Lublin zawojują wspinacze. Puchar Europy we wspinaczce na czas już w weekend
oLIVE media
ul. Prosta 20
00-850 Warszawa
s.stepien|olivemedia.pl| |s.stepien|olivemedia.pl
661364817
https://olivemedia.pl/
Wielkimi krokami zbliża się jedna z najważniejszych imprez wspinaczkowych w Polsce. Już w najbliższy weekend w Lublinie odbędzie się LOTTO Puchar Europy we wspinaczce na czas. Po zwycięstwo po pionowej ściance piąć się będą seniorzy i juniorzy, w tym świeżo upieczony Mistrz Polski Marcin Dzieński.
Pierwszy w tym sezonie Puchar Europy we wspinaczce na czas odbędzie się w dniach 16-17 marca na hali sportowo-widowiskowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. To jedna z ważniejszych imprez wspinaczkowych w Polsce, a także zawody otwierające starty kadry narodowej w sezonie olimpijskim.
W sobotę (16 marca) na ściance zmagać się będą seniorzy. Tego dnia zobaczymy 46 najszybszych zawodników z wielu krajów, w tym z Włoch, Niemiec, Hiszpanii, Czech, a także z Polski.
Na starcie stanie m.in. aktualny mistrz Polski Marcin Dzieński. Na początku miesiąca w Łodzi zawodnik AZS AT Tarnów pokazał się z bardzo dobrej strony i w finale pobiegł z czasem 5.43. W Lublinie popularny „Rambo” będzie rywalizował m.in. z Włochem Ludovico Fosali, Hiszpanem Erikiem Noya Cardona i Niemcem Lukasem Knappem.
W rywalizacji kobiet udział weźmie m.in. pochodząca z Lublina Patrycja Chudziak, złota medalistka Wojskowych Mistrzostw Świata 2023. Finałowe biegi seniorów zaplanowano na godzinę 19:30.
Niedziela będzie z kolei należeć do młodszych zawodników, podzielonych na trzy kategorie wiekowe - U16 (14-15 lat), U18 (16-17 lat) i U20 (18-19 lat). Finały rozpoczną się o godzinie 15:00.
LOTTO Puchar Europy 16 marca 2024
Harmonogram:
17:30 Biegi kwalifikacyjne
19:00 Ceremonia otwarcia
19:30 Finały
20:45 Ceremonia wręczenia medali
Puchar Europy Juniorów we wspinaczce na czas 17 marca 2024
Harmonogram:
12:30 Biegi kwalifikacyjne Junior B
13:15 Biegi kwalifikacyjne Junior A
14:00 Biegi kwalifikacyjne Junior
15:00 Finały
16:45 Ceremonia wręczenia medali
Wstęp dla publiczności na LOTTO Puchar Europy będzie bezpłatny. Relację z biegów będzie można śledzić na żywo także online, na kanale YouTube IFSC Europe.
Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową
Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.