Komunikaty PR

Mieszkaj uważnie i świadomie – slow life we wnętrzach

2023-04-24  |  01:00
Biuro prasowe

Coraz większe znaczenie ma to, kim jesteśmy, a nie co i ile czegoś posiadamy. To wszystko za sprawą rosnącej popularności trendu slow life. Co to takiego i jak wpływa na wygląd naszych wnętrz? Eksperci Salonów Agata podpowiadają!

Idealny dom to taki, który jest schronieniem, daje wytchnienie i sprzyja odpoczynkowi. To też przestrzeń, która odpowiada na potrzeby każdego z domowników. Nic dziwnego, że trend slow life staje się coraz bardziej popularny w kontekście wnętrz – definiują go właśnie te cechy.

Trend slow life – co to takiego?

Samo pojęcie stanowi kontrę dla szybkiego, skoncentrowanego wokół konsumpcjonizmu oraz pełnego napięć stylu życia. Slow life, czyli w bezpośrednim tłumaczeniu wolne życie charakteryzuje zwolnienie tempa, uważne przyglądanie się swojemu otoczeniu
i podejmowanie świadomych, nakierowanych na osiągnięcie celu decyzji. Osoba podążająca tym nurtem będzie więc celebrować chwile i troszczyć się o budowanie więzi z bliskimi. Nie zapomni również o swoich potrzebach, dbając o własny komfort fizyczny i psychiczny. Postawi na jakość, nie ilość w doborze przedmiotów, którymi się otacza. Zmiana ta dotyczyć będzie wielu aspektów życia – od jedzenia, przez ubrania i kosmetyki, aż po wnętrza.

Slow life we wnętrzach

Jakie zasady panują we wnętrzach urządzonych w duchu slow life? Przede wszystkim, są to aranżacje skomponowane z mebli i wszelkiego rodzaju dodatków wykonanych z wysokiej jakości materiałów, na przykład stoły wykonane z drewna, a wszelkie tekstylia – z bawełny czy lnu. Najbardziej popularnymi stylami aranżacyjnymi pasującymi do tego trendu są skandynawski lub minimalistyczny, ale też boho czy popularny ostatnio japandi. To waśnie one charakteryzują się prostymi formami i barwami nawiązującymi do kolorów występujących
w naturze. Nadają wnętrzu harmonii, nie przytłaczają nadmiarem przedmiotów. Sprawiają,
że w takim otoczeniu łatwiej zwolnić, zrelaksować się i odnaleźć spokój.

Slow life w salonie

Żyjemy w czasach, w których umiejętność odpuszczania na rzecz solidnego wypoczynku jest na wagę złota. Dlatego warto zadbać o to, by salon sprzyjał temu celowi – był przytulny i nie przytłaczał nadmiarem przedmiotów. To właśnie w tym pomieszczeniu spędzamy zazwyczaj późne popołudnia i wieczory – relaksujemy się oraz oddajemy domowemu hobby, na przykład czytamy książki czy tworzymy robótki ręczne. Na takie aktywności intuicyjnie wybieramy ulubiony fotel czy wygodną kanapę.

Chcąc stworzyć prawdziwą oazę spokoju, powinno się zrezygnować z licznych ozdób, takich jak figurki, a postawić na aromatyczną świecę, miłe w dotyku bawełniane poduszki i koce oraz dodatkowe oświetlenie, na przykład w postaci designerskiej lampy podłogowej, z której chętnie będziemy korzystać, gdy za oknem zapadnie zmrok – mówi Natalia Nowak, ekspertka ds. aranżacji wnętrz Salonów Agata.

Slow life w jadalni

Gdzie lepiej celebrować chwile niż przy wspólnym stole! Jadalnia to serce domu, a dla osób ceniących nurt slow life - miejsce szczególnie ważne. To tutaj pielęgnujemy relacje z bliskimi – przy wspólnym posiłku przygotowanym ze zdrowych produktów, ale też na przykład rozgrywce w gry planszowe czy układaniu puzzli.

Centrum jadalni stanowi stół, najlepiej jak największy i oczywiście wykonany z drewna. Masywne nogi i blat modelu Fredi wykonanego z naturalnego drewna nadają wnętrzu surowości charakterystycznej dla stylu skandynawskiego. Wokół tego swobodnie mieszczącego 8 osób mebla, ustawmy białe krzesła. Do nakrycia stołu, oprócz klasycznego, bawełnianego czy lnianego obrusu, sprawdzą się praktyczne podkładki pod talerze wykonane z trawy morskiej oraz ceramiczna zastawa w odcieniach szałwiowym lub beżowym.

W jadalni w stylu slow nie może zabraknąć roślinności – zarówno drobnych kompozycji ustawionych w minimalistycznych wazonach, jak i dużych okazów, których donice sprytnie można ukryć w koszach z trawy morskiej. Fani slow life doceniają dobro, które płynie z roślin – oczyszczają one powietrze, poprawiają akustykę pomieszczenia i pozytywnie wpływają na samopoczucie. Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym może być wyeksponowanie na półkach zawieszonych nieopodal stołu świeżych ziół, takich jak mięta, bazylia czy kolendra, które oprócz walorów estetycznych otulą wnętrze przyjemnym aromatem i staną się urozmaiceniem serwowanych potraw.

Slow life w sypialni

Sypialnia, szczególnie ta urządzona w duchu slow life ma przede wszystkim służyć wypoczynkowi. Dobry sen to podstawa prawidłowego funkcjonowania człowieka dlatego warto zadbać o spokój, równowagę i harmonię tego pomieszczenia poprzez świadomy dobór mebli i tekstyliów. Będzie to możliwe za sprawą białego, tapicerowanego łóżka z wygodnym, dostosowanym do potrzeb użytkownika materacem.

Jeżeli mowa o tekstyliach, podobnie jak w pozostałych pomieszczeniach dominować będą naturalne materiały w jasnych i stonowanych barwach.

– Warto postawić w większym stopniu na wysoką jakość niż na niską cenę, co sprawi, że tekstylia posłużą zdecydowanie dłużej. Sprawdzi się tu miękka, popielata pościel nakryta jasną, bawełnianą narzutą. Lepiej zrezygnować z wyrazistych wzorów i jaskrawych kolorów, ponieważ te nie kojarzą się z relaksem i wytchnieniem, wręcz pobudzają do działania – przekonuje Natalia Nowak, ekspertka ds. aranżacji wnętrz Salonów Agata.

A po przespanej nocy warto jeszcze chwilę pozostać w pieleszach, skorzystać z przenośnego drewnianego stolika i w takich okolicznościach zjeść śniadanie. Powolna celebracja poranku
z pewnością dobrze nas nastroi na cały dzień.

W asortymencie Salonów Agata znajduje się szeroki wybór mebli i dodatków, które pomogą stworzyć prawdziwe królestwo spokoju w duchu slow life. Odwiedź Salony Agata, w których na własne oczy zobaczysz aranżacje urządzone między innymi w tym stylu lub stronę www.agatameble.pl i zainspiruj się.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Metal pod kompleksową ochroną Biuro prasowe
2024-08-06 | 14:00

Metal pod kompleksową ochroną

Wykonane z metalu meble czy też inne elementy wyposażenia i dekoracji ogrodu to nadal popularny wybór. Wdzięcznie uzupełniają przydomowy krajobraz, wpisując się we
Dom Ochrona drewna wewnętrznego
2024-08-06 | 12:00

Ochrona drewna wewnętrznego

Drewno we wnętrzach to trend, który nigdy nie odchodzi w zapomnienie. Podążając za aktualną modą na naturalność w świecie designu, wciąż chętnie sięgamy po wykonane z tego
Dom Raport wzorniczy Domoteki z Salone del Mobile 2024 już dostępny!
2024-08-06 | 11:00

Raport wzorniczy Domoteki z Salone del Mobile 2024 już dostępny!

Jakie są najnowsze trendy w urządzaniu wnętrz? I jakie wnioski architekci i projektanci wynieśli z tegorocznej edycji Salone del Mobile, najbardziej prestiżowych międzynarodowych

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Gwiazdy

Konsument

Przybywa konsumentów aronii. Mimo właściwości prozdrowotnych wciąż jest jednak za mało doceniana

Mimo że aronia jest znana z właściwości prozdrowotnych, to nadal nie może się przebić i trafić do grona ulubionych owoców sezonowych Polaków. Dietetycy ubolewają nad tym, że sięgamy po nią dużo rzadziej, niż powinniśmy. Producenci z kolei z powodzeniem wykorzystują ją w sokach, dżemach, koncentratach i innych przetworach, udowadniając, że wcale nie musi być ona kojarzona tylko z kwaśnym, cierpkim smakiem. Zawarte w niej związki działają antynowotworowo i przeciwzapalnie, zapobiegają miażdżycy i chorobom serca, chronią przed udarami, opóźniają rozwój choroby Parkinsona i Alzheimera, a także obniżają ciśnienie krwi.

Podróże

Tomasz Jacyków: Uwielbiam upały, gdy ciepło wychodzi z betonu i pali siedzenie w rozgrzanym samochodzie. Na wakacje jeżdżę poza sezonem

Stylista zaznacza, że nie dla niego zatłoczone kurorty, plaże zastawione parawanami i długie kolejki turystów. Jego zdaniem takie warunki absolutnie nie sprzyjają wypoczynkowi, dlatego też stara się unikać podróży w sezonie wakacyjnym. Jak podkreśla, upały najlepiej znosi w mieście i niestraszne mu skąpane w słońcu ulice i nagrzane samochody. Z kolei na wczasy Tomasz Jacyków zazwyczaj wybiera się w czerwcu lub we wrześniu.