mechanizmów, które sprawiają, że jedzenie ma taki wpływ na kondycję ośrodkowego układu nerwowego. Jedna z koncepcji zakłada powiązanie ich z nieprawidłowościami w mikrobiocie jelitowej.

Handel

Z programów lojalnościowych w sklepach korzysta 85 proc. Polaków. Ważne są dla nich promocje, personalizowane oferty i zbieranie punktów na nagrody

Przy wyborze sklepu stacjonarnego Polacy zwracają uwagę na dogodną lokalizację, duży wybór produktów i atrakcyjne ceny. Istotne są dla nich również programy lojalnościowe, z których korzysta już 85 proc. konsumentów, a 40 proc. decyduje się na zakupy właśnie ze względu na oferowane w nim rabaty – wynika z badania SW Research na zlecenie sieci Carrefour. Przyszłością rozwoju takich programów są spersonalizowane oferty, które pomagają klientom oszczędzać pieniądze na produktach kupowanych przez nich najczęściej. W taką stronę swoją platformę rozwija również Carrefour. Ostatnio sieć połączyła siły z programem Payback, przez co zasięg programu lojalnościowego zwiększył się do 10 mln klientów.