Wakacje na wypasie. Jak Polacy spędzili urlop?
Nieco ponad połowa Polaków planowała w tym roku wyjazd wakacyjny, wynika z badania zrealizowanego na zlecenie OLX. Młodsi marzyli o morzu, a starsi o górach. Co wyszło z tych planów? Czy miejsca, gdzie zwierzęta są mile widziane, są bardziej popularne od tych przyjaznych dzieciom? Podsumowujemy tegoroczne wakacje, sprawdzamy, jakich noclegów szukali Polacy najchętniej i przekazujemy wskazówki jak przygotować ofertę na następny sezon.
Przeszło dwa miliony użytkowników w szczycie letniego sezonu szukało urlopowego noclegu na OLX. Gdzie najchętniej wypoczywali Polacy? W tegorocznych wyszukiwanych na OLX lokalizacjach królowały województwa nadmorskie (łącznie 43 proc.), a te położone w górach zajęły drugie miejsce (23 proc.). Porównując to z deklaracjami przedwakacyjnymi (morze: 32 proc., góry 25 proc.) widzimy, że rekordowo ciepłe lato przyciągnęło nad morze urlopowiczów, którzy planowali wybrać się do dużego miasta, nad rzekę/jezioro lub na wieś. Pokazują to też najczęściej wyszukiwane miasta tego sezonu: Gdańsk, Zakopane, Kołobrzeg i Władysławowo. Dom nad morzem to dodatkowo najczęściej wpisywana fraza – pojawiła się prawie 140 tys. razy.
Domki nad morzem i nie tylko
Wynajem domku lub domu to najpopularniejszy rodzaj poszukiwanego miejsca noclegowego. Respondenci – zrealizowanego na zlecenie OLX, badania Plany wakacyjne Polaków* właśnie tę formę noclegu wskazywali najczęściej (18 proc.). Pokrywa się to z wynikami wyszukiwania na platformie OLX – domki nad morzem, jeziorem, w górach i nie tylko, wyszukiwano ponad pół miliona razy. Chcąc się wyróżnić, warto rozważyć wprowadzenie do oferty jacuzzi (10 tys. wyszukiwań), basenu (6 tys. wyszukiwań) lub ulokowanie domku na drzewie (2 tys. wyszukiwań).
Zarówno w wakacyjnych deklaracjach respondentów, jak i w poszukiwaniach użytkowników OLX dużą popularnością cieszyła się agroturystyka. Ten rodzaj noclegu wskazało jako preferowany 17 proc. respondentów, a wyszukano go ponad 100 tys. razy.
Nocleg z parkingiem, wyżywieniem czy pupilem?
Wśród dodatkowych udogodnień użytkownicy OLX najczęściej wybierali noclegi, w których mile widziane są zwierzęta – parametr ten wybrano przeszło 43 tys. razy. Niemal tyle samo użytkowników (41 tys.) poszukiwało miejsca z parkingiem. Trzecie miejsce pośród najpopularniejszych udogodnień zajęła gwarancja infrastruktury przyjaznej dzieciom (prawie 24 tys.). Wyżywienie znalazło się poza podium z prawie 17 tys. wyszukiwań. Płatności kartą wybrało 5 tys. użytkowników, a udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością zaznaczono 1,3 tys. razy.
Wyniki wyszukiwań pokazują, jak zmieniają się nasze nawyki wakacyjne. Polacy coraz chętniej chcą podróżować ze swoimi zwierzętami, zamiast zostawiać je w domu. Goszczenie zwierząt staje się ważnym czynnikiem uatrakcyjniającym ofertę. Podobnie w kwestii parkingu – od lat Polacy najchętniej na wakacje podróżują samochodem i możliwość zaparkowania blisko miejsca noclegowego jest kluczowym udogodnieniem.
Jak Polska długa i szeroka
Szukający idealnego miejsca na wakacje znajdowali je na OLX w setkach miast, miejscowości i regionów. Od Jastrzębiej Góry na północy po najbardziej wysuniętą miejscowość na południu kraju – Wołosate. Jak łatwo uatrakcyjnić swoją ofertę i wyróżnić noclegi w domku, agroturystyce, apartamencie czy kempingu? Kluczowy jest tytuł ogłoszenia. Powinien być konkretny i krótki, ale jednocześnie przedstawiający najważniejsze cechy oferty. Równie istotne są zdjęcia. Ważne, aby zachęcały do skorzystania z oferty, były dobrze doświetlone i wyraźne. Pozwoli to potencjalnym klientom wyobrazić sobie, jak dobrze spędzą w tym miejscu czas. Noclegi oferowane w sezonie letnim najlepiej zaprezentować w wakacyjnej aurze, te zimowe będą atrakcyjniej wyglądać w towarzystwie śniegu. Istotny jest też opis, który daje możliwość dostosowania oferty do klienta i przedstawienia najważniejszych zalet noclegu wraz z jego okolicą. Dobrze jest precyzyjnie określić lokalizację, dodatkowe udogodnienia, cenę i formę kontaktu. Pamiętając o tych czynnikach łatwiej stworzyć idealną ofertę i sprostać oczekiwaniom urlopowiczów w nadchodzących sezonach.
*Badanie zrealizowane na zlecenie OLX metodą CAWI na reprezentatywnej grupie 1050 Polek i Polaków w kwietniu i maju 2022 roku.

Smart travel w 5 krokach. Jak wypocząć i nie przepłacić?

Polacy rezerwują wczasy na ostatnią chwilę

Linie lotnicze Corendon Airlines świętowały 20. lecie działalności podczas spektakularnej Gali w Antalya Cosmos Theatre
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo
Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Farmacja
Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.