Komunikaty PR

W grudniu obdarowujemy się książkami

2020-12-21  |  01:00
Biuro prasowe
Do pobrania jpg ( 1.11 MB )

To coroczny grudniowy paradoks. Mimo że statystyki czytelnicze nie są najlepsze, to właśnie książki znajdują się w czołówce najchętniej kupowanych świątecznych prezentów. Koniec roku to czas, w którym księgarnie internetowe biją rekordy sprzedaży. Dlaczego tak się dzieje i które tytuły cieszą się dziś największą popularnością?

Kilkanaście tysięcy zamówień – tyle transakcji dziennie obsługuje w grudniu jedna z największych księgarni internetowych w Polsce – TaniaKsiazka.pl. W porównaniu do roku poprzedniego oznacza to aż trzycyfrowe wzrosty przychodów.

– Wzorem lat ubiegłych byliśmy przygotowani do mocnego wzrostu. W naszym przypadku na przedświąteczną gorączkę nałożył się dodatkowo dynamiczny rozwój firmy, a także sytuacja związana z pandemią. Dzisiaj Polacy wolą robić zakupy przez internet, bez wychodzenia z domu – tak jest bezpieczniej i wygodniej– mówi Rafał Jackiewicz, dyrektor marketingu i e-commerce w TaniaKsiazka.pl.

Potwierdzają to statystyki. Jak czytamy w raporcie Deloitte “Zakupy świąteczne 2020”, aż 67% badanych planuje przed Świętami ograniczyć częstotliwość wizyt w sklepach stacjonarnych. 51% ankietowanych twierdzi natomiast, że kanał online lepiej odpowiada ich potrzebom zakupowym w kategorii Zabawki i Hobby (w tym książki).

Polacy mniej czytają, ale chętnie kupują książki

Ciekawe dane przynosi nam także odpowiedź na inne pytanie – dotyczące najczęściej kupowanych prezentów. Okazuje się, że wspomniana już kategoria Zabawki i Hobby (w tym książki) znajduje się na drugim miejscu w zestawieniu najpopularniejszych wyborów prezentowych dla dorosłych. Jeśli chodzi o dzieci i młodzież – wskakuje ona na pozycję lidera.  

Porównanie tych wyników ze statystykami czytelnictwa może budzić zdziwienie. Jak to możliwe, że w kraju, w którym – jak podaje ostatni raport Biblioteki Narodowej, zaledwie 39% Polaków przeczytało przynajmniej jedną książkę – są one tak chętnie wybierane na prezent?  

– Nas popularność książek jako gwiazdkowych podarunków zupełnie nie dziwi. Czytelnicy to bardzo wierni konsumenci, którzy kupują literaturę nie tylko dla siebie, ale też chętnie obdarowują nią rodzinę czy przyjaciół – tłumaczy przedstawiciel TaniaKsiazka.pl i dodaje: – Ponadto czytanie kojarzy się z relaksem i chwilą dla siebie. Co ważne, taki prezent sprawdza się nie tylko w przypadku osób, które na co dzień dużo czytają. Tym, którzy czytają rzadziej, Święta stwarzają okazję do nadrobienia zaległości.

 

Co więc w tym roku najchętniej kupują Polacy?

Dla dorosłych Tokarczuk, dla dzieci Pucio

Zdecydowaną liderką jest Olga Tokarczuk ze swoją najnowszą książką. “Czuły narrator” to zbiór dwunastu wykładów i esejów, wśród których znajdziemy mowę noblowską pisarki, a także kilka premierowych tekstów. Autorka opowiada w nich o swoim procesie twórczym oraz osobistych doświadczeniach.

Miłośnicy literatury popularnej natomiast z dużym prawdopodobieństwem znajdą pod swoją choinką trzymający w napięciu thriller od Harlana Cobena, “Chłopiec z lasu”. Sporym zainteresowaniem cieszą się ponadto… erotyki. Pakiet “Intensywne doznania”, czyli trzy pikantne powieści oraz zbiór opowiadań “Niegrzeczne święta” są obecnie hitami, jeśli chodzi o prezentowe wybory.

– W kategorii książek dla dzieci dobrze sprzedaje się seria “Pucio” Marty Galewskiej-Kustry i Joanny Kłos. W tym roku do cyklu dołączyła maskotka, czyli “Pucio do tulenia” – mówi przedstawiciel TaniaKsiazka.pl.

Księgarnie internetowe swój sprzedażowy szczyt osiągają zwykle w okolicach Black Friday i trwa on aż do ostatniego weekendu przed Świętami. Po tym czasie ruch nieco spada, z uwagi na kwestie związane z logistyką dostaw.  

