Komunikaty PR

Prywatny mecenat jedynym ratunkiem zapomnianych zabytków

2020-10-09  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt
.
Kotara News

.
. Warszawa
kotara.news|gmail.com| |kotara.news|gmail.com
000000000
..
Do pobrania Relacja ( 0.34 MB )

W Galerii Delfiny na warszawskim Powiślu odbył się wieczór autorski  poświęcony albumowi „Kaplica grobowa Łubieńskich i Sobańskich na cmentarzu w Wiskitkach” – pięknej historii nie tylko samej kaplicy, ale też osób i rodzin, które spoczęły w niej na wieki. Historii mecenatu, poszanowania dla tradycji oraz opowieści, szczególnie związanej z samą Galerią Delfiny.

Nakładem Fundacji im. Feliksa hr. Sobańskiego ukazał się album  „Kaplica grobowa Łubieńskich i Sobańskich na cmentarzu w Wiskitkach”. To historia mauzoleum dwóch wielkich rodów związanych z Mazowszem. Publikacja opisuje historię budowli, biogramy ponad siedemdziesięciu pochowanych tam osób oraz dokumentuje gruntowną konserwację kaplicy przeprowadzoną przez Michała Sobańskiego, prezesa Fundacji im. Feliksa hr. Sobańskiego. Album zawiera blisko sześćset unikalnych ilustracji.

- To nie jest przewodnik, to nie jest tylko opis kaplicy grobowej, ale impuls do zarysowania historii kilku rodzin i przyczynek do historii regionu i Polski – powiedział na wstępie prowadzący spotkanie Marek Kozubal

Galeria Delfiny nie przypadkowo stała się miejscem gdzie autorzy publikacji mogli po raz pierwszy zaprezentować ją wszystkim zainteresowanym dzięki transmisji on-line i porozmawiać o historii rodzin Łubieńskich i Sobańskich. W tytułowym mauzoleum spoczywają Delfina i Ignacy Krasiccy, nieodżałowani założyciele Galerii i mecenasi sztuki.

Książka to owoc 5 lat pracy Marcina Brzezińskiego, badacza dziejów polskiego ziemiaństwa, współpracującego z Fundacją Michała Sobańskiego. Podjęcie prac na albumem zbiegło się z czterdziestoleciem poświęcenia odnowionej kaplicy przez kard. Stefana Wyszyńskiego (1976 rok), a także rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Początkowo album miał być zapisem historii kaplicy i jej remontu, jednak wspólnie z Michałem Sobańskim doszliśmy do wniosku, że jest to unikalny moment by pokazać też historię wszystkich spoczywających tam osób. ­Szczególnie jesteśmy dumni, że udało nam się dotrzeć do ponad 600 ilustracji, zdjęć i portretów, które znalazły się w tym albumie i są wspaniałym uzupełnieniem zawartej w nim historii.  – mówił na spotkaniu Marcin Brzeziński

Michał Sobański w swojej przedmowie napisał, że ideą, która mu przyświecała w podjętym przez niego remoncie kaplicy jak i powstaniu książki było przywołanie pamięci o tych wszystkich, bliskich mu osobach, które spoczęły w kryptach kaplicy w Wiskitkach.

Historia samej kaplicy, która mimo przeciwności losu wciąż trwa jest ogromnie ciekawa i warta upamiętnienia. Album powstał by kolejne pokolenia rodzin, których historia splata się z tym miejscem, pamiętały o tych, dzięki którym jesteśmy tutaj i trwamy, strzegąc, często na przekór historii, naszych wartości i tradycji. – powiedział Michał Sobański, prezes Fundacji im. Feliksa hr. Sobańskiego

Przedmowę do albumu napisali Tomasz Łubieński oraz ks. Bp. Andrzej Dziuba, który dokonał poświęcenia odnowionego mauzoleum w roku 2016.

Warto zapoznać się z albumem, który przypomina, że losy pomników historii i architektury w naszym kraju zależą nie tylko od wsparcia państwa, ale przede wszystkim od zaangażowania prywatnych mecenasów, pasjonatów i prawdziwych strażników historii.

Całe spotkanie można obejrzeć pod adresem: https://youtu.be/jD7Pt-9LQ-o

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Kotara News
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Książka „Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty Biuro prasowe
2024-12-09 | 11:00

„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty

Młoda wyobraźnia, wielkie marzenia i wsparcie najbliższych – właśnie te trzy elementy stworzyły „Powstanie Bohaterów”, niezwykłą książkę napisaną przez
Książka O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?
2024-11-14 | 01:00

O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?

„Czemu w książkach Young Adult jest tyle agresji?” To temat wspólnej debaty radiowej Czwórki i Big Book Cafe. To kolejna już w cyklu debata pokazująca różne
Książka Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
2024-10-28 | 15:00

Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe

Radiowa Czwórka oraz Big Book Cafe zapraszają na drugą wspólną debatę poświęconą czytelnictwu wśród młodzieży. Justyna Dżbik – Kluge, dyrektorka –

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Konsument

Będzie ubywać mięsa na stołach Polaków. Eksperci radzą ograniczyć spożycie nawet o dwie trzecie

Produkcja zwierzęca nie zniknie, ale będzie musiała zostać ograniczona – oceniają eksperci rynku żywności i podkreślają, że przemawiają za tym zarówno względy zdrowotne, jak i środowiskowe. Obecnie przeciętny Polak zjada ok. 75 kg mięsa rocznie, a wskazywana przez dietetyków zdrowa granica to ok. 20–25 kg.

Podróże

Radosław Majdan: W ferie jedziemy z chłopcami w góry. Nie umiem jeździć na nartach i nie ciągnie mnie na stok

W przerwie między nagraniami do różnych projektów telewizyjnych i internetowych były piłkarz, a obecnie komentator sportowy wybiera się na odpoczynek. W planach są dwa kierunki: najpierw zagraniczny kurort narciarski, a później jakieś egzotyczne miejsce. Radosław Majdan zaznacza jednak, że sam nie potrafi jeździć na nartach, bo jako zawodowy sportowiec miał zapisane w kontrakcie, że nie może ryzykować na stoku. Ten wyjazd organizuje jednak z myślą o synach i ma nadzieję, że najmłodszy Heniu też szybko połknie bakcyla jak jego bracia.