Początek przygody z kolarstwem górskim w 5 prostych krokach
Dobór sprzętu, tras, ale i optymalnego obciążenia sprawią, że rower MTB zostanie z nami na dłużej.
Krok 1: Wybieramy rower, czyli dbamy o komfort
Decydując się na pierwsze treningi kolarstwa górskiego, w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o odpowiedni rower. Na początek nie musi być to sprzęt z najwyższej półki. Ważne, by był wygodny, co na pewno będzie miało pozytywny wpływ na nasze odczucia podczas jazdy w terenie. Waga roweru jest tematem zależnym od zasobności portfela. Im jest lżejszy, tym lepiej, ale wiąże się to już z większym wydatkiem.
Na początek rower o wartości w przedziale 3-5 tysięcy złotych powinien nam wystarczyć. Jego waga będzie oscylować w granicach 12-13 kilogramów. Profesjonaliści natomiast jeżdżą na rowerach ważących poniżej 10 kilogramów. Cena sprzętu może być wtedy nawet trzykrotnie wyższa. Przed zakupem powinniśmy skorzystać z porady sprzedawcy, który pomoże dobrać rozmiar roweru. O ile rower ciut za mały da się jeszcze dostosować przez wymianę mostka czy cofnięcie siodełka, to z za dużą ramą niewiele już zdziałamy. Po dłuższej jeździe mogą wtedy wystąpić dolegliwości w postaci bólu pleców czy kolan.
- Jeżeli nie ma kto Wam doradzić odnośnie rozmiaru roweru i nie jesteście pewni, który będzie dla was właściwy możecie też skorzystać z tzw. „kalkulatorów” dostępnych w internecie. Po podaniu swojego wzrostu, długości kończyn i kilku innych parametrów zostanie obliczone, jaki rozmiar ramy jest dedykowany właśnie dla Was – mówi Anna Urban, czołowa polska zawodniczka maratonów MTB, na co dzień zawodniczka Volkswagen Samochody Dostawcze MTB Team.
Krok 2: Dobry kask to gwarancja bezpieczeństwa
Pierwsze dni na nowym rowerze, w nieznanym terenie mogą okazać się bardzo wymagające, a nieraz nawet zakończyć bolesnym upadkiem. Na kupnie kasku nie warto oszczędzać, bo od tego może zależeć nasze zdrowie lub życie…
- Odradzam skuszenie się na repliki czy podróbki. Są one wprawdzie sporo tańsze i na pierwszy rzut oka niczym się nie różnią od tych oryginalnych, ale podczas zderzenia czy upadku nie ochronią głowy, gdyż są zazwyczaj zrobione z najtańszych materiałów, które niczym nie przypominają zaawansowanych technologii stosowanych przez renomowanych producentów – dodaje Anna Urban.
Oczywiście zwróćmy też uwagę na dopasowanie kasku – przy ruchach głową nie powinien się przesuwać w żadną stronę, ale też nie może nigdzie uciskać czy uwierać, w przeciwnym razie podczas treningu będziemy –zamiast cieszyć się jazdą – myśleć, aby jak najszybciej go zdjąć z głowy. Na rynku jest obecnie cała gama kasków, wzory i kolory, które możecie dopasować np. do kolorystyki swojego roweru, bo niby dlaczego nie wyglądać stylowo na treningu?
Krok 3: Strój w zależności od pogody
Początek sezonu rowerowego może oznaczać zmienną pogodę, stąd bądźmy gotowi na różne warunki. Spodnie termiczne, ortalion, rękawiczki, komin na szyję na chłodniejsze dni czy spodenki kolarskie i przewiewna koszulka, gdy temperatura zacznie rosnąć, to absolutne minimum, by czuć się komfortowo. Warto zadbać, by spodnie zawierały specjalną wkładkę z żelu lub innego amortyzującego tworzywa. Producenci odzieży kolarskiej oferują pełną gamę wzorów i kolorów, a przedział cenowy waha się od kilkudziesięciu do nawet tysiąca złotych, więc wybór zależy od gustu i zasobności portfela. – Wiadomo, że im droższy strój, tym bardziej zaawansowane technologie w nim zastosowane (oddychalność czy kompresja materiału), ale myślę, że na początek przygody z kolarstwem w zupełności wystarczy podstawowy zestaw – komentuje zawodniczka Volkswagen Samochody Dostawcze MTB Team.
Krok 4: Nie musimy od razu być „pro”
Kolarze do treningów i startów używają specjalnych butów z systemem SPD, który umożliwia zatrzaśnięcie buta w pedał. W ten sposób ruch podczas kręcenia jest płynny, gdyż nie tylko naciskamy, ale też ciągniemy korbę do góry i tym samym pedałujemy znacznie efektywniej. Przygodę z kolarstwem śmiało możemy zaczynać na zwykłych platformowych pedałach i sportowych butach. Z czasem, gdy przygoda z MTB na dobre nas wciągnie możemy pomyśleć o inwestycji w buty i pedały SPD.
Krok 5: Wybieramy trasę – zacznijmy od leśnych duktów
Na początek polecamy wybrać trasę po leśnych duktach, bez zbędnego ryzyka. Pozwoli to zapoznać się z rowerem, upewnić się czy pozycja jest odpowiednia (wysokość siodełka, ustawienie mostka itd.). Czas i liczbę kilometrów także należy rozsądnie dobrać, biorąc pod uwagę naszą aktualną kondycję.
- Odradzam od razu porywać się na maratońskie dystanse, bo potem zamiast iść na kolejny trening, nie będziemy mogli ruszyć się z łóżka. Z czasem, po zapoznaniu się z rowerem i wraz ze wzrostem formy, możemy wydłużać czas jazdy, ale również urozmaicać teren, dodając bardziej wymagające elementy – kontynuuje Anna Urban.
Przed decyzją o wyborze trudnej technicznie górskiej trasy warto poćwiczyć podstawowe elementy jazdy górskiej na przeszkodach, typu: kłoda w lesie czy niewielki uskok. W internecie można znaleźć mnóstwo filmików pomocnych w zapoznaniu się z techniką. Pozostaje ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć…
Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową
Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
S. Karpiel-Bułecka: Sam talent nie wystarczy, by odnieść sukces w branży muzycznej. Trzeba też mieć trochę szczęścia i spotkać odpowiednich ludzi
Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, między innymi za sprawą streamingu i powszechnego dostępu do internetu, rynek muzyczny w Polsce przeszedł prawdziwą rewolucję. Zauważają to zarówno doświadczeni artyści, jak Sebastian Karpiel-Bułecka, jak i młodsze pokolenie, reprezentowane przez Miuosha. Obaj wokaliści podkreślają, że sukces w branży muzycznej jest wynikiem wielu czynników. Lider zespołu Zakopower zaznacza, że niezależnie od sytuacji młodzi artyści powinni być konsekwentni i wierzyć w swoje możliwości, bo to jest kluczowe w budowaniu kariery.
Problemy społeczne
Strach przed porażką i brak wiary we własne siły blokują rozwój przedsiębiorczości kobiet. Częściej zakładają za to firmy z misją
Kobiety stanowią mniejszość w zarządach firm, rzadziej też niż mężczyźni zakładają własne działalności gospodarcze. W UE na taki krok decyduje się 10 proc. pracujących pań, w Polsce – 13 proc. – wynika z raportu „Biznes na wysokich obcasach” PIE. Strach przed porażką i brak wiary w swoje umiejętności powstrzymują kobiety częściej niż mężczyzn przed założeniem działalności. Kluczową rolę mogą pełnić programy mentoringowe prowadzone przez kobiety.
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.