Krakowianie pobiegną po protezę dla Kasi i rehabilitację dla Filipa
W stolicy Małopolski po raz 13. odbędzie się największa charytatywna sztafeta biznesowa – Poland Business Run. W biegu weźmie udział ponad 40 000 osób na całym świecie, z czego 13 000 pobiegnie w Krakowie. Biegacz i biegaczki z firm i organizacji wystartują, aby pomóc osobom z niepełnosprawnością ruchową, po amputacji czy mastektomii. Wśród nich są Kasia i Filip z Krakowa.
Poland Business Run to inicjatywa, która narodziła się 12 lat temu w Krakowie.
Od czterech lat bieg dzięki formule wirtualnej odbywa się na całym świecie, ale stacjonarnie niezmienne w naszym mieście. W tym roku w zawodach wokół Błoń pobiegnie aż 13 000 osób. Jednocześnie w Parku Jordana odbędzie się bieg dla dzieci PBR Kids oraz piknik z licznymi atrakcjami. Celem całego wydarzenia jest pomoc w zakupie sprzętu, protez, wózków, rehabilitacji i wszystkiego, co jest niezbędne beneficjentom i beneficjentkom Poland Business Run do codziennego funkcjonowania, samodzielności i realizacji marzeń.
Jednym z beneficjentów jest 23-letni Filip z Krakowa, który od 10 lat zmaga się z nowotworem kości. W tym roku, po długim leczeniu, konieczna była amputacja lewej nogi. Aktualnie próbuje się odnaleźć w nowej sytuacji i lepiej funkcjonować w domu i na uczelni.
– Pomimo niepełnosprawności całą swoją edukację, dzięki nauczaniu indywidualnemu, przeszedłem bez przeszkód, a już dwa tygodnie po tegorocznej amputacji udało mi się wrócić na uczelnię. Chciałbym dalej się rozwijać i jak najwięcej działać. Moim największym marzeniem jest odzyskanie pełnej mobilności, samodzielności i możliwości aktywnego życia. Wierzę, że rehabilitacja z nauką chodu o protezie, którą otrzymałem dzięki biegaczom, postawi mnie na nogi – mówi Filip, podopieczny Fundacji Poland Business Run.
Do Fundacji Poland Business Run każdego roku dociera kilkaset historii pacjentów, którzy stają w obliczu choroby, amputacji czy mastektomii. Potrzebują protez, wózków, rehabilitacji i wsparcia psychologa, by normalnie żyć i pracować. Koszt protezy czy wózka to wydatek rzędu od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych, a sprzęt ten trzeba serwisować i wymieniać.
Kasia z Krakowa urodziła się bez prawej dłoni. Ma 34 lata, pracuje w międzynarodowej korporacji jako menadżerka zespołu szkoleniowego. Teraz ma szansę otrzymać swoją pierwszą protezę – specjalistyczną, bioniczną, którą będzie zintegrowana z jej układem nerwowym. To rozwiązanie, które przywraca pełną funkcjonalność kończyny i pozwala sterować nią za pomocą własnych mięśni i nerwów.
– Żyję na 110%, cały czas uczę się nowych rzeczy i rozwijam zawodowo, ale nie ukrywam, że funkcjonowanie z niepełnosprawnością wymaga sporej energii, aby dostosować się do rzeczywistości i znaleźć sposoby na radzenie sobie z codziennymi wyzwaniami. Proteza pozwoli mi zaoszczędzić tę energię i poświęcić ją na wspieranie i inspirowanie innych. Marzę, aby czerpać z życia pełnymi garściami – dwiema garściami! – opowiada Kasia, tegoroczna beneficjentka Poland Business Run.
W Krakowie odbędzie się również dziecięca odsłona biegu Poland Business Run. Mali bohaterowie pobiegną po protezę dla 5-letniego Aleksandra.
Pobiegniesz-Pomożesz!
Historie beneficjentów Poland Business Run są ważną motywacją dla firm i ich pracowników do uczestnictwa w sztafecie. Główne zapisy do biegu zakończyły się w czerwcu z rekordową liczbą ponad 40 tys. biegaczy, ale można do nich dołączyć w ramach pakietu wirtualnego do 6 września – wystarczy wejść na www.pbr.pl, zarejestrować swoją drużynę i wybrać pakiet Virtual Eco (z wirtualnym medalem i numerem startowym).
Sponsorami Strategicznymi wydarzenia zostały firmy: UBS, Standard Chartered, Enea.
Więcej informacji na www.pbr.pl.
Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową
Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.
Konsument
Kobiety podchodzą ostrożne do pracowniczych planów kapitałowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową
Z ponad 3,6 mln uczestników pracowniczych planów kapitałowych (PPK) 48 proc. stanowią kobiety – wynika z danych PFR Portal PPK. Zdaniem ekspertów podchodzą one bardzo ostrożnie do tego typu programów i starają się uzupełniać wiedzę na temat działania mechanizmów finansowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową, ale coraz więcej osób widzi w nich instrument inwestycyjny.
Media
Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące
Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.