Praktyczne porady dla sportowca. Regeneracja potreningowa
2pr
ul. Długa 29
00-238 Warszawa
bartosz.sosnowka|dwapiar.pl| |bartosz.sosnowka|dwapiar.pl
517476361
dwapiar.pl
Regularna aktywność fizyczna wywołuje największe zmiany w obrębie mięśni. To one w głównej mierze odpowiadają za ruch. Mimo że przyzwyczajają się do danego wysiłku, to niemal za każdym razem po zakończonych ćwiczeniach dochodzi do mikrouszkodzeń włókien mięśniowych, które objawiają się jako znane wszystkim zakwasy. Jest to rodzaj bólu często ograniczający ruch i swoisty impuls do regeneracji oraz odbudowy mięśni.
Regeneracja potreningowa niesie za sobą wiele dobrego dla całego organizmu. To właśnie w trakcie odpoczynku mięśnie mogą wrócić do sprawności, co wiąże się przede wszystkim z redukcją bólu mięśniowego. To także ważny proces dla tkanek miękkich – zwiększa się wówczas ich elastyczność. Regeneracja i odpoczynek poprawiają także wyniki oraz osiągnięcia.
Innym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest sen. Stanowi on nieodłączny element naszej egzystencji. Jest również podstawowym i kluczowym elementem regeneracji. Podczas snu organizm „naprawia” w mięśniach deficyty powstałe podczas treningu. Pełnowartościowy sen nie jest przerywany i trwa 6-8 godzin. Nie można również zapominać o samym odpoczynku. Dzięki niemu odbudowują się zasoby energetyczne w organizmie, które później przekładają się na energię.
Rolowanie i rozciąganie
Rolowanie jest formą masażu, którą można wykonywać samodzielnie w domu – wystarczy zaopatrzyć się w wałek lub piłkę. Rozluźnia mięśnie i zwiększa elastyczność powięzi, pozytywnie wpływając także na zwiększenie zakresu ruchu. Osoby trenujące, szczególnie początkujące, bardzo często zapominają także o rozciąganiu potreningowym. Dzięki niemu mięśnie relaksują się, a ból mięśniowy zostaje zredukowany.
Nie bez znaczenia jest również to, co znajduje się na naszych talerzach – bogate w witaminy i składniki odżywcze pokarmy pozytywnie wpływają na organizm oraz wspierają jego regenerację. – Ważne jest, aby pamiętać o prawidłowo zbilansowanych posiłkach, w których składzie nie może zabraknąć między innymi węglowodanów, białka czy nienasyconych kwasów tłuszczowych. Warto sięgnąć również po sprawdzone suplementy diety, najlepiej naturalnego pochodzenia, jak EstroVita MEN, której bogaty skład wspiera zachowanie kondycji, sprawności i sił witalnych. Dzięki zawartości unikalnej proporcji kwasów tłuszczowych z grupy omega i kompozycji witamin A, D, E i K, suplement wspiera organizm mężczyzn w każdym wieku, dbając o ich kości, mięśnie, a także układ immunologiczny. W produkcie znalazł się również pochodzący z owocu granatu unikatowy kwas omega 5, uważany za symbol męskości i energii – mówi dr n. med. Edyta Blus, starsza specjalistka ds. badań w dziale R&D w onesano, producencie naturalnych suplementów diety.
Podejmując jakąkolwiek aktywność fizyczną, nie można pomijać regeneracji w codziennym rozkładzie dnia. Jest ona niezwykle ważna dla organizmu, który wspiera wówczas mięśnie. To właśnie dzięki regeneracji, można osiągnąć lepsze indywidualne wyniki, a efekty podejmowanych działań są znacznie szybciej widoczne.
Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową
Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.