Komunikaty PR

Odrestaurowany kościół św. Mikołaja czeka na zwiedzających

2023-05-12  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Emilia Potocka
Synertime

Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl

W kościele św. Mikołaja zakończone zostały prace renowacyjne. Miejsce uznawane przez chrześcijan za święte znajduje się w Demre w prowincji Antalya. Świątynia została wzniesiona dla upamiętnienia św. Mikołaja, który całe swoje życie poświęcił czynieniu dobra. Dzielił się swoim majątkiem z potrzebującymi, wrzucając podarunki przez okna i do kominów, przez co stał się inspiracją dla postaci przynoszącego prezenty na Boże Narodzenie Świętego Mikołaja. Ponownie otwarty kościół, świadek historii, czeka na odwiedzających.

Podczas otwarcia odrestaurowanego kościoła św. Mikołaja przemówienie wygłosił Mehmet Nuri Ersoy, Minister Kultury i Turystyki Türkiye (Turcji) – „Po zakończeniu prac konserwatorskich i związanych z zagospodarowaniem terenu, dziś ponownie otwieramy kościół św. Mikołaja. Kościół, który dzięki nadanemu mu stylowi architektonicznemu oraz  zdobieniom jest jednym z najwybitniejszych dzieł sztuki wschodniorzymskiej, ma wielką wartość dla świata chrześcijańskiego. Św. Mikołaj jest uznawany za jednego z najbardziej szanowanych przywódców chrześcijaństwa. Szczególnie widoczne jest to w tradycji Świętego Mikołaja, która z krajów Europy Północnej rozprzestrzeniła się na cały świat, a opiera się właśnie na tej postaci. Mając tę świadomość, wszystkie prace konserwatorskie przeprowadziliśmy z najwyższą starannością. Dzięki temu kościół św. Mikołaja będzie mógł gościć odwiedzających przez wiele lat”.

Święty Mikołaj spędził swoje życie w Demre

Św. Mikołaj, będący dziś na całym świecie symbolem Bożego Narodzenia, jest uważany za jednego z najbardziej szanowanych przywódców chrześcijaństwa. Według przekazów św. Mikołaj urodził się w Patarze, starożytnym mieście w regionie Antalyi, a większość swojego życia spędził w Demre. Jednym z punktów zwrotnych życia syna bogatego handlarza pszenicą było objęcie funkcji biskupa Miry, położonej w granicach dzisiejszego miasta Demre. Jako, że w tamtym okresie Mira była stolicą Licji, to biskup tego miasta był uważany za drugi najważniejszy autorytet religijny w Anatolii. Znany z tego, że przez całe swoje życie pomagał potrzebującym, św. Mikołaj słynie również z cudów, których dokonywał. Nazywany „Cudotwórcą” biskup zmarł w kościele, w którym pełnił posługę. Po jego śmierci, która nastąpiła w dniu 6 grudnia 365 roku n.e., mieszkańcy Miry wybudowali pomnik, a następnie dużą bazylikę ku jego czci. Na ścianach świątyni przedstawiono cuda, których według wierzeń miał dokonać św. Mikołaj. W wyniku trzęsień ziemi i najazdów, które nawiedziły miasto bazylika uległa poważnym zniszczeniom. W IX wieku została odbudowana jako zwieńczony kopułą kościół.

Wpisanie na informacyjną listę światowego dziedzictwa UNESCO

Kolejny i zarazem największy remont kościoła został przeprowadzony w 1042 roku przez cesarza bizantyjskiego Konstantyna IX i jego żonę cesarzową Zoe. Kościół św. Mikołaja, jedna z najważniejszych budowli bizantyńskich przebudowana w XI wieku, dzięki nadanemu mu stylowi architektonicznemu oraz zdobieniom należy do najwybitniejszych przykładów architektury i sztuki okresu średniobizantyńskiego. Budowla, która od 2000 r. znajduje się na liście informacyjnej światowego dziedzictwa UNESCO, jest co roku odwiedzana przez wielu krajowych i zagranicznych turystów. Kościół, który ma znaczenie nie tylko historyczne, ale i religijne, od wieków znajduje się na trasie pielgrzymek. W przeszłości odwiedzali to święte miejsce pielgrzymi udający się do Jerozolimy szlakiem śródziemnomorskim. W kościele można podziwiać rzymski sarkofag ozdobiony rybimi łuskami i liśćmi akantu, w którym miał zostać pochowany św. Mikołaj. Natomiast kości uznawane za należące do świętego znajdują się w Muzeum w Antalyi.

