Komunikaty PR

Rośnie problem samotności. Rozwiązaniem coraz częściej są aplikacje randkowe

2023-01-13  |  12:00
Biuro prasowe

Wskazywana jako jeden z głównych problemów współczesnego świata. W USA zmaga się z nią aż 73% ludzi w przedziale 18-22 lat. W Polsce dotyka co czwartego dorosłego Polaka, najczęściej jest nim mieszkaniec dużego miasta. Z samotnością często próbujemy walczyć na własną rękę, na przykład poprzez aplikacje randkowe.

 

Zdaniem profesor Noreeny Hertz, autorki pierwszej na świecie książki o samotności „Stulecie samotnych. Jak odzyskać utracone więzi”, pierwsze dwie dekady XXI wieku były naznaczone największym w historii syndromem samotności ludzi. Problem przeważnie dotyka młodych ludzi i niestety cały czas się nasila.

 

Negatywne skutki społeczne samotności

 

Wzrost częstotliwości występowania depresji oraz stanów lękowych czy też spadek ogólnego stanu zdrowia fizycznego wśród ludzi to tylko niektóre z negatywnych następstw samotności. Międzynarodowe badania wykazały, że samotność może być równie szkodliwa dla zdrowia, jak palenie papierosów czy otyłość. Wyliczono nawet straty, które przynosi. W Wielkiej Brytanii firmy tracą około 800 mln funtów rocznie z powodu pracowniczych zwolnień chorobowych powiązanych z samotnością.

 

Według unijnych badań, przed wystąpieniem pandemii odsetek Polaków odczuwających samotność wynosił 16,5%. W pierwszej połowie 2020 roku było to już 25,9%. 

 

Problem samotności w szczególności dotyka miasta. Wnioski z ubiegłorocznego badania Instytutu Pokolenia „Poczucie samotności wśród dorosłych Polaków” odsłoniły ogromną skalę problemu. Okazuje się, że wysokiego poziomu poczucia samotności najczęściej doświadczają mieszkańcy największych miast (powyżej 500 tys.) (41%). Najbardziej narażeni są zarówno dorośli mężczyźni, jak i kobiety do 34. roku życia (odpowiednio 54% i 40%). 

 

W tej sytuacji istotne jest podjęcie kroków w celu rozwiązania tego problemu.

 

Randki lekarstwem na samotność?

 

W dobie postępującej cyfryzacji wiele osób pomocy szuka w Internecie. Jednym z rozwiązań, które ma pomóc im w uporaniu się z problemem samotności jest dla nich aplikacja randkowa. 

 

Twórcy aplikacji dua, twierdzą, że ich rozwiązanie ma jak najbardziej ułatwić nawiązywanie kontaktów społecznych. Wystarczy stworzyć profili, a następnie - w oparciu o wskazane zainteresowania i preferencje – odszukać najbardziej dopasowane do nas osób – tzw. mecze (z ang. match). Ale możliwości jest więcej niż tylko umówienie się z kimś na randkę. Można w bardzo prosty sposób uczestniczyć w działaniach i wydarzeniach społecznych, takich jak grupowe wyjścia lub spotkania. W przypadku aplikacji dua taką funkcję pełni dua Friends. 

 

Aplikacji randkowych jest wiele i coraz częściej oferują różne dodatkowe funkcje, takie jak możliwość stworzenia lub dołączenia do grup opartych na konkretnych zainteresowaniach czy łączenia się z ludźmi, którzy mieszkają w tej samej okolicy. Czy dzięki takim cyfrowym rozwiązaniom skala poczucia samotności i izolacji wśród młodych osób w miastach może się zmniejszyć? 

 

Budowanie i rozwijanie relacji z innymi osobami, którzy mają podobne pasje i spojrzenie na świat, nigdy jeszcze nie było dostępne na wyciągnięcie ręki, jak teraz. Dzięki takim opcjom użytkownicy mają możliwość zyskania poczucia przynależności do społeczności, a co za tym idzie – czują się mniej samotni.

