W grudniu obdarowujemy się książkami
To coroczny grudniowy paradoks. Mimo że statystyki czytelnicze nie są najlepsze, to właśnie książki znajdują się w czołówce najchętniej kupowanych świątecznych prezentów. Koniec roku to czas, w którym księgarnie internetowe biją rekordy sprzedaży. Dlaczego tak się dzieje i które tytuły cieszą się dziś największą popularnością?
Kilkanaście tysięcy zamówień – tyle transakcji dziennie obsługuje w grudniu jedna z największych księgarni internetowych w Polsce – TaniaKsiazka.pl. W porównaniu do roku poprzedniego oznacza to aż trzycyfrowe wzrosty przychodów.
– Wzorem lat ubiegłych byliśmy przygotowani do mocnego wzrostu. W naszym przypadku na przedświąteczną gorączkę nałożył się dodatkowo dynamiczny rozwój firmy, a także sytuacja związana z pandemią. Dzisiaj Polacy wolą robić zakupy przez internet, bez wychodzenia z domu – tak jest bezpieczniej i wygodniej– mówi Rafał Jackiewicz, dyrektor marketingu i e-commerce w TaniaKsiazka.pl.
Potwierdzają to statystyki. Jak czytamy w raporcie Deloitte “Zakupy świąteczne 2020”, aż 67% badanych planuje przed Świętami ograniczyć częstotliwość wizyt w sklepach stacjonarnych. 51% ankietowanych twierdzi natomiast, że kanał online lepiej odpowiada ich potrzebom zakupowym w kategorii Zabawki i Hobby (w tym książki).
Polacy mniej czytają, ale chętnie kupują książki
Ciekawe dane przynosi nam także odpowiedź na inne pytanie – dotyczące najczęściej kupowanych prezentów. Okazuje się, że wspomniana już kategoria Zabawki i Hobby (w tym książki) znajduje się na drugim miejscu w zestawieniu najpopularniejszych wyborów prezentowych dla dorosłych. Jeśli chodzi o dzieci i młodzież – wskakuje ona na pozycję lidera.
Porównanie tych wyników ze statystykami czytelnictwa może budzić zdziwienie. Jak to możliwe, że w kraju, w którym – jak podaje ostatni raport Biblioteki Narodowej, zaledwie 39% Polaków przeczytało przynajmniej jedną książkę – są one tak chętnie wybierane na prezent?
– Nas popularność książek jako gwiazdkowych podarunków zupełnie nie dziwi. Czytelnicy to bardzo wierni konsumenci, którzy kupują literaturę nie tylko dla siebie, ale też chętnie obdarowują nią rodzinę czy przyjaciół – tłumaczy przedstawiciel TaniaKsiazka.pl i dodaje: – Ponadto czytanie kojarzy się z relaksem i chwilą dla siebie. Co ważne, taki prezent sprawdza się nie tylko w przypadku osób, które na co dzień dużo czytają. Tym, którzy czytają rzadziej, Święta stwarzają okazję do nadrobienia zaległości.
Co więc w tym roku najchętniej kupują Polacy?
Dla dorosłych Tokarczuk, dla dzieci Pucio
Zdecydowaną liderką jest Olga Tokarczuk ze swoją najnowszą książką. “Czuły narrator” to zbiór dwunastu wykładów i esejów, wśród których znajdziemy mowę noblowską pisarki, a także kilka premierowych tekstów. Autorka opowiada w nich o swoim procesie twórczym oraz osobistych doświadczeniach.
Miłośnicy literatury popularnej natomiast z dużym prawdopodobieństwem znajdą pod swoją choinką trzymający w napięciu thriller od Harlana Cobena, “Chłopiec z lasu”. Sporym zainteresowaniem cieszą się ponadto… erotyki. Pakiet “Intensywne doznania”, czyli trzy pikantne powieści oraz zbiór opowiadań “Niegrzeczne święta” są obecnie hitami, jeśli chodzi o prezentowe wybory.
– W kategorii książek dla dzieci dobrze sprzedaje się seria “Pucio” Marty Galewskiej-Kustry i Joanny Kłos. W tym roku do cyklu dołączyła maskotka, czyli “Pucio do tulenia” – mówi przedstawiciel TaniaKsiazka.pl.
Księgarnie internetowe swój sprzedażowy szczyt osiągają zwykle w okolicach Black Friday i trwa on aż do ostatniego weekendu przed Świętami. Po tym czasie ruch nieco spada, z uwagi na kwestie związane z logistyką dostaw.
– Jeśli chcemy mieć pewność, że nasza paczka dotrze jeszcze przed Wigilią, koniecznie zwróćmy uwagę na czas dostawy podany przy produkcie oraz komunikację sklepu, który informuje o ostatnim dniu zakupów, na który daje gwarancję dostawy przed świętami. W tym roku obserwujemy, że firmy kurierskie są dobrze przygotowane do sezonu i większość paczek jest dostarczanych na następny dzień do naszych klientów – wyjaśnia przedstawiciel TaniaKsiazka.pl.

„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty

O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?

Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.