Komunikaty PR

Kultowe przedmioty związane z futbolem można oglądać w Jurajskiej

2023-10-04  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt

Tomasz Pietrzak
Guarana Public Relations

ul. Żelazna 2
40-851 Katowice
tomasz.pietrzak|guaranapr.pl| |tomasz.pietrzak|guaranapr.pl
509106256
www.guaranapr.pl
Do pobrania docx ( 0.03 MB )

Tę wystawę musi zobaczyć każdy zagorzały kibic piłkarski! Aż do 20 października w Galerii Jurajskiej można oglądać ekspozycję „Magia Futbolu”, na której zgromadzono ponad 100 różnych eksponatów związanych z historią światowej piłki nożnej.

Cała wystawa podzielona została na cztery osobne opowieści: Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy, ważne wydarzenia w dziejach futbolu oraz dzieje polskiego futbolu. W każdej części zgromadzono unikalne pamiątki. Niektóre z nich liczą sobie ponad 70 lat!

Wśród eksponatów pojawiają się buty piłkarskie z różnych epok, gigantyczne rękawice bramkarskie Petera Schmeichela, a także koszulki znanych i legendarnych graczy np. Zinédine Zidane. Nie brakuje także piłek z globalnych imprez np. Mistrzostw Świata Kobiet w USA, czy pożądanych przez kolekcjonerów proporczyków m.in. z Euro 1992, 1996 czy 2004.

Ciekawostką wystawy jest największa na świecie kolekcja maskotek z Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy. Tylko w Jurajskiej można teraz obejrzeć z bliska chociażby: lwa Willi’ego z 1966 roku, lwa Goliatha z 1996 roku czy wilka Zabivaka z 2018 roku. Całość ekspozycji dopełniają 4 olbrzymie maskotki, w tym m.in. Trixa i Flixa z EURO 2008 w Austrii i Szwajcarii czy Fuleco z Mistrzostw Świata w Brazylii w 2014 r.

Nie brakuje także podróży w czasie, dzięki której można lepiej poznać fenomen futbolu. Twórcy wystawy pokazują na niej, jak rozwijała się ta dyscyplina. W Jurajskiej można zobaczyć m.in. jak ewoluowała piłka – od szytej ręcznej po tworzoną z użyciem najnowszej technologii, czy jak wyglądały pierwsze korki piłkarskie, stworzone przez Niemców na Mistrzostwa Świata w 1954 roku.

Jest też ukłon w stronę polskich kibiców. W jednej z części wystawy można prześledzić dzieje rodzimej piłki nożnej, w tym sukcesy polskiej kadry, które zapisały się na kartach historii futbolu. Warto zwrócić uwagę na piłkę z Mistrzostw Świata w 1974 r., kiedy to Grzegorz Lato został królem strzelców.

Wśród wielu eksponatów jest też piłka z podpisami zawodników Górnika Zabrze z legendarnego meczu z Manchester City w 1971 roku, który na Stadionie Śląskim zgromadził aż 90 tys. widzów oraz miniatura autobusu, którym reprezentacja kraju podróżowała podczas Mistrzostw Świata w 1974 roku.

– To wystawa dla każdego kogo pasjonuje piłka nożna, a zwłaszcza jej historia. Mnóstwo tu ciekawostek, anegdot, zakulisowych opowieści, a przede wszystkim emocji, które stoją za starannie dobranymi eksponatami. Dzięki nim można lepiej poznać i zrozumieć tę dyscyplinę, a także – co ważne – wybrać się w sentymentalną podróż na boiska lat 70-tych, 80-tych czy 90-tych – mówi Violetta Dziubin-Łuszczyk, dyrektor marketingu Galerii Jurajskiej.

Galeria Jurajska jest dopiero drugim miejscem w Polsce, w którym można oglądać tę unikalną wystawę. Ekspozycja dostępna jest w godzinach otwarcia centrum handlowego. Wstęp jest bezpłatny.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Guarana Public Relations
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sport Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową Biuro prasowe
2024-12-31 | 09:00

Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową

Montis poleca latarkę do biegania Sposób na spalenie świątecznych kilogramów, zwiększenie odporności i wytrzymałości oraz poprawę krążenia, a także humoru. Bieganie
Sport Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
2024-12-31 | 01:00

Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa

W ostatnich dniach siatkarki KSG Warszawa, drużyny rywalizującej w 1. Lidze Kobiet, odwiedziły małych pacjentów w dwóch warszawskich szpitalach - Klinice Pediatrii Państwowego
Sport Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
2024-12-27 | 12:30

Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół

W ostatnich dniach siatkarki KSG Warszawa zawitały do dwóch warszawskich szkół podstawowych - SP 403 i SP 388 - aby podzielić się swoją pasją do sportu i zachęcić

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.