„Biegaj w Krakowie!” – rusza edycja treningów 2024
2pr
ul. Długa 29
00-238 Warszawa
bartosz.sosnowka|dwapiar.pl| |bartosz.sosnowka|dwapiar.pl
517476361
dwapiar.pl
W najbliższy weekend odbędą się pierwsze w 2024 roku zajęcia biegowe w ramach projektu prowadzonego przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie – organizatora Cracovia Maraton, Biegu Trzech Kopców i Cracovia Półmaratonu Królewskiego – wspólnie z marką ASICS oraz ze Sklepem Biegacza. Oprócz tradycyjnych, sobotnich treningów „Biegaj w Krakowie!” (początek 20 stycznia), w tym roku przygotowane zostały specjalne zajęcia tylko dla pań – „Kobiety w biegu”, które będą odbywać się raz w miesiącu. Inauguracyjny trening dla biegających pań zostanie przeprowadzony w niedzielę, 21 stycznia.
ZIS w Krakowie, wspólnie ze sprawdzonymi partnerami – marką ASICS oraz Sklepem Biegacza, w tym roku po raz kolejny wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biegaczy, zapraszając ich do wyjątkowej społeczności i licząc na wzajemną inspirację, motywację i dzielenie się doświadczeniem w duchu prawdziwie sportowej atmosfery. Uczestnicy trenują podzieleni na grupy – z uwzględnieniem poziomu zaawansowania. Przyjść może każdy dorosły, nie obowiązują wcześniejsze zapisy. Zajęcia prowadzi zespół wykwalifikowanych trenerów z doświadczeniem zawodniczym, z olimpijczykiem, medalistą mistrzostw świata i Europy, Grzegorzem Sudołem na czele.
Zajęcia odbywają się co sobotę o godz. 10:00 przy Błoniach Krakowskich (zbiórka przed Sklepem Biegacza w pasażu Stadionu Miejskiego Cracovia przy ul. Józefa Kałuży 1). Natomiast w ostatnie soboty miesiąca zaplanowane są tzw. treningi wyjazdowe – np. w Puszczy Niepołomickiej czy w Lasku Wolskim. Dodatkowo przewidzianych jest kilka treningów halowych w tygodniu. Przed Cracovia Maraton, Biegiem Trzech Kopców i Cracovia Półmaratonem Królewskim nie zabraknie też tradycyjnych „Śniadań Biegowych”.
Zajęcia są zróżnicowane tak, aby zaprezentować uczestnikom różne metody i formy pracy. Treningi są dostosowane do poziomu biegowego uczestników oraz modyfikowane w zależności od specyfiki jednostki. Wspólnie można przygotować się do najważniejszych imprez biegowych w Krakowie oraz spędzić aktywnie każdy weekend.
Pierwsze zajęcia odbędą się w sobotę, 20 stycznia.
„Kobiety w biegu”
Tegoroczną nowością są cykliczne, organizowane raz w miesiącu (w niedziele) zajęcia tylko dla kobiet. Będą okazją nie tylko do wspólnego, biegowego treningu, ale też do rozmów z inspirującymi kobietami związanymi ze światem sportu.
Na pierwszym spotkaniu, które zostanie zorganizowane w niedzielę, 21 stycznia o godz. 9:00 będą gościć:
- Zuzanna Bieńczak – Community Manager drużyny ASICS FrontRunner Polska, zajmująca się tą społecznością od ponad 4 lat, biegaczka długodystansowa, która od 8 lat startuje w zawodach – od biegów ulicznych po stukilometrowe po górach;
- Monika Czyż-Cupryś – magister dietetyki, z wykształcenia i z pasji, biegaczka, maratonka, kochająca gotować i podróżować, codziennie pokazująca, jak zdrowo się odżywiać i łączyć to z aktywnością, ekspertka ASICS.
Zajęcia poprowadzą trenerki z doświadczeniem zawodniczym, które wprowadzą w świat biegania początkujące pasjonatki aktywności fizycznej i będą służyć radą bardziej doświadczonym biegaczkom.
W ASICS wierzymy, że ruch ma zbawienny wpływ na umysł, dlatego naszym hasłem na rok 2024 będzie „Move Your Mind”, czyli w wolnym tłumaczeniu „Porusz swój umysł”. Rozwijając naszą współpracę z Zarządem Infrastruktury Sportowej w Krakowie, nie ograniczamy się wyłącznie do zajęć grupowych, ale mocniej koncentrujemy się na kobietach i ich sportowych oraz mentalnych potrzebach. Wiemy, że dla wielu z nich aktywność fizyczna nadal nie jest czymś oczywistym i trudno wygenerować im czas pośród obowiązków dnia codziennego. Zachęcamy więc do wyjścia z domu, zaangażowania się w naszą społeczność i spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu — powiedział Daniel Bogacki, Activation Specialist w ASICS Polska.
Kontynuujemy tradycyjny cykl bezpłatnych treningów biegowych dla mieszkańców i gości naszego miasta, dzięki któremu co tydzień mogą spotykać się i pod okiem uznanych fachowców szlifować swoje umiejętności czy przygotowywać się do udziału w imprezach wchodzących w skład Królewskiej Triady Biegowej. W wakacje 2023 roku w Krakowie organizowane były dodatkowe zajęcia dla pań pod hasłem „Kobiety w biegu”, które zostały znakomicie przyjęte i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Teraz razem z marką ASICS postanowiliśmy rozszerzyć ten projekt. Oferując możliwość comiesięcznych spotkań w damskim gronie, chcemy aktywizować kobiety i pokazywać im, że bieganie to też źródło wielu inspiracji – dodał Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.
Miejscem spotkań jest pawilon medialny Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana w Krakowie (ul. Reymonta 20, wjazd od al. 3 Maja; dla uczestniczek dostępny będzie darmowy parking na hasło „Kobiety w biegu”), gdzie na czas treningu będzie można pozostawić rzeczy osobiste. Na początek są przewidziane rozmowy ze wspomnianymi ekspertkami, a następnie trening w Parku Jordana i na Błoniach Krakowskich.
Spotkania są otwarte dla wszystkich pełnoletnich kobiet, bez względu na poziom zaawansowania biegowego. Nie obowiązują wcześniejsze zapisy. Kolejne są zaplanowane na 18 lutego i 9 marca.
Ponadto, od soboty z okazji inauguracji treningów, do 23 stycznia br. lub wyczerpania zapasów do zakupu dowolnego obuwia ASICS – Sklep Biegacza doda plecak biegowy ASICS za symboliczną złotówkę. Oferta dotyczy tylko sprzedaży stacjonarnej w Sklepie Biegacza Kraków.
Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową
Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.