Kamizelka – najlepszy wybór na jesienne dni
Niegdyś element męskiego stroju, który zdradzał szlachetne urodzenie i obowiązkowa część garnituru, dziś – dodatek, który z powodzeniem zakłada każdy, bez względu na płeć lub wiek. Kamizelka – bo niej mowa – powróciła do łask, zyskując szczególne miejsce w jesiennych i wiosennych damskich stylizacjach. Elegancka, skórzana, z futerkiem czy w wersji pikowanej – jest w czym wybierać!
Kiedy pogoda przechodzi z wybitnie ciepłej w tryb „niepewnej”, sprawdza się ubranie „na cebulkę”. Kilka warstw to idealne rozwiązanie na chłodny poranek i popołudniowe ocieplenie, aby czuć się komfortowo i nie nosić ze sobą odzieży wierzchniej. Kobiety coraz chętniej sięgają po kamizelkę – ten element stroju pojawia się często na polskich ulicach, gości w biurach czy podczas wycieczek rowerowych. Dlaczego? Bezrękawnik w klasycznej formie jest wygodny i nie krępuje ruchów, po drugie ociepla i stanowi dodatkową warstwę odzienia, które chroni przed chłodem, po trzecie – dzięki bogactwu fasonów kamizelkę można ubrać na wiele okazji – zarówno na wycieczkę w góry i spacer po lesie czy zakupy na targu, jak i na eleganckie wyjście czy do biura. Słowem – kamizelka jest wielofunkcyjna, a my przecież lubimy rzeczy, które dobrze prezentują się w różnych konfiguracjach.
Sportowo i wygodnie
Ciepła, puchowa, czasami pikowana, może być ze stójką albo z kapturem – opcji jest wiele, jednak jedno jest pewne – kamizelka sprawdzi się wtedy, kiedy stawiamy na wygodę i swobodę ruchów. Dobrze mieć w swojej szafie sprawdzony model, ponieważ nigdy nie wiadomo, na jaką okazję się przyda.
– Kamizelka może grać pierwsze skrzypce w wielu stylizacjach sportowych. Idealnie sprawdzi się jako osłona przed wiatrem podczas joggingu, zastąpi lekką kurtkę na górskim szlaku, czy pozwoli wyglądać stylowo przy ognisku. Można ją łączyć z flanelową lub jeansową koszulą, co wygląda ciekawie nie tylko w przypadku panów, ale także świetnie komponuje się z odzieżą termiczną czy sportowymi bluzami. Co ważne, odzież jest często wyposażona w dodatkowe kieszenie, które są doskonałym schowkiem na telefon, klucze czy inne przedmioty, które zabieramy ze sobą np. na grzybobranie albo wycieczkę rowerową. Klasyczne sportowe kamizelki mają potencjał – dobrze łączą się zarówno z legginsami czy dresami, ale pasują też do jeansów czy ogrodniczek, budując luźny look na wyjazd. Dodatkowo coraz częściej można je znaleźć w wielu odcieniach, czasem nietypowych, jak i w wersji z printami – komentuje ekspertka marki KiK.
Stylowo i szykownie
Można by powiedzieć, że kamizelka w eleganckiej wersji to swoisty powrót do korzeni. I tak, i nie, bo już dawno przestała być zarezerwowana wyłącznie dla mężczyzn, a co więcej – nie stanowi już dodatku do stroju, ale jego pełnoprawny element. Eleganckie damskie kamizelki często budują stylizację i mogą ją zdominować, dlatego trzeba uważać, co z czym łączyć. Podobnie jak w wersji sportowej, tutaj także jest kilka fasonów do wyboru.
– Długie, sięgające do kolan kamizelki z klapami i garniturową górą oraz asymetrycznym dołem docenią miłośniczki niebanalnych stylizacji do pracy, jak i casualowych outfitów. Nic dziwnego – ten element garderoby dobrze komponuje się z jeansami lub chinosami, może wyglądać jak ciekawa wersja garnituru lub „udawać” modny trencz. Dużą popularnością cieszą się także kamizelki ze sztucznego futerka, najlepiej w jasnych, naturalnych barwach. Materiał o charakterystycznej fakturze i odcieniu dobrze łączy się z czarnym total lookiem. To także dobry pomysł na poskromnienie porannych chłodów w drodze do pracy. Miłośniczki stylu boho lub grunge ucieszą się ze (sztucznych) skórzanych kamizelek, które swoim surowym charakterem pasują do dziewczęcych, jesiennych sukienek w kwiaty. Jak widać, kamizelki dają duże możliwości przy budowaniu stylizacji, trzeba tylko znaleźć to, w czym czujemy się dobrze i co pasuje do naszego stylu – podsumowuje stylistka związana z marką KiK.
Damskie kamizelki wróciły na ulice, jednak w bardziej zróżnicowanej wersji niż sugerowałaby klasyczna elegancja. Zdecydowanie jest w czym wybierać. Od sportowych, przez pokryte futerkiem, aż po ekstrawaganckie kamizelki ze skóry, które śmiało mogłyby konkurować z garderobą wytrawnych motocyklistów. Wybierajmy szybko, bo jesienne chłody tuż-tuż!

Moda w natarciu… ma szansę zmienić nasz świat na lepsze – ciekawe spojrzenie na trendy na konferencji w Osace

TATUUM i Miś Uszatek zaprezentowali łódzką modę na EXPO 2025 w Osace

Okulary i soczewki w sylwestrowej stylizacji
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.