„Magia Futbolu” 27 listopada – 23 grudnia
Odkryj fascynującą historię światowego futbolu podczas niezwykłej wystawy prezentującej ponad 100 różnych eksponatów związanych z piłką nożną. Przez cztery tygodnie w Atrium Plejada będzie można podziwiać trofea i pamiątki piłkarskie zgromadzone na wystawie „Magia Futbolu”. Niezależnie od tego, czy jesteś wiernym fanem czy tylko kibicem, weź udział w wyjątkowym wydarzeniu, które przeniesie cię do magicznego świata futbolu. Ekspozycję w bytomskiej galerii można oglądać od 27 listopada do 23 grudnia.
Piłka nożna to najpopularniejszy sport, a rozgrywane mecze zawsze wprawiają w zachwyt miliony kibiców na całym świecie. Umiłowanie do sportu i olimpijskiego ducha ukazuje niezwykła wystawa rozpoczynająca się właśnie w Atrium Plejada. „Magia Futbolu” opowiada historię najpiękniejszej gry na świecie, prezentując mnóstwo eksponatów, które na przestrzeni lat gromadzone były z miłości do piłki nożnej. Wystawa obejmuje ponad 100 pamiątek piłkarskich m.in. z Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy. Najstarsze z nich pochodzą z lat 50-tych XX wieku. Wśród nich znajdują się przedmioty związane z historią polskiego futbolu i największymi sukcesami kadry z lat 70-tych i 80-tych.
Ekspozycja podzielona jest na cztery tematyczne strefy: Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy, ważne wydarzenia w dziejach futbolu oraz dzieje polskiej piłki nożnej. Każda z nich wypełniona jest unikalnymi pamiątkami oraz ciekawostkami, nawiązującymi do ważnych momentów w historii tego sportu.
Wśród eksponatów znajdują się buty piłkarskie z różnych epok, gigantyczne rękawice bramkarskie Petera Schmeichela, a także koszulki znanych i legendarnych graczy, np. Zinédine Zidane. Nie brakuje także piłek z globalnych imprez np. Mistrzostw Świata Kobiet w USA czy pożądanych przez kolekcjonerów proporczyków m.in. z Euro w 1992 r., 1996 r. czy 2004 r.
Historia mundiali to nie tylko piękne bramki i znakomici piłkarze; legendarne stały się także maskotki. Na wystawie można podziwiać największą na świecie kolekcję maskotek z Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy. W Atrium Plejada zwiedzający zobaczą z bliska postacie m.in. lwa Willi’ego z 1966 roku, lwa Goliatha z 1996 roku czy wilka Zabivaka z 2018 roku. Kolekcję uzupełniają 4 olbrzymie pluszaki, w tym m.in. Trixa i Flixa z EURO 2008 w Austrii i Szwajcarii czy Fuleco z Mistrzostw Świata w Brazylii w 2014 r.
Wystawę dopełnia część poświęcona podróży przez historię futbolu, ukazująca fenomen rozwoju tej dyscypliny. Wśród eksponatów znajduje się zbiór piłek z różnych epok, zarówno tych ręcznie zszywanych ze skóry, jak i wytwarzanych z użyciem najnowszych technologii. Goście przekonają się, jak zmieniały się one przez lata pod kątem wyglądu oraz właściwości.
W polskiej strefie nie zabraknie przedmiotów związanych z najważniejszymi osiągnięciami narodowego futbolu, takimi jak pamiątkowe piłki z Mistrzostw Świata w latach 1974, 1978 i 1982 czy dres i koszulka reprezentacji Polski. W tej części wystawy będzie można prześledzić dzieje rodzimej piłki nożnej, w tym sukcesy polskiej kadry, które zapisały się na kartach historii futbolu.
„Magię Futbolu” można zwiedzać w Atrium Plejada w dniach 27 listopada – 23 grudnia, od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00 – 19.00 oraz soboty i niedziele handlowe w godzinach 10.00 – 20.00. Ekspozycja ulokowana będzie w pobliżu sklepu Pepco. Wstęp na wystawę jest biletowany. Bilet normalny kosztuje 15,00 zł, ulgowy – 10,00 zł oraz rodzinny 40,00zł. Bilety na wydarzenie można nabyć na miejscu.
Więcej szczegółów na stronie www.atrium-plejada.pl oraz na profilu Fb https://www.facebook.com/AtriumPlejada.
Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową
Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.