Komunikaty PR

Jak wrócić do formy po wakacyjnym resecie?

2023-09-13  |  17:00
Biuro prasowe

Po letnim odpoczynku i błogim lenistwie nadszedł czas wrócić do systematycznej aktywności fizycznej. Powrót do porannego joggingu, wizyt na siłowni po pracy, spotkań na boisku ze znajomymi – brzmi jak dobry plan. Jeśli ma być on doskonały, to nie może w nim zabraknąć miejsca ma odpowiednią rozgrzewkę. Kluczowym elementem we wznowieniu aktywności fizycznej po wakacyjnej przerwie jest jej stopniowe dostosowanie do obecnych możliwości, niezależnie od tego, czy wracamy po urlopie pełni energii, czy z ewentualnymi kontuzjami.

 

Rozsądny plan                                                                

Intensywność treningów po wakacjach powinna być dostosowana do naszej kondycji. Warto rozważyć wznowienie aktywności ze specjalistą, który opracuje plan na miarę możliwości i potrzeb. Jeśli w czasie wakacji pojawiły się kontuzje, należy skonsultować się z fizjoterapeutą. Dla osób, które są w pełni sprawne, zaleca się analizę postawy oraz składu ciała. Pomoże to uniknąć przeciążeń i kontuzji w przyszłości oraz da nam podstawy do przygotowania optymalnej strategii treningowej. Dostosowanie intensywności treningów do aktualnego stanu organizmu to klucz do bezpiecznego powrotu do aktywności i formy.

- Dla osób, które miały dłuższą przerwę, początkowe treningi 2 razy w tygodniu są optymalne. Stopniowe zwiększanie częstotliwości do 3 razy w tygodniu to dobra perspektywa dla długofalowej aktywności fizycznej. Jeśli od początku narzucimy sobie za wysokie tempo, doprowadzimy do przeciążenia organizmu, co w konsekwencji może pogrzebać nasze plany o powrocie do dobrej formy. Bądź cierpliwy i rozsądny, to jedyna droga do odzyskania pełnej formy – mówi Paweł Wierzchoń, trener gimnastyki dla dorosłych z Gimnastyka Warszawa.

 

Balans na talerzu

Ważnym aspektem powrotu do formy po wakacjach jest również uwzględnienie zdrowego odżywiania. Wakacyjny urlop zazwyczaj oznacza przerwę od treningów, ale także od prawidłowej diety. Po okresie, w którym mogliśmy sobie pozwolić na nieco więcej kulinarnych przyjemności, warto wrócić do zrównoważonego żywienia. To pomoże dostarczyć organizmowi odpowiednich składników odżywczych, przywrócić energię oraz wspomóc proces regeneracji po aktywności fizycznej. Oprócz diety ważne jest również prawidłowe nawodnienie. Zdrowy, dorosły człowiek powinien wypijać od 1,5 do 2 litrów wody.

 

Sygnały ostrzegawcze

Niezwykle istotne jest prawidłowe rozpoznawanie objawów przetrenowania. Przesadna na początku ambicja i zbyt duże obciążenia mogą prowadzić do problemów zdrowotnych, których nie można bagatelizować.

- Spadek chęci do ćwiczeń, bóle mięśni czy tzw. zakwasy to sygnały, że zbyt szybko przekraczamy własne granice. Na efekty aktywności fizycznej musimy cierpliwie czekać. Konsekwentnie wykonywane treningi dopasowane do naszych możliwości przyniosą długofalowe efekty i utrzymają na stałym poziomie motywację – dodaje Paweł Wierzchoń.

W powrocie do kondycji po wakacjach istotne jest ostrożne podejście. Czy czujemy się pełni energii czy mamy drobne kontuzje, kluczowe jest dostosowanie treningów do własnych możliwości. Ważne jest również wsłuchanie się  w swoje ciało i dostrzeganie niepokojących sygnałów. Zbyt szybkie tempo i liczba treningów może skutkować przetrenowaniem i problemami zdrowotnymi.

 

 

 

 

Paweł Wierzchoń – trener gimnastyki sportowej II klasy, kulturystyki II klasy, instruktor akrobatyki sportowej, instruktor parkour, instruktor lekkoatletyki. Sędzia Polskiego Związku Gimnastycznego. Absolwent warszawskiego AWF, w 2010 zdobył srebrny medal w Akademickich Mistrzostwach Polski. Współtworzył stowarzyszenie Parkour United, stworzył fundamenty pod pierwszą akademię Parkour dla dzieci, współorganizował zawody Mistrzostwa Polski w Street Workout w 2016 roku w Warszawie. Od 2017 prowadzi zajęcia z gimnastyki i rozciągania dla dorosłych pod szyldem Gimnastyka Warszawa  i współorganizuje największe obozy gimnastyczne w Polsce All Stars Gymnastics Camp. Związany z sekcją gimnastyczną Legii Warszawa od 8 lat.

 

Gimnastyka Warszawa – założona w 2017 roku grupa pasjonatów, instruktorów i trenerów gimnastyki, strechingu, akrobatyki i pole dance, którzy podjęli się wyzwania, jakim jest propagowanie uprawiania sportów gimnastycznych w dorosłym wieku. W ciągu 5 lat z zajęć gimnastycznych skorzystało ponad 2500 osób. Gimnastyka Warszawa znajduje się przy ul. Hożej 88 (budynek Liceum Ogólnokształcącego im. Hoffmanowej).

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sport Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową Biuro prasowe
2024-12-31 | 09:00

Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową

Montis poleca latarkę do biegania Sposób na spalenie świątecznych kilogramów, zwiększenie odporności i wytrzymałości oraz poprawę krążenia, a także humoru. Bieganie
Sport Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
2024-12-31 | 01:00

Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa

W ostatnich dniach siatkarki KSG Warszawa, drużyny rywalizującej w 1. Lidze Kobiet, odwiedziły małych pacjentów w dwóch warszawskich szpitalach - Klinice Pediatrii Państwowego
Sport Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
2024-12-27 | 12:30

Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół

W ostatnich dniach siatkarki KSG Warszawa zawitały do dwóch warszawskich szkół podstawowych - SP 403 i SP 388 - aby podzielić się swoją pasją do sportu i zachęcić

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.