 Jeśli chcemy mieć pewność, że nasza paczka dotrze jeszcze przed Wigilią, koniecznie zwróćmy uwagę na czas dostawy podany przy produkcie oraz komunikację sklepu, który informuje o ostatnim dniu zakupów, na który daje gwarancję dostawy przed świętami. W tym roku obserwujemy, że firmy kurierskie są dobrze przygotowane do sezonu i większość paczek jest dostarczanych na następny dzień do naszych klientów – wyjaśnia przedstawiciel TaniaKsiazka.pl.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Książka Złap lekturę na urlop, czyli Wielki Antykwariat po raz kolejny w Blue City Biuro prasowe
2024-06-21 | 11:21

Złap lekturę na urlop, czyli Wielki Antykwariat po raz kolejny w Blue City

Choć wydawać by się mogło, że sztuka czytania, wciąż znajdą się tacy, którzy cenią wieczór czy urlop z książką. Jednak oprócz miłośników nowości i
Książka BRAK ZDJĘCIA
2024-04-19 | 14:00

Polskie korzenie są najważniejsze – wywiad z Joanną Colangelo, autorką książkI

Jednak „Burza” to również historia o naszych wyborach i o tym jak znajdujemy sens w śmierci. Historia przedstawiona na stronach powieści jest filozoficzną wędrówka, która w równym stopniu skłania do
Książka Wielki Antykwariat pod kopułą, czyli stare książki i winyle w Blue City
2024-04-12 | 11:05

Wielki Antykwariat pod kopułą, czyli stare książki i winyle w Blue City

Od czwartku 11 kwietnia aż do soboty 13 kwietnia, w centrum handlowym Blue City można będzie poczuć się przez chwilę jak na brzegu Sekwany, gdzie rezydują paryscy bukiniści. Przez trzy dni

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Psychologia

Martyna Wojciechowska: Pokolenie Z jest bardzo samotne i nie radzi sobie z codziennymi problemami. Jako mama nauczyłam się bardziej słuchać i więcej pytać, niż mówić

Dziennikarka podkreśla, że martwi się o pokolenie Z, bo z jej obserwacji i rozmów z młodymi ludźmi wynika, że czują się oni bardzo samotni i wręcz przerastają ich codzienne problemy. Sami nie potrafią sobie z nimi poradzić, a niestety często też nie mogą liczyć na wysłuchanie, wsparcie i pomoc ze strony dorosłych. Martyna Wojciechowska nie ukrywa, że ona również popełniła wiele błędów wychowawczych, bo wydawało jej się, że sama najlepiej wie, czego potrzebuje jej córka, bez pytania dziewczynki o zdanie. W porę jednak dostrzegła swój błąd i teraz już wie, że dzieci najbardziej oczekują od rodziców poświęcenia im uwagi i czasu, a także zrozumienia ich emocji.

Edukacja

Co 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Edukacja dzieci może zapobiec katastrofalnym skutkom i uratować życie dorosłym

Udar mózgu to druga najczęstsza przyczyna śmierci i trzecia najczęstsza przyczyna niepełnosprawności. Niewystarczająca wiedza i brak umiejętności rozpoznawania objawów udaru mózgu sprawiają, że większość pacjentów zgłasza się do szpitali zbyt późno. W odpowiedzi na ten problem powstał program FAST Heroes skierowany do przedszkolaków i uczniów klas 1–3. – Chcemy wykorzystać entuzjazm dzieci, aby to one stały się nauczycielami dla swoich dziadków – mówi Jan van der Merwe, międzynarodowy koordynator programu FAST Heroes, lider Inicjatywy Angels.

Teatr

Mateusz Banasiuk: Żałuję, że dzisiaj tak rzadko pisze się sztuki wierszem. Dla aktora to prawdziwy sprawdzian umiejętności

Aktor gra jedną z głównych ról w spektaklu „Wypiór” w Teatrze IMKA. Zaznacza, że wielkim atutem spektaklu jest tekst napisany klasycznym trzynastozgłoskowcem z zachowaną średniówką po siódmej sylabie, ale traktujący o bieżących problemach młodych ludzi i w niebanalny sposób komentujący otaczającą rzeczywistość. Mateusz Banasiuk zapewnia, że on sam bardzo lubi grać w sztukach napisanych wierszem i żałuje, że twórcy teatralni odchodzą już od tej formy. Przyznaje też, że w tym przypadku nie ma mowy o improwizacji. Trzeba się wykazać niezwykłą dokładnością, by nie zgubić żadnego słowa, bo wtedy zostanie zaburzony cały rytm.