 

Samotność w mieście ma wiele twarzy. Inaczej ona wygląda u osób starszych, a inaczej u młodych. W przypadku tej pierwszej grupy, sprawdzają się najczęściej inicjatywy takie jak uniwersytet trzeciego wieku czy kluby osiedlowe lub dzielnicowe. W przypadku osób młodych, które są zaprawione w korzystaniu z rozwiązań cyfrowych, w zwalczaniu poczucia izolacji mogą pomóc wszelkie aplikacje umożliwiające nawiązanie relacji.

Źródło: dua.com

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Niemal tysiąc osób pobiegnie jako pomarańczowi bohaterowie Biuro prasowe
2024-08-08 | 15:00

Niemal tysiąc osób pobiegnie jako pomarańczowi bohaterowie

Zapoczątkowana dziesięć lat temu przez Fundację „Maraton Warszawski” akcja #BiegamDobrze jest dziś największym charytatywnym, cyklicznym, biegowym wydarzeniem w Polsce. Nic
Styl życia „Czasami to by się przydała kąpiel w melisie” – kobiety o menopauzalnej złości
2024-08-07 | 12:00

„Czasami to by się przydała kąpiel w melisie” – kobiety o menopauzalnej złości

„Czasami to by się przydała kąpiel w melisie” – kobiety mówią o menopauzalnej złości   Złość menopauzalna to jeden z przejawów klimakterium, a
Styl życia 8 sierpnia obchodzimy Wielki Dzień Pszczół. Sprawdź, jak wspierać te pożyteczne
2024-08-07 | 11:15

8 sierpnia obchodzimy Wielki Dzień Pszczół. Sprawdź, jak wspierać te pożyteczne

Rośliny zapylane przez pszczoły stanowią aż ponad 78 proc. wszystkich gatunków występujących na Ziemi. Bez nich wiele codziennych produktów spożywczych, takich jak owoce i

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Dom i ogród

Beata Pawlikowska: Wiele razy planowałam życie w różnych miejscach z dala od Polski. Kupiłam nawet kawałek dżungli w Amazonii

Podróżniczka zaznacza, że choć do tej pory przemierzyła świat wzdłuż i wszerz, odwiedzając wiele nietuzinkowych zakątków, to najbardziej ze wszystkich ukochała sobie dżunglę amazońską. Ma do tego miejsca ogromny sentyment, lubi tam wracać i ładować życiowe akumulatory. Jak zaznacza, przebywanie wśród Indian, którzy są niezwykle dobrzy, prawdomówni i uczciwi, przywraca jej wiarę w ludzi i w lepszy świat. Beata Pawlikowska cieszy się również z tego, że kiedyś udało jej się kupić kawałek dżungli i ten wyjątkowy nabytek ma dla niej szczególne znaczenie.

Handel

Branża kosmetyczna z coraz większym wpływem na krajową gospodarkę. Polska jest piątym największym eksporterem kosmetyków w UE

Z najnowszego raportu „Kosmetyczna Polska”, który opublikowano po siedmiu latach od poprzedniego raportu o stanie sektora, wynika, że krajowa branża kosmetyczna jest w dobrej kondycji, z roku na rok się rozwija, a jej znaczenie zarówno dla polskiej gospodarki, jak i eksportu rośnie. Zmieniają się odbiorcy polskich kosmetyków, co związane jest z brexitem i sankcjami nałożonymi na Rosję. Prognozy zakładają dalszy wzrost wartości sektora, jednak stoi przed nim wiele wyzwań, z których najważniejsze dotyczą implementacji przepisów Europejskiego Zielonego Ładu.

Ochrona środowiska

Ocieplenie się klimatu oznacza poważne zmiany leśnego ekosystemu. Sosny, świerki czy modrzewie będą stopniowo zastępowane innymi gatunkami

Sosna zwyczajna, świerk pospolity, modrzew europejski i brzoza brodawkowata zajmują dziś 75 proc. powierzchni lasów w Polsce. Te cztery gatunki są najbardziej wrażliwe na wzrost temperatury i jego pośrednie skutki. Wielomiesięczne okresy suszy i gwałtowne huragany osłabiają drzewostany, które następnie padają ofiarą patogenów pojawiających się w naszym klimacie. – Nie grozi nam wylesienie, tylko wyparcie jednych gatunków przez inne. W konsekwencji czeka nas rewolucyjna zmiana ekosystemów – ocenia przyrodnik, dr hab. Krzysztof Świerkosz, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego.