Komunikaty PR

Kultowy komiks „Tupeciary 2” już w Polsce

2020-12-21  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt
Karolina Obajtek
Propsy PR Non For Profit sp. z o.o.

Królowej Aldony 9/1
00-001 Warszawa
karolina.obajtek|propsypr.pl| |karolina.obajtek|propsypr.pl
783486514
https://propsypr.pl/

Druga część bestsellerowego komiksu „Tupeciary” autorstwa francuskiej ilustratorki Pénélope Bagieu jest dostępna w Polsce. Fundacja Bęc Zmiana wydała właśnie „Tupeciary 2”, opowiadające historie piętnastu kobiet, które wzięły swój los we własne ręce i zrewolucjonizowały światową naukę, społeczeństwo, sport, sztukę i muzykę.

Lektura „Tupeciar 2”, komiksowej opowieści „o kobietach, które robią to, co chcą” przekonuje, że niezwykłych kobiet jest więcej. Postaci opisanych przez Bagieu nie ma w podręcznikach do historii, ale są prawdziwe. Wśród nich między innymi pierwsza dziennikarka śledcza i korespondentka wojenna Nellie Bly żyjąca w XIX wieku,  afgańska raperka Sonita Alizadeh, którą świat poznał dzięki jej utworowi „Córki na sprzedaż” zaledwie kilka lat temu czy królowa złodziei Phulan Devi pochodząca z Indii. Kobiety zmieniają świat od setek lat, na wszystkich kontynentach i we wszystkich sferach życia społecznego, jednak jak zapewniają wydawcy tego komiksu, nadal zdecydowanie za mało o nich słychać. Historie zebrane w „Tupeciarach 2” są na tyle rebelianckie, co i uniwersalne. Nie wszystkie opisane historie kończą się happy endem, ale z każdej można czerpać inspirację. Opisane w komiksie dla dorosłych „Tupeciary” pozostają wierne swoim celom i ideałom. To kobiety, które sprzeciwiają się narzucanym przez społeczeństwo standardom i zasadom.

Czyje historie są opisane w „Tupeciarach”? Między innymi  feministki Thérése Clerc, która urodziła się w 1927 roku we francuskiej, konserwatywnej rodzinie katolików. Rodzice całe życie podkreślali, że jej celem jest założenie rodziny i bycie dobrą żoną. Przez wiele lat grzecznie spełnia swoją powinność. Dopiero po rozwodzie i przeprowadzce zauważyła, że los kobiet jest trudny, zaplanowany, a  czasem tragiczny. Zaczęła działać społecznie, aby to zmienić. Gdy opiekowała się chorą matką, marzyła o  miejscu, gdzie kobiety mogą robić to, na co mają ochotę. Niedługo później otworzyła dom Bab-jag, który jest antytezą domu starości. Właśnie tam przeżyła najpiękniejsze lata swojego życia.

– Potrzebujemy takich historii, zwłaszcza obecnie, kiedy kobiety znów muszą walczyć o swoje prawa. Potrzebujemy ich nie tylko dlatego, że pora docenić działania kobiet, ale też dlatego, że wciąż potrzeba historii opowiedzianych mądrym tekstem. „Tupeciary” łamią stereotypy, zmieniają zasady społeczne i sprawiają, że kolejnym pokoleniom kobiet, które chcą realizować się na własnych zasadach, w dowolnej dziedzinie życia, jest o wiele łatwiej. To książka dla dorosłych pisana o ważnych i trudnych sprawach, z poczuciem humoru, który wzmacnia to co naprawdę w niej najważniejsze – przekonuje Bogna Świątkowska z Fundacji Bęc Zmiana, wydawca polskiej wersji językowej.

Autorka komiksu Pénélope Bagieu urodziła się w 1982 roku w Paryżu w korsykańsko-baskijskiej rodzinie. Jest twórczynią jednych z najlepiej sprzedających się powieści graficznych, a jej ilustracje były publikowane w większości tytułów prasowych we Francji. Za „Tupeciary” otrzymała najbardziej prestiżową nagrodę w świecie w branży komiksowej – Eisner Award. Tom 2 to kontynuacja publikacji wydanej przez wydawnictwo Bęc Zmiana w 2018 roku, który również w Polsce został przyjęty pozytywnie.

Bęc Zmiana od 18 lat wydaje książki o architekturze, sztuce, projektowaniu i kulturze polskich i zagranicznych autorów. Spośród prawie stu pozycji wydawniczych największą popularnością cieszą się m.in. „Kapitalizm. Historia krótkiego trwania” Kacpra Pobłockiego nagrodzonego w 2018 nagrodą Economicus dla najlepszej książki o ekonomii napisanej po polsku, „Architektura Dnia VII” Izabeli Cichońskiej, Karoliny Popery i Jakuba Snopka oraz dwa tomy „Polskich pigułek” szwajcarskiej autorki Fanny Vaucher. Jest także wydawcą książki kulturoznawczyni Magdy Szcześniak „Normy widzialności" nagrodzonej Nagrodą Naukową tygodnika "Polityka" 2017. Poza działalnością wydawniczą Bęc Zmiana prowadzi nietuzinkowe księgarnie, publikuje czasopismo o kulturze współczesnej „Notes na 6 Tygodni” oraz organizuje wydarzenia i badania w przestrzeni miejskiej. 

Książka dostępna na: https://sklep.beczmiana.pl/pl/p/Tupeciary.-O-kobietach%2C-ktore-robia-co-chca-2/5608 oraz w dobrych sklepach.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Propsy PR Non For Profit sp. z o.o.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Książka Złap lekturę na urlop, czyli Wielki Antykwariat po raz kolejny w Blue City Biuro prasowe
2024-06-21 | 11:21

Złap lekturę na urlop, czyli Wielki Antykwariat po raz kolejny w Blue City

Choć wydawać by się mogło, że sztuka czytania, wciąż znajdą się tacy, którzy cenią wieczór czy urlop z książką. Jednak oprócz miłośników nowości i
Książka BRAK ZDJĘCIA
2024-04-19 | 14:00

Polskie korzenie są najważniejsze – wywiad z Joanną Colangelo, autorką książkI

Jednak „Burza” to również historia o naszych wyborach i o tym jak znajdujemy sens w śmierci. Historia przedstawiona na stronach powieści jest filozoficzną wędrówka, która w równym stopniu skłania do
Książka Wielki Antykwariat pod kopułą, czyli stare książki i winyle w Blue City
2024-04-12 | 11:05

Wielki Antykwariat pod kopułą, czyli stare książki i winyle w Blue City

Od czwartku 11 kwietnia aż do soboty 13 kwietnia, w centrum handlowym Blue City można będzie poczuć się przez chwilę jak na brzegu Sekwany, gdzie rezydują paryscy bukiniści. Przez trzy dni

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Psychologia

Martyna Wojciechowska: Pokolenie Z jest bardzo samotne i nie radzi sobie z codziennymi problemami. Jako mama nauczyłam się bardziej słuchać i więcej pytać, niż mówić

Dziennikarka podkreśla, że martwi się o pokolenie Z, bo z jej obserwacji i rozmów z młodymi ludźmi wynika, że czują się oni bardzo samotni i wręcz przerastają ich codzienne problemy. Sami nie potrafią sobie z nimi poradzić, a niestety często też nie mogą liczyć na wysłuchanie, wsparcie i pomoc ze strony dorosłych. Martyna Wojciechowska nie ukrywa, że ona również popełniła wiele błędów wychowawczych, bo wydawało jej się, że sama najlepiej wie, czego potrzebuje jej córka, bez pytania dziewczynki o zdanie. W porę jednak dostrzegła swój błąd i teraz już wie, że dzieci najbardziej oczekują od rodziców poświęcenia im uwagi i czasu, a także zrozumienia ich emocji.

Edukacja

Co 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Edukacja dzieci może zapobiec katastrofalnym skutkom i uratować życie dorosłym

Udar mózgu to druga najczęstsza przyczyna śmierci i trzecia najczęstsza przyczyna niepełnosprawności. Niewystarczająca wiedza i brak umiejętności rozpoznawania objawów udaru mózgu sprawiają, że większość pacjentów zgłasza się do szpitali zbyt późno. W odpowiedzi na ten problem powstał program FAST Heroes skierowany do przedszkolaków i uczniów klas 1–3. – Chcemy wykorzystać entuzjazm dzieci, aby to one stały się nauczycielami dla swoich dziadków – mówi Jan van der Merwe, międzynarodowy koordynator programu FAST Heroes, lider Inicjatywy Angels.

Teatr

Mateusz Banasiuk: Żałuję, że dzisiaj tak rzadko pisze się sztuki wierszem. Dla aktora to prawdziwy sprawdzian umiejętności

Aktor gra jedną z głównych ról w spektaklu „Wypiór” w Teatrze IMKA. Zaznacza, że wielkim atutem spektaklu jest tekst napisany klasycznym trzynastozgłoskowcem z zachowaną średniówką po siódmej sylabie, ale traktujący o bieżących problemach młodych ludzi i w niebanalny sposób komentujący otaczającą rzeczywistość. Mateusz Banasiuk zapewnia, że on sam bardzo lubi grać w sztukach napisanych wierszem i żałuje, że twórcy teatralni odchodzą już od tej formy. Przyznaje też, że w tym przypadku nie ma mowy o improwizacji. Trzeba się wykazać niezwykłą dokładnością, by nie zgubić żadnego słowa, bo wtedy zostanie zaburzony cały rytm.