Komunikaty PR

Kultowy komiks „Tupeciary 2” już w Polsce

2020-12-21  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt
Karolina Obajtek
Propsy PR Non For Profit sp. z o.o.

Królowej Aldony 9/1
00-001 Warszawa
karolina.obajtek|propsypr.pl| |karolina.obajtek|propsypr.pl
783486514
https://propsypr.pl/

Druga część bestsellerowego komiksu „Tupeciary” autorstwa francuskiej ilustratorki Pénélope Bagieu jest dostępna w Polsce. Fundacja Bęc Zmiana wydała właśnie „Tupeciary 2”, opowiadające historie piętnastu kobiet, które wzięły swój los we własne ręce i zrewolucjonizowały światową naukę, społeczeństwo, sport, sztukę i muzykę.

Lektura „Tupeciar 2”, komiksowej opowieści „o kobietach, które robią to, co chcą” przekonuje, że niezwykłych kobiet jest więcej. Postaci opisanych przez Bagieu nie ma w podręcznikach do historii, ale są prawdziwe. Wśród nich między innymi pierwsza dziennikarka śledcza i korespondentka wojenna Nellie Bly żyjąca w XIX wieku,  afgańska raperka Sonita Alizadeh, którą świat poznał dzięki jej utworowi „Córki na sprzedaż” zaledwie kilka lat temu czy królowa złodziei Phulan Devi pochodząca z Indii. Kobiety zmieniają świat od setek lat, na wszystkich kontynentach i we wszystkich sferach życia społecznego, jednak jak zapewniają wydawcy tego komiksu, nadal zdecydowanie za mało o nich słychać. Historie zebrane w „Tupeciarach 2” są na tyle rebelianckie, co i uniwersalne. Nie wszystkie opisane historie kończą się happy endem, ale z każdej można czerpać inspirację. Opisane w komiksie dla dorosłych „Tupeciary” pozostają wierne swoim celom i ideałom. To kobiety, które sprzeciwiają się narzucanym przez społeczeństwo standardom i zasadom.

Czyje historie są opisane w „Tupeciarach”? Między innymi  feministki Thérése Clerc, która urodziła się w 1927 roku we francuskiej, konserwatywnej rodzinie katolików. Rodzice całe życie podkreślali, że jej celem jest założenie rodziny i bycie dobrą żoną. Przez wiele lat grzecznie spełnia swoją powinność. Dopiero po rozwodzie i przeprowadzce zauważyła, że los kobiet jest trudny, zaplanowany, a  czasem tragiczny. Zaczęła działać społecznie, aby to zmienić. Gdy opiekowała się chorą matką, marzyła o  miejscu, gdzie kobiety mogą robić to, na co mają ochotę. Niedługo później otworzyła dom Bab-jag, który jest antytezą domu starości. Właśnie tam przeżyła najpiękniejsze lata swojego życia.

– Potrzebujemy takich historii, zwłaszcza obecnie, kiedy kobiety znów muszą walczyć o swoje prawa. Potrzebujemy ich nie tylko dlatego, że pora docenić działania kobiet, ale też dlatego, że wciąż potrzeba historii opowiedzianych mądrym tekstem. „Tupeciary” łamią stereotypy, zmieniają zasady społeczne i sprawiają, że kolejnym pokoleniom kobiet, które chcą realizować się na własnych zasadach, w dowolnej dziedzinie życia, jest o wiele łatwiej. To książka dla dorosłych pisana o ważnych i trudnych sprawach, z poczuciem humoru, który wzmacnia to co naprawdę w niej najważniejsze – przekonuje Bogna Świątkowska z Fundacji Bęc Zmiana, wydawca polskiej wersji językowej.

Autorka komiksu Pénélope Bagieu urodziła się w 1982 roku w Paryżu w korsykańsko-baskijskiej rodzinie. Jest twórczynią jednych z najlepiej sprzedających się powieści graficznych, a jej ilustracje były publikowane w większości tytułów prasowych we Francji. Za „Tupeciary” otrzymała najbardziej prestiżową nagrodę w świecie w branży komiksowej – Eisner Award. Tom 2 to kontynuacja publikacji wydanej przez wydawnictwo Bęc Zmiana w 2018 roku, który również w Polsce został przyjęty pozytywnie.

Bęc Zmiana od 18 lat wydaje książki o architekturze, sztuce, projektowaniu i kulturze polskich i zagranicznych autorów. Spośród prawie stu pozycji wydawniczych największą popularnością cieszą się m.in. „Kapitalizm. Historia krótkiego trwania” Kacpra Pobłockiego nagrodzonego w 2018 nagrodą Economicus dla najlepszej książki o ekonomii napisanej po polsku, „Architektura Dnia VII” Izabeli Cichońskiej, Karoliny Popery i Jakuba Snopka oraz dwa tomy „Polskich pigułek” szwajcarskiej autorki Fanny Vaucher. Jest także wydawcą książki kulturoznawczyni Magdy Szcześniak „Normy widzialności" nagrodzonej Nagrodą Naukową tygodnika "Polityka" 2017. Poza działalnością wydawniczą Bęc Zmiana prowadzi nietuzinkowe księgarnie, publikuje czasopismo o kulturze współczesnej „Notes na 6 Tygodni” oraz organizuje wydarzenia i badania w przestrzeni miejskiej. 

Książka dostępna na: https://sklep.beczmiana.pl/pl/p/Tupeciary.-O-kobietach%2C-ktore-robia-co-chca-2/5608 oraz w dobrych sklepach.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Propsy PR Non For Profit sp. z o.o.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Książka „Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty Biuro prasowe
2024-12-09 | 11:00

„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty

Młoda wyobraźnia, wielkie marzenia i wsparcie najbliższych – właśnie te trzy elementy stworzyły „Powstanie Bohaterów”, niezwykłą książkę napisaną przez
Książka O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?
2024-11-14 | 01:00

O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?

„Czemu w książkach Young Adult jest tyle agresji?” To temat wspólnej debaty radiowej Czwórki i Big Book Cafe. To kolejna już w cyklu debata pokazująca różne
Książka Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
2024-10-28 | 15:00

Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe

Radiowa Czwórka oraz Big Book Cafe zapraszają na drugą wspólną debatę poświęconą czytelnictwu wśród młodzieży. Justyna Dżbik – Kluge, dyrektorka –

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Jadwiga Jankowska-Cieślak i Daniel Olbrychski po 50 latach znów zagrają małżeństwo w sztuce „Przebłyski”. „To duża rozkosz spotkać się po tylu latach”

Twórcy sztuki zatytułowanej „Przebłyski” podkreślają, że jest to spektakl – lustro każdej pary. Kreowani przez Jadwigę Jankowską-Cieślak i Daniela Olbrychskiego Rosa i Abrasza przez lata byli małżeństwem, a w chwili śmierci mężczyzny widzowie dostają kompendium wiedzy o ich niełatwym życiu. Odtwórca głównej roli cieszy się, że znów może się spotkać na scenie z aktorką, która od lat robi na nim ogromne wrażenie. Przyznaje też, że Serge Kribus napisał ten tekst z myślą o nim i zależało mu, żeby zagrał tę sztukę w Paryżu. Najpierw jednak przedstawienie zostanie zaprezentowane w polskiej wersji.

Edukacja

Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce

Na warszawskiej Pradze Północ otwarto właśnie pierwszą STEM Kindlotekę, czyli przestrzeń edukacyjną dla dzieci i młodzieży, która stawia na rozwój kompetencji w obszarze nauki, technologii, inżynierii i matematyki. To inicjatywa Amazon i stowarzyszenia Cyfrowy Dialog rozwijana od 2019 roku, w ramach której funkcjonuje ponad 100 takich placówek, a z prowadzonych w nich zajęć skorzystało już pół miliona dzieci. STEM uważane są za kompetencje przyszłości, a badania wskazują, że można je rozwijać już u najmłodszych uczniów.

Prawo

Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uprościć prawną definicję mobbingu. Dodatkowo opracowywana nowelizacja przepisów ma nałożyć nowe obowiązki na pracodawców, których celem będzie określenie zasad przeciwdziałania mobbingowi i to na poziomie regulaminu pracy lub innych wewnętrznych regulacji. Dzięki któremu podwładni będą bardziej świadomi swoich praw i będą mogli lepiej reagować na przypadki ich łamania.