Komunikaty PR

Jak wrócić do formy po wakacyjnym resecie?

2023-09-13  |  17:00
Biuro prasowe

Po letnim odpoczynku i błogim lenistwie nadszedł czas wrócić do systematycznej aktywności fizycznej. Powrót do porannego joggingu, wizyt na siłowni po pracy, spotkań na boisku ze znajomymi – brzmi jak dobry plan. Jeśli ma być on doskonały, to nie może w nim zabraknąć miejsca ma odpowiednią rozgrzewkę. Kluczowym elementem we wznowieniu aktywności fizycznej po wakacyjnej przerwie jest jej stopniowe dostosowanie do obecnych możliwości, niezależnie od tego, czy wracamy po urlopie pełni energii, czy z ewentualnymi kontuzjami.

 

Rozsądny plan                                                                

Intensywność treningów po wakacjach powinna być dostosowana do naszej kondycji. Warto rozważyć wznowienie aktywności ze specjalistą, który opracuje plan na miarę możliwości i potrzeb. Jeśli w czasie wakacji pojawiły się kontuzje, należy skonsultować się z fizjoterapeutą. Dla osób, które są w pełni sprawne, zaleca się analizę postawy oraz składu ciała. Pomoże to uniknąć przeciążeń i kontuzji w przyszłości oraz da nam podstawy do przygotowania optymalnej strategii treningowej. Dostosowanie intensywności treningów do aktualnego stanu organizmu to klucz do bezpiecznego powrotu do aktywności i formy.

- Dla osób, które miały dłuższą przerwę, początkowe treningi 2 razy w tygodniu są optymalne. Stopniowe zwiększanie częstotliwości do 3 razy w tygodniu to dobra perspektywa dla długofalowej aktywności fizycznej. Jeśli od początku narzucimy sobie za wysokie tempo, doprowadzimy do przeciążenia organizmu, co w konsekwencji może pogrzebać nasze plany o powrocie do dobrej formy. Bądź cierpliwy i rozsądny, to jedyna droga do odzyskania pełnej formy – mówi Paweł Wierzchoń, trener gimnastyki dla dorosłych z Gimnastyka Warszawa.

 

Balans na talerzu

Ważnym aspektem powrotu do formy po wakacjach jest również uwzględnienie zdrowego odżywiania. Wakacyjny urlop zazwyczaj oznacza przerwę od treningów, ale także od prawidłowej diety. Po okresie, w którym mogliśmy sobie pozwolić na nieco więcej kulinarnych przyjemności, warto wrócić do zrównoważonego żywienia. To pomoże dostarczyć organizmowi odpowiednich składników odżywczych, przywrócić energię oraz wspomóc proces regeneracji po aktywności fizycznej. Oprócz diety ważne jest również prawidłowe nawodnienie. Zdrowy, dorosły człowiek powinien wypijać od 1,5 do 2 litrów wody.

 

Sygnały ostrzegawcze

Niezwykle istotne jest prawidłowe rozpoznawanie objawów przetrenowania. Przesadna na początku ambicja i zbyt duże obciążenia mogą prowadzić do problemów zdrowotnych, których nie można bagatelizować.

- Spadek chęci do ćwiczeń, bóle mięśni czy tzw. zakwasy to sygnały, że zbyt szybko przekraczamy własne granice. Na efekty aktywności fizycznej musimy cierpliwie czekać. Konsekwentnie wykonywane treningi dopasowane do naszych możliwości przyniosą długofalowe efekty i utrzymają na stałym poziomie motywację – dodaje Paweł Wierzchoń.

W powrocie do kondycji po wakacjach istotne jest ostrożne podejście. Czy czujemy się pełni energii czy mamy drobne kontuzje, kluczowe jest dostosowanie treningów do własnych możliwości. Ważne jest również wsłuchanie się  w swoje ciało i dostrzeganie niepokojących sygnałów. Zbyt szybkie tempo i liczba treningów może skutkować przetrenowaniem i problemami zdrowotnymi.

