Komunikaty PR

Silny jak tygrys, szybki jak lampart

2023-04-18  |  22:00
Biuro prasowe
Kontakt
Agnieszka Zięba
Instytut Konfucjusza w Krakowie

Oleandry 2A
30-063 Kraków
media|instytutkonfucjusza.pl| |media|instytutkonfucjusza.pl
12 663 26 07
www.instytutkonfucjusza.uj.edu.pl/

Instytut Konfucjusza w Krakowie serdecznie zaprasza na wykład dr Ewy Wiśniewskiej w cyklu „Chińskie sztuki walki”, pt. Silny jak tygrys, szybki jak lampart - świat przyrody w imitacyjnych stylach tradycyjnych gongfu”.

Prelekcja połączona z pokazem filmów odbędzie się w piątek 21 kwietnia o godz. 18:00 w sali 3.04 w siedzibie Instytutu Konfucjusza w Krakowie.

Dr Ewa Wiśniewska zaprasza pasjonatów chińskich sztuk walki w dalszą wspólną drogę odkrywającą kolejne tajniki militarnych tradycji Państwa Środka. Tym razem wykład wprowadzi w tematykę imitacji i czerpania inspiracji z natury w chińskich sztukach walki.

Bogactwo ruchów imitujących zachowania zwierząt oraz ich strategie walki znajdują odzwierciedlenie w wielu stylach, tj. małpy (Houquan), tygrysa (Huquan), modliszki (Tanglangquan), orła (Yingzhaoquan, dosłownie ‘Pięść szponów orła’) i innych. Grupa stylów imitacyjnych jest dosyć pojemna i niejednorodna. Należą do niej zarówno style, które posiadają pojedyncze elementy, jak i te, które całościowo odwołują się do wybranego motywu imitacyjnego. Owa moda nadawania stylom zwierzęcych określeń stała się w kręgu chińskim obyczajem, choć należy bacznie badać ich rodowód, by prawidłowo zinterpretować nazwę i daną kategorię. Główną ideą było nawiązywanie do spontanicznych ruchów zwierząt, np. oczekiwanie na atak, charakterystyczne ruchy blokujące czy nietypowy sposób poruszania się zaś celem tych praktyk było zyskanie cech uszlachetniających charakter, wzmacniających ciało i umysł, a nawet osiągnięcie nadludzkiej siły.

Wykład połączony z pokazem filmów.

Dr Ewa Wiśniewska to teoretyk, praktyk i pasjonat chińskich sztuk walki, multimedalistka mistrzostw świata, Europy i Polski w wushu tradycyjnym.

Wstęp wolny!

 

Czas: 21 kwietnia (piątek) godz. 18:00.

Miejsce: Instytut Konfucjusza w Krakowie, ul. Oleandry 2A sala 3.04.

Więcej informacji na stronie Facebook Instytutu Konfucjusza w Krakowie.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Instytut Konfucjusza w Krakowie
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sport Novak Djoković: Olimpijskie złoto najważniejszym celem mojej kariery Biuro prasowe
2024-08-05 | 16:00

Novak Djoković: Olimpijskie złoto najważniejszym celem mojej kariery

Novak Djoković na igrzyskach olimpijskich w Paryżu sięgnął po złoto w singlu, czyli po ostatni medal, którego brakowało w jego bogatej kolekcji. Serb jest zaledwie trzecim sportowcem
Sport Krakowianie pobiegną po protezę dla Kasi i rehabilitację dla Filipa
2024-08-01 | 14:00

Krakowianie pobiegną po protezę dla Kasi i rehabilitację dla Filipa

W stolicy Małopolski po raz 13. odbędzie się największa charytatywna sztafeta biznesowa – Poland Business Run. W biegu weźmie udział ponad 40 000 osób na całym świecie, z
Sport STORM i OKAM zapraszają na testy jednośladów
2024-07-30 | 15:30

STORM i OKAM zapraszają na testy jednośladów

2 i 3 sierpnia br. na placu parkingowym przy dawnej bramie FSO pod adresem ul. Jagiellońska 88 w Warszawie odbędą się „Dni Testów rowerów STORM". W ramach

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Gwiazdy

Konsument

Przybywa konsumentów aronii. Mimo właściwości prozdrowotnych wciąż jest jednak za mało doceniana

Mimo że aronia jest znana z właściwości prozdrowotnych, to nadal nie może się przebić i trafić do grona ulubionych owoców sezonowych Polaków. Dietetycy ubolewają nad tym, że sięgamy po nią dużo rzadziej, niż powinniśmy. Producenci z kolei z powodzeniem wykorzystują ją w sokach, dżemach, koncentratach i innych przetworach, udowadniając, że wcale nie musi być ona kojarzona tylko z kwaśnym, cierpkim smakiem. Zawarte w niej związki działają antynowotworowo i przeciwzapalnie, zapobiegają miażdżycy i chorobom serca, chronią przed udarami, opóźniają rozwój choroby Parkinsona i Alzheimera, a także obniżają ciśnienie krwi.

Podróże

Tomasz Jacyków: Uwielbiam upały, gdy ciepło wychodzi z betonu i pali siedzenie w rozgrzanym samochodzie. Na wakacje jeżdżę poza sezonem

Stylista zaznacza, że nie dla niego zatłoczone kurorty, plaże zastawione parawanami i długie kolejki turystów. Jego zdaniem takie warunki absolutnie nie sprzyjają wypoczynkowi, dlatego też stara się unikać podróży w sezonie wakacyjnym. Jak podkreśla, upały najlepiej znosi w mieście i niestraszne mu skąpane w słońcu ulice i nagrzane samochody. Z kolei na wczasy Tomasz Jacyków zazwyczaj wybiera się w czerwcu lub we wrześniu.