Wystawa ponad 100 pamiątek piłkarskich czeka w Galerii Północnej
Tomasz Pietrzak
Guarana Public Relations
ul. Żelazna 2
40-851 Katowice
tomasz.pietrzak|guaranapr.pl| |tomasz.pietrzak|guaranapr.pl
509106256
www.guaranapr.pl
To prawdziwa gratka dla wielbicieli piłki nożnej i kolekcjonerstwa! Ponad 100 oryginalnych pamiątek związanych z historią polskiego i światowego futbolu można oglądać do 27 stycznia w Galerii Północnej na wystawie „Magia Futbolu”, która po raz pierwszy jest pokazywana w stolicy. Najstarsze zgromadzone na niej przedmioty liczą sobie ponad 70 lat!
Wśród nich można znaleźć chociażby gigantyczne rękawice bramkarskie Petera Schmeichela, koszulki słynnych zawodników, unikalne proporczyki m.in. z EURO w 1988 r. i 1996 r., a także „korki” z różnych epok, w tym jedne z pierwszych, które zostały stworzone przez Niemców na Mistrzostwa Świata w 1954 roku.
Ciekawostką wystawy jest także największa na świecie kolekcja maskotek z Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy. To jedyna okazja, aby z bliska zobaczyć oryginalnego lwa Willi’ego z 1966 roku, Pique'a z 1986 r., Ciao z 1990 roku, lwa Goliatha z 1996 roku czy pięć olbrzymich maskotek, w tym m.in. Fuleco z Mundialu w Brazylii w 2014 r.
Ponadto na ekspozycji prezentowane są piłki z różnych dekad, a także piłki z największych światowych imprez, w tym m.in. z Mistrzostw Świata Kobiet w USA. Cała wystawa została podzielona na cztery osobne opowieści: Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy, ważne wydarzenia w dziejach globalnego futbolu oraz dzieje rodzimego futbolu.
W tej ostatniej twórcy wystawy przypominają największe sukcesy reprezentacji. Nie brakuje też budzących wspomnienia pamiątek, w tym m.in. piłki z Mistrzostw Świata w 1974 r., kiedy Grzegorz Lato został królem strzelców czy piłki z podpisami zawodników Górnika Zabrza z meczu z Manchester City z 1971 roku. Warto także przyjrzeć się miniaturze autobusu, którym reprezentacja kraju podróżowała podczas Mistrzostw Świata w 1974 roku.
– Tej wystawy nie może przegapić żaden kibic i wielbiciel piłki nożnej. Na 150 m kw. zgromadzono bowiem niepowtarzalne pamiątki. Nie brakuje tu przedmiotów związanych z zawodnikami, które zdobyte zostały na aukcjach na całym świecie, a także unikalnych i pożądanych przez kolekcjonerów maskotek, które są ozdobą prezentowanej wystawy. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, niezależnie od wieku – zachęca Barbara Andrzejewska, marketing manager Galerii Północnej w Warszawie.
Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Można oglądać ją samodzielnie lub z przewodnikiem. Oprowadzanie z przewodnikiem odbywa się 20 i 27 stycznia w godzinach od 12.00 do 18.00 (z przerwami). Aby wziąć udział w zwiedzaniu, nie trzeba się wcześniej zapisywać. Ekspozycja znajduje się na parterze w okolicach sklepu Reserved.
Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową
Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.