Newsy

Coraz więcej osób boryka się z problemem wrażliwej skóry twarzy

2015-11-16  |  06:10

Przyczyną uwrażliwiania się cery jest m.in. zanieczyszczenie środowiska, nadmiar stosowanych kosmetyków i nieprawidłowa dieta. Skóra wrażliwa bywa mylona z alergiczną ze względu na podobne objawy. Rozróżnienie między tymi dwoma typami jest trudne, ale niezbędne do rozpoczęcia odpowiedniego leczenia. 

Skóra wrażliwa odznacza się małą tolerancją na czynniki zewnętrzne, takie jak wysoka i niska temperatura lub gwałtowne jej zmiany, mocno chlorowana woda, zanieczyszczenie powietrza oraz na stosowane kosmetyki.

Podrażnienie objawia się m.in. poprzez rumień, wysypkę, uczucie pieczenia lub swędzenia. Z roku na rok przybywa osób borykających się z tym problemem – zdaniem niektórych naukowców wrażliwą cerę ma nawet połowa ludzi na świecie. Przyczyną wrażliwości skóry jest osłabienie jej zdolności ochronnych i regeneracyjnych.

Jest to związane z rozwojem cywilizacji, nadmierną ilością używanych kosmetyków, przesuszeniem pomieszczeń, klimatyzacją, zanieczyszczeniem powietrza, ale również z chemią, którą stosujemy na co dzień w domu, jemy w pożywieniu, w pożywieniu też spożywamy hormony, antybiotyki – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr Iwoną Marycz-Langner.

Na zwiększenie skłonności skóry do podrażnień wpływa także palenie papierosów, zbyt długa i częsta ekspozycja na słońce oraz kontakt z chlorowaną wodą. Do niedawna lekarze dermatolodzy uważali, że tylko skóra sucha może przejść w skórę wrażliwą. Obecnie wiadomo, że zachować się tak może także skóra tłusta i mieszana. Skóra wrażliwa bywa mylona ze skórą alergiczną, istnieje jednak między nimi istotna różnica.

Zupełnie inny jest mechanizm powstawania obydwu tych działań de facto niepożądanych na skórę. Podrażnienie powstaje w miejscu aplikacji i to jest po prostu stan zapalny, który się w miejscu aplikacji pojawia i znika w momencie, kiedy odstawimy kosmetyk stosowany w to miejsce – mówi dr Iwoną Marycz-Langner.

Reakcja alergiczna jest znacznie poważniejszym problemem. Alergia jest bowiem chorobą, której podstawą jest brak odporności całego organizmu, nie tylko skóry twarzy czy ciała. Odróżnienie podrażnienia od reakcji alergicznej możliwe jest na podstawie czasu reakcji na kontakt z substancją drażniącą. Skóra wrażliwa zareaguje natychmiast, a objawy pojawią się w miejscu zetknięcie z substancją podrażniającą i ustąpią wkrótce po odstawieniu kosmetyku lub innego preparatu drażniącego.

Głównym wykładnikiem będzie to, czy jeżeli kobieta odstawi kosmetyk, to po dniu czy dwóch również ustąpią zmiany takie jak zaczerwienienie, pieczenie, swędzenie, lekki obrzęk, złuszczanie, suchość skóry. Jeżeli się okaże, że nie, to wtedy już musi się zastanawiać nad tym, czy to nie jest alergia – mówi dr Iwoną Marycz-Langner.

Reakcja alergiczna może pojawić się dopiero po kilku dniach, niekoniecznie w miejscu kontaktu z alergenem i może się utrzymywać długo po odstawieniu substancji nietolerowanej przez organizm. Ze skórą wrażliwą można radzić sobie samodzielnie, stosując odpowiednią pielęgnację w domu. Skóra alergiczna wymaga natomiast konsultacji z dermatologiem. Do specjalisty należy się udać wtedy, gdy objawy takie jak wysypka, zaczerwienienie lub świąd utrzymują się długo po odstawieniu potencjalnego alergenu.

Czytaj także

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Marcelina Zawadzka: Kiedyś sama decydowałam o swoim życiu i nie byłam od nikogo zależna. Teraz już przy opiece nad synkiem jestem zdana na pomoc innych

Prezenterka przyznaje, że bycie mamą to ciągłe wykraczanie poza swoją strefę komfortu, bo od momentu narodzin dziecka jest się całkowicie odpowiedzialnym za tę małą istotę i trzeba ustawić wszystko pod jej potrzeby. Każdego dnia macierzyństwo uczy ją pokory i pokazuje, że nie na wszystko ma wpływ i nie wszystkiemu jest w stanie zapobiec. Często nie pozostaje nic innego, jak przyjąć trudne doświadczenia i wyciągnąć z nich odpowiednią lekcję. Marcelina Zawadzka zdradza, że jej dziewięciomiesięczny syn już stawia pierwsze kroki i jest niezwykle ciekawy świata. Czasami towarzyszy jej także w pracy.

Prawo

Liczba związków nieformalnych w Polsce przekracza pół miliona. W Sejmie trwają prace nad przepisami dla nich

Temat związków partnerskich ponownie znalazł się w centrum debaty publicznej i politycznej w Polsce. W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem ustawy o związkach partnerskich. Choć poparcie społeczne dla prawnego uznania relacji niemałżeńskich – zarówno jednopłciowych, jak i heteroseksualnych – pozostaje wysokie, wciąż kwestia ta czeka na rozstrzygnięcie.

Podróże

Beata Pawlikowska: Babia Góra to jest teraz moje ulubione miejsce w Polsce. Jest w niej coś magicznego, więc marzę o tym, żeby tam wrócić

Podróżniczka przyznaje, że majowa wyprawa na Babią Górę mimo kiepskiej pogody okazała się niezwykle ekscytującą przygodą. W prognozach na ten dzień miało być 20 stopni ciepła i dużo słońca, natomiast kiedy wyszła na szlak, padał deszcz, deszcz ze śniegiem i grad, a termometry pokazywały zaledwie kilka stopni powyżej zera. Beata Pawlikowska cieszy się jednak, że nie zniechęciła się taką aurą, bo ta wędrówka zadziałała na nią niezwykle kojąco.