 

 

 

 

Paweł Wierzchoń – trener gimnastyki sportowej II klasy, kulturystyki II klasy, instruktor akrobatyki sportowej, instruktor parkour, instruktor lekkoatletyki. Sędzia Polskiego Związku Gimnastycznego. Absolwent warszawskiego AWF, w 2010 zdobył srebrny medal w Akademickich Mistrzostwach Polski. Współtworzył stowarzyszenie Parkour United, stworzył fundamenty pod pierwszą akademię Parkour dla dzieci, współorganizował zawody Mistrzostwa Polski w Street Workout w 2016 roku w Warszawie. Od 2017 prowadzi zajęcia z gimnastyki i rozciągania dla dorosłych pod szyldem Gimnastyka Warszawa  i współorganizuje największe obozy gimnastyczne w Polsce All Stars Gymnastics Camp. Związany z sekcją gimnastyczną Legii Warszawa od 8 lat.

 

Gimnastyka Warszawa – założona w 2017 roku grupa pasjonatów, instruktorów i trenerów gimnastyki, strechingu, akrobatyki i pole dance, którzy podjęli się wyzwania, jakim jest propagowanie uprawiania sportów gimnastycznych w dorosłym wieku. W ciągu 5 lat z zajęć gimnastycznych skorzystało ponad 2500 osób. Gimnastyka Warszawa znajduje się przy ul. Hożej 88 (budynek Liceum Ogólnokształcącego im. Hoffmanowej).

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sport Krakowianie pobiegną po protezę dla Kasi i rehabilitację dla Filipa Biuro prasowe
2024-08-01 | 14:00

Krakowianie pobiegną po protezę dla Kasi i rehabilitację dla Filipa

W stolicy Małopolski po raz 13. odbędzie się największa charytatywna sztafeta biznesowa – Poland Business Run. W biegu weźmie udział ponad 40 000 osób na całym świecie, z
Sport STORM i OKAM zapraszają na testy jednośladów
2024-07-30 | 15:30

STORM i OKAM zapraszają na testy jednośladów

2 i 3 sierpnia br. na placu parkingowym przy dawnej bramie FSO pod adresem ul. Jagiellońska 88 w Warszawie odbędą się „Dni Testów rowerów STORM". W ramach
Sport Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024. Rewia mody i olimpijskich gadżetów na TikToku
2024-07-30 | 10:00

Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024. Rewia mody i olimpijskich gadżetów na TikToku

Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024 wystartowały w piątek 26 lipca. Sportowcy żyją jednak imprezą już od dawna, a wraz z nimi fani śledzący ich aktywność w mediach społecznościowych.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Zdrowie

Nauka

Zła dieta może powodować obniżenie nastroju i zdolności poznawczych. Naukowcy potwierdzają związek żywienia z neurochemią

Jedzenie niezdrowej żywności może prowadzić do zmian w mózgu, związanych z depresją i zaburzeniami lękowymi. Obniżeniu mogą też ulec zdolności poznawcze. Do takich wniosków doszli naukowcy z Wielkiej Brytanii, obserwując skany mózgów pacjentów z różnymi nawykami żywieniowymi. Uwidocznione zostały zmiany w neuroprzekaźnikach i objętości istoty szarej u osób, które mają złą dietę, w porównaniu z tymi, które stosują dietę śródziemnomorską. Badacze wciąż poszukują potwierdzenia mechanizmów, które sprawiają, że jedzenie ma taki wpływ na kondycję ośrodkowego układu nerwowego. Jedna z koncepcji zakłada powiązanie ich z nieprawidłowościami w mikrobiocie jelitowej.

Handel

Z programów lojalnościowych w sklepach korzysta 85 proc. Polaków. Ważne są dla nich promocje, personalizowane oferty i zbieranie punktów na nagrody

Przy wyborze sklepu stacjonarnego Polacy zwracają uwagę na dogodną lokalizację, duży wybór produktów i atrakcyjne ceny. Istotne są dla nich również programy lojalnościowe, z których korzysta już 85 proc. konsumentów, a 40 proc. decyduje się na zakupy właśnie ze względu na oferowane w nim rabaty – wynika z badania SW Research na zlecenie sieci Carrefour. Przyszłością rozwoju takich programów są spersonalizowane oferty, które pomagają klientom oszczędzać pieniądze na produktach kupowanych przez nich najczęściej. W taką stronę swoją platformę rozwija również Carrefour. Ostatnio sieć połączyła siły z programem Payback, przez co zasięg programu lojalnościowego zwiększył się do 10 mln klientów.