Na basenie, po ściance i w kajaku pędzą po bilet do Paryża
oLIVE media
ul. Prosta 20
00-850 Warszawa
s.stepien|olivemedia.pl| |s.stepien|olivemedia.pl
661364817
https://olivemedia.pl/
Igrzyska Olimpijskie w Paryżu zbliżają się wielkimi krokami. Podczas gdy części wybitnych polskich sportowców udało się już zakwalifikować na najważniejsze zawody czterolecia, wielu Polaków nadal walczy o przepustki do stolicy Francji. Wśród nich są młodzi, obiecujący podopieczni Kaman Sport Group i Fundacji KSG Olympic Dreams, w tym przedstawiciele sportów niszowych - trenująca wspinaczkę na czas Patrycja Chudziak, kajakarze Arsen Śliwiński i Michał Łubniewski, a także odnoszący sukcesy pływak Kacper Stokowski.
Największa międzynarodowa impreza sportowa rozpocznie się 26 lipca 2024 roku i potrwa do 11 sierpnia. W jej ramach rozegranych zostanie aż 329 konkurencji w 32 dyscyplinach, w których udział weźmie 10 500 sportowców. Tegoroczne wydarzenie będzie wyjątkowe pod wieloma względami. Oprócz zmniejszenia liczby konkurencji i zawodników w stosunku do wcześniejszych edycji, Międzynarodowy Komitet Olimpijski zdecydował się na wprowadzenie pełnej równości - w zawodach weźmie udział taka sama liczba mężczyzn, jak i kobiet.
Od Opola do Paryża? Opolscy kajakarze chcą zabłysnąć na igrzyskach
Na walce o kwalifikacje olimpijskie do Paryża skupiają się obecnie także kajakarze. Na tegoroczne igrzyska 82 sportowców zostanie wybranych w kajakarstwie slalomowym, a 236 sportowców ma rywalizować w kajakarstwie sprinterskim. Spośród polskich reprezentantów minimum olimpijskie wypełniło do tej pory łącznie jedenaście osób - osiem w sprincie i trzy w slalomie.
O prawo startu w igrzyskach w Paryżu stara nadal m.in. duet kanadyjkarzy - Arsen Śliwiński i Michał Łubniewski tworzy duet kanadyjkarski. Obaj sportowcy są przedstawicielami Akademickiego Związku Sportowego Politechniki Opolskiej. Jeśli uda im się otrzymać przepustkę na imprezę w stolicy Francji, Polacy będą mieli okazję wystąpić w nowej konkurencji olimpijskiej, jaką jest sprint na 500 m.
Dla Arsena i Michała najważniejszą szansą na uzyskanie kwalifikacji olimpijskiej będzie turniej kwalifikacyjny, który odbędzie się w dniach 8-9 maja w Szeged na Węgrzech. Gdyby udział w tych zawodach zakończył się dla opolskich kajakarzy niepowodzeniem, wciąż będą oni mieli okazję, aby postarać się o przepustki podczas Mistrzostwach Europy, które odbęda się również w Szeged w dn. 13-16 czerwca, a także podczas Mistrzostw Świata 13-14 lipca w Płowdiw. Polski Związek Kajakarski zapowiedział ponadto organizację dodatkowych zawodów dla zawodników, którzy nie zdobyli kwalifikacji olimpijskiej, na 6-10 tygodni przed startem igrzysk.
Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Lublinianka wspina się po przepustkę
Latem w stolicy Francji o medale powalczą m.in. wspinacze, którzy wystąpią w dwóch konkurencjach – dwuboju (bouldering/prowadzenie) oraz w sprincie. Po pierwszej części kwalifikacji olimpijskich, obejmujących mistrzostwa świata i zawody kontynentalne, awans na igrzyska w konkurencji “wspinaczka na czas” wywalczyła m.in. rekordzistka świata, Polka Aleksandra Mirosław.
Kraj może w tej konkurencji wystawić maksymalnie dwie zawodniczki i dwóch zawodników, ale muszą oni uzyskać taką przepustkę na zawodach kwalifikacyjnych. Na polu walki pozostało jeszcze pięcioro naszych reprezentantów, Wśród nich jest pochodząca z Lublina Patrycja Chudziak.
Lublinianka będzie starać się o bilet do Paryża w ramach Olympic Qualifier Series, na które złożą się dwa duże spotkania kwalifikacyjne. Pierwsze zawody odbędą się w dniach od 16 do 19 maja w Szanghaju, drugie będą miały miejsce w Budapeszcie między 20 a 23 czerwca. By dostać się na igrzyska, Chudziak będzie musiała pokonać rywalki w łącznym rankingu po dwóch startach.
Reprezentant lubelskiego klubu walczy o bilet na olimpijski basen
Jedną z najczęściej oglądanych dyscyplin na Letnich Igrzyskach Olimpijskich jest pływanie. `Tym razem zawody pływackie odbędą się w dniach 27 lipca - 4 sierpnia 2024 r. w Défense Arena. Łącznie odbędzie się 37 konkurencji pływackich - 18 męskich, 18 żeńskich i jedna mieszana.
Polacy walczyli o minima olimpijskie w listopadzie ub. roku podczas zimowych Mistrzostw Polski w Pływaniu, które odbyły się w Termach Maltańskich w Poznaniu. Obecnie obowiązują dwa rodzaje olimpijskich minimów: Olympic Qualification Time (OQT) oraz Olympic Consideration Time (OCT). Do tej pory wywalczyło je osiem osób - Ksawery Masiuk. Laura Bernat, Adela Piskorska, Jakub Majerski, Krzysztof Chmielewski, Michał Chmielewski, Katarzyna Wasick i Dominika Sztandera.
O przepustkę wciąż stara się m.in. młody lublinian Kacper Stokowski. Podczas zawodów w Poznaniu udało mu się zakwalifikować się do Mistrzostw Świata w Katarze, które odbędą się w dniach 11-18 lutego 2024. Od 25 do 28 kwietnia w Lublinie będą z kolei rozgrywane główne mistrzostwa Polski, dające możliwość wypełnienia minimum na igrzyska olimpijskie. Reprezentant AZS UMCS Lublin ma duże szanse na sukces, przez Polski Związek Pływacki wskazywany jest jako jeden z faworytów do uzyskania przepustki do Paryża. Szansę na zdobycie kwalifikacji pływacy mają do 23 czerwca 2024 roku.
Wymienionych sportowców w przygotowaniach do igrzysk w Paryżu wspiera Kaman Sport Group - organizacja zajmująca się kompleksowym wspieraniem perspektywicznych, wybitnie uzdolnionych młodych sportowców na ich drodze do sukcesu. W ramach programu “Nadzieje Olimpijskie” stworzona przez organizację fundacja KSG Olympic Dreams zapewnia przyszłym mistrzom olimpijskim optymalny rozwój w postaci wsparcia finansowego, merytorycznego, trenerskiego, menedżerskiego, psychologicznego oraz prawnego.

Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową

Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa

Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość
Modelka zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się nabrać na różne sztuczki marketingowe, nie ulegać czarowi wyprzedaży i promocji, a zamiast tego kompletować swoją garderobę z ponadczasowych zestawów, które będzie można wykorzystać na różne okazje. Klaudia Zioberczyk uważa, że greenwashing, czyli wywoływanie u konsumentów poszukujących towarów eko mylnego wrażenia, że oferowany produkt taki właśnie jest, to nieuczciwa praktyka. Temu zjawisku postanowiła więc dokładnie się przyjrzeć w swojej pracy magisterskiej.
Konsument
Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.
Żywienie
Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień

Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.