ASICS sponsorem technicznym Cracovia Półmaratonu Królewskiego
2pr
ul. Długa 29
00-238 Warszawa
bartosz.sosnowka|dwapiar.pl| |bartosz.sosnowka|dwapiar.pl
517476361
dwapiar.pl
W najbliższy weekend stolica Małopolski stanie się biegową stolicą Polski. Przed nami dziewiąta edycja organizowanego od 2014 roku Cracovia Półmaratonu Królewskiego, który wieńczy sezon biegowy. Niewątpliwą atrakcją jest lokalizacja mety w TAURON Arenie Kraków. Impreza daje szansę na zmierzenie się z długą trasą, prowadzącą wśród zabytków i malowniczych uliczek Krakowa. Po raz kolejny sponsorem technicznym wydarzenia jest marka ASICS.
Inauguracyjna edycja biegu spotkała się ze znakomitym odbiorem środowiska biegowego. Pierwsza odsłona Cracovia Półmaratonu Królewskiego została wyróżniona nagrodą Impreza Roku 2014 im. Tomasza Hopfera w kategorii debiut podczas Gali Biegów Masowych w Warszawie. O skali popularności wydarzenia świadczy ogromne zainteresowanie wśród biegaczy. W tym roku limit uczestników został zwiększony do dziewięciu tysięcy, dlatego można spodziewać się wysokiej frekwencji.
Marka ASICS wspiera imprezę od pandemicznego, 2020 roku. Firma wyprodukowała dedykowane, wykonane z recyklingu koszulki biegowe w liczbie czterech tysięcy sztuk, które będzie można nabyć w biurze zawodów. Ponadto, na końcowych kilometrach zostanie zlokalizowana specjalna strefa kibicowania, motywująca biegaczy do wykrzesania z siebie dodatkowych pokładów energii. Podczas EXPO, wszyscy entuzjaści aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, będą mogli przetestować produkty ASICS w specjalnej strefie. Oficjalnym butem 9. Cracovia Półmaratonu Królewskiego został natomiast ASICS GEL-KAYANO 30. Jest to model ze stabilizacją, który powstał w oparciu o innowacyjną technologię, 4D GUIDANCE SYSTEM, współpracującą z ruchem ciała, zapewniając adaptacyjną stabilność i zwiększone wsparcie, gdy biegacze najbardziej tego potrzebują. Pierwsze trzy wymiary nie są obce butom stabilizującym: szerokość, długość i głębokość. Dodanie czwartego wymiaru, czasu, umożliwiło ASICS zmniejszenie ilości czasu spędzanego w nadmiernej pronacji, co skutkuje lepszym wsparciem i wygodniejszym biegiem.
W Krakowie możemy spodziewać się bardzo wysokiej frekwencji, co z naszej perspektywy ma szczególne znaczenie, ponieważ wspieramy ten bieg od 2020 roku. Był to rok, który upłynął pod znakiem pandemii, a sama impreza została wówczas odwołana. Teraz na szczęście nie stoją już przed nami podobne wyzwana. Widać, że imprezy masowe odżyły, a biegacze i kibice mogą skoncentrować się na tym, co najważniejsze, czyli spędzeniu czas aktywnie i w znakomitej atmosferze. Od początków istnienia jesteśmy wierni filozofii „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. Wierzę, że nasze działania realnie wpływają na poprawę samopoczucia zarówno fizycznego, jak i mentalnego – powiedział Daniel Bogacki, Activation Specialist w ASICS Polska.
Na dzień przed biegiem, w strefie EXPO na poziomie A TAURON Areny Kraków odbędzie się specjalny panel edukacyjny „Różne oblicza biegania”. Na miejscu będzie można posłuchać prelekcji doświadczonych zawodników i specjalistów zajmujących się różnymi dziedzinami związanymi z bieganiem, a także spotkać się i porozmawiać z ekspertami osobiście. Panel odbędzie się w godzinach 12:00-15:10.
Panel edukacyjny zostanie podzielony na 15-minutowe bloki tematyczne, podczas których uczestnicy będą mogli posłuchać specjalistów różnych dziedzin związanych z bieganiem. Poruszone zostaną kwestie dotyczące treningu, diety, zapobiegania kontuzjom i odpowiedniego nawodnienia w okresie jesienno-zimowym. Wśród panelistów znajdą się między innymi Jerzy Skarżyński – maratończyk, trener, były reprezentant Polski i ambasador marki ASICS, Monika Świątek – psycholożka sportu i trenerka mentalna, Katarzyna Jankowska – lekkoatletka, wielokrotna medalistka mistrzostw Polski, Małgorzata Sobańska – lekkoatletka, olimpijka z Atlanty i Aten, Joanna Mazur – paraolimpijka z Rio, multimedalistka mistrzostw świata i Europy, ambasadorka marki ASICS czy Monika Czyż-Cupryś – dietetyczka.
9. Cracovia Półmaraton Królewski odbędzie się w niedzielę, 8 października o godz. 10:00.
Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową
Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.