Komunikaty PR

Kolory a nastrój – jak ocieplić jesienią wystrój domu?

2022-10-28  |  16:44
Biuro prasowe

Dlaczego niektórzy uwielbiają wszechobecną biel w domu, a inni nie mogą jej znieść? Czerwony kolor ścian w kuchni – hit czy kit? Jak zmienić odbiór kolorystyczny wnętrza, aby poprawić sobie samopoczucie bez konieczności robienia czasochłonnego i kosztownego remontu?

Na początek ciekawostka – postrzeganie barw to tak naprawdę… tylko wrażenie. Oko odbiera konkretne fale elektromagnetyczne, a mózg rozpoznaje je jako poszczególne kolory. To jednak nie koniec – sposób postrzegania przez człowieka barw zależy również od jego indywidualnych biologicznych możliwości, jak też od rodzaju oświetlenia, właściwości powierzchni, a nawet rodzaju tła. Jak dobierać kolory, aby poprawiały nam nastrój?

Ciepłe a zimne barwy – co je odróżnia?

Ciepłe odcienie optycznie zmniejszają przestrzeń, dając wrażenie przybliżenia – daje to iluzję większej przytulności. Im bardziej nasycone kolory, tym efekt jest silniejszy. W przypadku niedużych pomieszczeń owa przytulność może być jednak postrzegana też jako „ciasne, zagracone wnętrze, pełne zbędnych przedmiotów”. Zimne kolory przeciwnie – zapewniają efekt „oddalenia”, a zatem czynią pokój bardziej przestronnym. Kolejna rzecz – błędem jest uznawanie automatycznie takich barw jak żółcie, pomarańcze i czerwienie za ciepłe kolory, a błękity i zielenie za zimne. Każda z barw może mieć zimne i ciepłe tony, także sam wybór koloru nie przesądza z góry o jego efekcie.

Dla kogo biały salon, a dla kogo czerwona kuchnia?

Swego czasu w sklepach wnętrzarskich rządziła biel. Kolor ten ma swoje niepodwarzalne zalety – potrafi optycznie powiększyć każde pomieszczenie, dodając mu przestronności. Jednocześnie jest to barwa, która potrafi łagodzić stres, więc w takiej białej przestrzeni dobrze się odpoczywa. Nie każdemu jednak salon pełen bieli przypadnie do gustu – nadmiar tego koloru może tworzyć wrażenie pustki, czyniąc dane wnętrze zimnym i niezbyt przytulnym.

A co z bardziej oryginalnymi kolorami np. czerwienią? Wiele zależy od wybranego odcienia, ale na pewno nie sprawdzą się w mieszkaniu choleryka – nadmiar czerwonych akceptów może powodować nadmierne pobudzenie, a nawet agresję. Osobom o łagodniejszym usposobieniu czerwień może odpowiadać. Przykładowo barwa ta może pomagać w leczeniu chorobliwego zmęczenia, przyśpieszać pracę mózgu i serca, a w przypadku wyboru takich akcentów w jadalni… nawet pobudzać apetyt!

Kolorowe detale, które odmienią przestrzeń

Jak zmienić kolorystykę wnętrza, gdy nie można pozwolić sobie na remont, przemalowanie ścian i wymianę mebli? Postawić na mocne akcenty np. nowe zasłony, okrycia na sofę, poduszki czy ustawione w widocznym punkcie pokoju urządzenia o określonych intensywnych barwach. Takie detale połączone ze zmianą oświetlenia na bardziej ciepłe lub zimne światło stwarza gigantyczną różnicę.

Żółte poduszki i okrycia na kanapę uczynią pokój bardziej pogodnym. Żółte odcienie sprzyjają koncentracji  i pobudzają do działania. Pomarańczowe i czerwone dodatki w jadalni w postaci bibelotów czy sztucznych kwiatów mogą pobudzać apetyt – warto wiedzieć, gdy mamy w domu niejadka. Z kolei ekskluzywności wnętrzu salonu mogą dodać odpowiednie odcienie brązu, który jest jedną z najcieplejszych barw, kojarzącą się z ziemią i naturalnością. Świetnym wyborem może być dobór takich dodatków jak np. bezprzewodowy głośnik Soul Fresh ‘n Rebel Brave Bronze w unikalnym brązowym odcieniu z nutą złota.

Pomysłów na przearanżowanie pomieszczeń są tysiące. W mieszkaniu lub domu, w którym spędzamy codziennie od kilku do kilkunastu godzin, zwłaszcza jesienią i zimą, warto przemyśleć wpływ kolorów na nastrój i samopoczucie domowników. Stworzenie gustownego, ale przede wszystkim harmonijnego i przyjaznego wnętrza to cel zdecydowanie wart zachodu. Bliscy szybko poczują różnicę!

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Te 10 powodów sprawia, że tegoroczna olimpiada w Paryżu jest wyjątkowa Biuro prasowe
2024-08-12 | 14:00

Te 10 powodów sprawia, że tegoroczna olimpiada w Paryżu jest wyjątkowa

  Trwająca olimpiada we Francji już teraz zapisała się jako jedno z najbardziej wyjątkowych wydarzeń sportowych w historii. Po stu latach od ostatnich igrzysk w tym
Styl życia Mocktaile inspirowane Azją. Gdzie ich szukać?
2024-08-12 | 12:00

Mocktaile inspirowane Azją. Gdzie ich szukać?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób rezygnuje z alkoholu, poszukując alternatywnych form koktajli, które dostarczają równie intensywnych doznań smakowych
Styl życia Siódma kampania społeczna Fundacji Avalon
2024-08-12 | 12:00

Siódma kampania społeczna Fundacji Avalon

Do dzisiaj Fundacja zrealizowała już sześć ogólnopolskich kampanii społecznych, a w maju ogłosiła konkurs ofert na realizację kolejnej – tym razem pod roboczym tytułem

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Media

Podróże

Cezary Pazura: Jedziemy z żoną na Sri Lankę, gdzie mamy program naszpikowany emocjami. Będziemy się poruszać pociągami, helikopterami i jeździć na słoniach

Na mapie letnich wyjazdów aktora w tym roku pojawiły się Portugalia i Sri Lanka. Pierwsza wyprawa już za nim. Cezary Pazura zaznacza, że udało mu się wypocząć i poznać kraj położony na Półwyspie Iberyjskim niemal „od podszewki”, ponieważ pokazywał mu go znajomy mieszkający tam od lat. Teraz z kolei wraz z żoną szykują się już na następną podróż, na wyspę Cejlon. Obszerna relacja z tej wyprawy pojawi się w ich mediach społecznościowych.

Problemy społeczne

Ginekolodzy biją na alarm: przyszły tata to nie tylko dawca nasienia. Mężczyźni nadal zbyt rzadko uczestniczą w przygotowaniach do ciąży

Mniej niż co trzeci mężczyzna szuka informacji na temat tego, jak się przygotować do poczęcia dziecka, a 42 proc. zdecydowało się wcześniej na zbadanie jakości nasienia – wynika z raportu opracowanego przez NutroPharmę na potrzeby kampanii „Dziecko wspólna sprawa”. O suplementację przed ciążą dba podobny odsetek przyszłych ojców, podczas gdy wśród przyszłych mam jest on dwukrotnie wyższy. Tymczasem – jak przypominają lekarze położnicy i ginekolodzy – materiał genetyczny ojca jest tak samo ważny jak matki. Ma wpływ nie tylko na to, jakie cechy będzie mieć dziecko, ale też na jego zdrowie oraz na prawidłowy przebieg ciąży.