Newsy

Anna Dymna: Gwiazdy są cudowne. Czasem rzucają wszystko, by wziąć udział w akcji charytatywnej mojej fundacji

2014-12-03  |  06:50
Mówi:Anna Dymna
Funkcja:aktorka
Firma:założycielka i prezes Fundacji „Mimo Wszystko”
  • MP4
  • Polskich gwiazd nie trzeba długo zachęcać do współpracy przy akcjach charytatywnych, są cudowne  twierdzi Anna Dymna. Co roku organizowany przez jej fundację festiwal piosenki dla dzieci niepełnosprawnych wspiera kilku czołowych polskich wokalistów lub aktorów. W pomoc przy tegorocznej edycji zaangażowali się m.in. Zbigniew Zamachowski, Ania Rusowicz, Mela Koteluk i Agata Passent.

    Fundacja Anny Dymnej od dziesięciu lat organizuje w Krakowie Festiwal Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty, którego celem jest promowanie uzdolnionych wokalnie dzieci niepełnosprawnych. Impreza odbywa się w czerwcu i – jak twierdzi Anna Dymna –  jest to jedyna przeszkoda dla gwiazd, które chciałyby pomóc w jej organizacji. Lato jest bowiem czasem, gdy wokaliści i członkowie zespołów mają najwięcej koncertów. Aktorka twierdzi, że poza tym gwiazdy są bardzo chętne do współpracy z jej fundacją.

    Gwiazdy są fantastyczne. Oni są cudowni. Niektórzy rzucają wszystko i przyjeżdżają do nas na festiwal, mimo że u nas się przecież nie zarabia kokosów. My zwracamy tylko koszty podróży, ale oni po prostu są, bo chcą. Owszem czasem bywa tak, że my polujemy na jakąś gwiazdę i ta gwiazda nie może, bo ma już trasę koncertową. Wtedy rzeczywiście jest czasem problem z wzięciem udziału w naszym wydarzeniu – mówi Anna Dymna w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

    Przez dziesięć lat przy Festiwalu Zaczarowanej Piosenki pomagało 58 największych polskich gwiazd. Wokaliści i muzycy zasiadają w jury konkursu, występują z uczestnikami na scenie oraz pełnią funkcję prowadzących festiwalowe koncerty. Jako podziękowanie za zaangażowanie w pracę charytatywną Fundacja „Mimo wszystko” co roku przyznaje nagrodę „Przyjaciela Zaczarowanego Ptaszka”. Statuetka trafia do rąk osób, które w danym roku pomagały w organizacji i przebiegu Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. Tegorocznymi laureatami zostali m.in. Zbigniew Zamachowski i jego córka Bronisława, Ania Rusowicz i Mela Koteluk.

    Ania Rusowicz mówiła, że ona po raz pierwszy była na tym festiwalu i że był zdumiewający, choć przyznała, że na początku trochę się bała. Powiedziała jednak: „Wróciłam z tego festiwalu zdrowsza”. Zawsze jednak wszyscy zastanawiają się na jednym, kto tu komu, co daje. Oczywiście, że my tym ludziom niepełnosprawnym pomagamy się odważyć, otworzyć się na ludzi, wyjechać z domów. Ale to, co oni nam dają, jak pomagają nam zrozumieć, co w życiu jest najważniejszy, jak pomagają nam dostrzec, ile w nas jest siły, o której my w ogóle nie wiemy i której nie umiemy nawet uruchamiać, to jest nie do przecenienia – mówi Anna Dymna.

    Kolejna edycja Festiwalu Zaczarowanej Piosenki już wiosną 2015 roku. Od 15 stycznia będzie można wysyłać zgłoszenia. Półfinały odbędą się w warszawskich Łazienkach 2 maja, a finał 6 czerwca w Krakowie.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Edukacja

    Dorośli nie umieją rozmawiać o dojrzewaniu ze swoimi dziećmi. Młodzi czerpią wiedzę głównie z internetu

    Dojrzewanie i to, co w tym okresie dzieje się z ciałem i emocjami, to w wielu polskich domach wciąż temat tabu. Nawet jeśli rodzice i opiekunowie podejmują temat, to często się okazuje, że nie za bardzo wiedzą, jak mają o tym rozmawiać ze swoimi dziećmi. Młodzi najczęściej szukają odpowiedzi na swoje pytania i wątpliwości w internecie, jednak nie zawsze są to jakościowe treści, zgodne z aktualną wiedzą i pochodzące od wykwalifikowanych ekspertów. – Chcieliśmy stworzyć miejsce, gdzie znajdą bezpieczną wiedzę na temat wszystkiego, co się dzieje w ich ciele, głowie i duszy w tak ważnym momencie w ich życiu – mówi Olga Kwiecińska, założycielka i pomysłodawczyni Cześć Ciało.

    Media

    Robert El Gendy: Z Klaudią Carlos jesteśmy różni charakterologicznie, ale doskonale się uzupełniamy. Jak mam słabszy dzień, to ona przejmuje kontrolę nad rozmową lub odwrotnie

    Nowi gospodarze TVP2 nie mogą się nachwalić zarówno atmosfery, jaka panuje w TVP, jak i siebie nawzajem. Robert El Gendy bardzo się cieszy z tego, że może prowadzić „Pytanie na śniadanie” z Klaudią Carlos i przekonuje, że ich duet ma duży potencjał. Na wizji doskonale się dogadują i uzupełniają, a poza kamerami  mają wiele wspólnych tematów do rozmów.

    Prawo

    Świadomość społeczna na temat ryzyka publikowania wizerunków dzieci w internecie nadal bardzo niska. UODO apeluje o ostrożność

    Kilkaset milionów zdjęć codziennie jest publikowanych w internecie, wśród nich wiele z udziałem dzieci. Zdjęcia i wideo zamieszczają zarówno rodzice, jak i placówki oświatowe, do których dzieci uczęszczają. Materiały te, bez względu na to, z jaką intencją są publikowane, mogą trafić w niepowołane ręce i posłużyć do ataku hejterskiego na dzieci, kradzieży ich cyfrowej tożsamości, a nawet zostać wykorzystane przez osoby o skłonnościach pedofilskich. Podkreślają to eksperci UODO i Fundacji Orange w poradniku skierowanym do osób pracujących w placówkach i organizacjach działających na rzecz dzieci.