66 medali Polaków na mistrzostwach świata w karate
28 złotych, 19 srebrnych i 19 brązowych medali przywieźli reprezentanci Polski w karate tradycyjnym z mistrzostw świata, które w weekend odbyły się w hiszpańskim Cambrils. Biało-czerwoni stawali na podium większości konkurencji najważniejszej imprezy roku. W MŚ uczestniczyło ponad 550 uczestników.
Do Cambrils pojechali reprezentanci kilkunastu polskich klubów m.in. z Krakowa, Aleksandrowa Łódzkiego, Łodzi, Lublina, Wrocławia czy też Zielonej Góry. Najbardziej utytułowaną zawodniczką w reprezentacji Polski była Magdalena Mielnik, która sięgnęła po złoty medal w indywidualnym kata, a także dwa brązowe krążki i dwa złote medale w drużynie. Po 3 złote krążki zdobyli też Patryk Jarosz (kategoria seniorzy) i Eliza Piszczek (kategoria młodzieżówki).
– Z Hiszpanii na pewno wywiozłem dużo miłych wspomnień. Drugi raz pojechałem na mistrzostwa i udało mi się spełnić marzenie z dzieciństwa, zostając indywidualnie mistrzem świata. Bardzo się z tego cieszę. Dodatkowo podczas całego wyjazdu dopisała nam pogoda, a atmosfera była naprawdę świetna – mówi Patryk Jarosz z Krakowskiego Klubu Karate Tradycyjnego.
Troje Polaków sięgnęło po indywidualne złote medale we więcej niż jednej kategorii. Oprócz Elizy Piszczek ta sztuka udała się dwóm zawodnikom - Franciszek i Feliks Kotuła zdobyli w Hiszpanii po dwa złote krążki, kolejno w kategoriach młodzik i kadet. Pełne wyniki można pobrać TUTAJ.
Polacy jako jedna z czołowych nacji w World Traditional Karate-Do Union odpowiadali za organizację turnieju w Hiszpanii. Impreza po raz drugi w historii odbyła się pod egidą WTKU. Polacy bronili tytułów mistrzowskich wywalczonych przed dwoma laty w Lublinie, a do Cambrils pojechała szeroka kadra 55 zawodniczek i zawodników.
Impreza ściągnęła do hali Cambrils Esport mnóstwo kibiców. Na wypełnionym po brzegi obiekcie przez cztery dni rywalizowało kilkuset zawodników. Oprócz uczestników MŚ na tatami stawali również najmłodsi w ramach Pucharu Świata Dzieci. Swoich reprezentantów miały w Cambrils 23 państwa. Kolejna edycja MŚ WTKU odbędzie się w październiku 2026 roku. Gospodarzem będzie włoskie Rimini.
Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową
Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.
Konsument
Kobiety podchodzą ostrożne do pracowniczych planów kapitałowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową
Z ponad 3,6 mln uczestników pracowniczych planów kapitałowych (PPK) 48 proc. stanowią kobiety – wynika z danych PFR Portal PPK. Zdaniem ekspertów podchodzą one bardzo ostrożnie do tego typu programów i starają się uzupełniać wiedzę na temat działania mechanizmów finansowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową, ale coraz więcej osób widzi w nich instrument inwestycyjny.
Media
Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące
Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.