Historia ożywa w Demre

Kościół św. Mikołaja jest już ponownie otwarty po pracach renowacyjnych oraz związanych z zagospodarowaniem terenu przeprowadzonych przez Ministerstwo Kultury i Turystyki Türkiye (Turcji). W ramach działań konserwatorskich w kościele usunięto stare dachy i zastąpiono je nowymi. Remontem objęte zostały zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne części kościoła, począwszy od ścian, poprzez kopułę, sklepienie, aż do powierzchni podłogowych. Przeprowadzono też prace dokumentacyjne i renowacyjne oryginalnych malowideł ściennych i mozaik podłogowych. Ponadto do trasy zwiedzania włączono galerię na piętrze. Przestrzeń wewnątrz przystosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zbudowano też systemy osuszania i odprowadzania wody. Dodatkowo kościół, który znajduje się pięć metrów poniżej poziomu zabudowy miejskiej i jeden metr poniżej poziomu morza, został zabezpieczony przed zniszczeniami powodowanymi przez deszcz i wody gruntowe.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Synertime
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże WORKATION I CALMCATION – GDZIE JECHAĆ, BY WYPOCZĄĆ I NIE REZYGNOWAĆ Z PRACY? Biuro prasowe
2024-08-05 | 01:00

WORKATION I CALMCATION – GDZIE JECHAĆ, BY WYPOCZĄĆ I NIE REZYGNOWAĆ Z PRACY?

Pandemia przeformatowała model pracy w XXI wieku – bardzo dużo firm przeszło na pracę zdalną lub hybrydową. Co więcej, okazało się, że system ten ma liczne zalety tak
Podróże Rekordowe wyniki sprzedaży Fru.pl
2024-07-31 | 13:00

Rekordowe wyniki sprzedaży Fru.pl

Lato w pełni, a to oznacza czas wakacyjnych wyjazdów. Jak pokazują dane sprzedażowe Fru.pl Polacy planują podróże i szukają najlepszych ofert już od początku roku. Od
Podróże Kiwi.com sprawdza, w jakie role najczęściej się wcielamy na urlopie.
2024-07-30 | 13:00

Kiwi.com sprawdza, w jakie role najczęściej się wcielamy na urlopie.

Jak wskazują wyniki badania przeprowadzonego wśród respondentów z Polski na zlecenie Kiwi.com, Polacy mają bardzo bogate plany podróżnicze. Co trzeci ankietowany ma zamiar

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Podróże

Bankowość

Polki nie inwestują z myślą o emeryturze. Problemem są zarobki niższe niż mężczyzn i obawa o stratę środków

Dane demograficzne nie pozostawiają złudzeń – kobiety żyją średnio siedem lat dłużej niż mężczyźni. Jeśli uwzględnić wiek emerytalny dla obu płci, emerytura pań trwa dwa razy dłużej niż panów. Jak pokazują badania mBanku, Polki niewiele robią, by zabezpieczyć sobie finanse na jesień życia. Wprawdzie 74 proc. kobiet deklaruje, że myśli o emeryturze, ale tylko co trzecia podejmuje działania, które mogą wpłynąć na jej zwiększenie. Jedynie 6 proc. inwestuje na rynkach finansowych.

Zdrowie

Lenka Klimentová: Od 12. roku życia męczą mnie silne migreny. Najbardziej cierpiałam w czasie ciąży, kiedy nie mogłam brać tabletek

Tancerka przyznaje, że ataki migreny uniemożliwiają jej normalne funkcjonowanie i czasami nie jest w stanie nic zrobić, nawet wykonać najprostszych czynności. I choć próbowała już wielu metod, by złagodzić tę niezwykle uciążliwą dolegliwość, to na dłuższą metę wszystko staje się nieskuteczne. Pomagają jedynie silne tabletki. Lenka Klimentová wspomina, że kiedy była w ciąży, przez pierwsze miesiące nie mogła się ratować w ten sposób i z ogromnym bólem musiała wziąć udział w pokazie tańca.