Newsy

Do uprawiania sportów wodnych trzeba przygotować się pod okiem trenera. Brak sprawności fizycznej może skończyć się urazem

2015-06-19  |  06:00

Amatorów desek wakeboardowych, kitesurfingowych i windsurfingowych z roku na rok przybywa. Sporty wodne dają dużą dawkę adrenaliny i pozwalają przeżyć niezwykłą przygodę pod warunkiem, że ich amatorzy kierują się rozsądkiem i wyobraźnią. Ważny jest nie tylko odpowiedni sprzęt, lecz przede wszystkim kondycja fizyczna i przygotowanie pod okiem trenera.

Przygotowanie do uprawiania sportów wodnych jest związane z tym, co chcemy osiągnąć, jaki mamy cel. Jeżeli naszym celem jest zabawa, przyjemność, to w zasadzie do tego przygotować się trzeba tylko sprzętowo. Natomiast, jeżeli naszym celem jest osiągnięcie jakiegoś wyższego celu jak na przykład ewolucji w powietrzu, to tutaj warto już jest korzystać z porady fachowca – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Andrzej Kępczyński, fizjoterapeuta z Kliniki Ruchu.

Andrzej Kępczyński podkreśla, że tak jak w każdej dyscyplinie sportu, tak i w tym przypadku zdarzają się kontuzje. Narażeni są na nie przede wszystkim początkujący amatorzy deski.

Najczęstszy uraz jest związany z wykonywaniem ewolucji, których jeszcze nie mamy do końca opanowanych. Jeżeli ktoś chce upgradować swój poziom, czyli jak ktoś już pływa, to chce zacząć skakać, jak skacze, to chce robić ewolucje, które widział w internecie, wtedy zaczynają się problemy. Wtedy zaczyna się sprawdzać każda – nawet mała – nasza dysfunkcja, każdy dyskomfort, który odczuwamy przy tym sporcie – mówi Andrzej Kępczyński.

Dlatego o kondycję trzeba zadbać na długo przed sezonem, najlepiej pod okiem trenera, który dobierze ćwiczenia pod kątem uprawianego sportu.

Pływając w dużym ślizgu, potrzebna jest bardzo duża równowaga i do tego możemy wykorzystać zwykłe ćwiczenia tzw. czucia głębokiego, czyli propriocepcji. Czyli możemy sobie kupić zwykłą deskę, postawić na piłce i próbować łapać równowagę. Natomiast do ewolucji gimnastycznych potrzebujemy po pierwsze asekuracji, po drugie sprzętu w postaci trampoliny, materaców i najlepiej byłoby, żeby jeszcze ktoś wcześniej nam to wszystko pokazał – wyjaśnia Andrzej Kępczyński.

Ważna jest też codzienna, regularna aktywność fizyczna, tak żeby przygotować mięśnie do wzmożonego wysiłku w sezonie.

Zabezpieczyć się możemy przez to, że zwiększymy swoją wydolność po prostu przez zwykłe bieganie. Możemy zwiększyć elastyczność swoich mięśni przez odpowiednie ćwiczenia rozciągające, czyli stretchingowe, i po trzecie ćwiczenia tzw. czucia głębokiego – tłumaczy Andrzej Kępczyński.

Z kolei na fachowe przygotowanie można liczyć w zakładach gimnastyki, np. AWF-u, lub na siłowniach i w klubach fitness.

Doświadczony instruktor jest w stanie nam naprawdę pomóc, pracując nad naszą równowagą, elastycznością naszych mięśni i tym, żebyśmy byli w stanie wykonać rzeczy, których jeszcze wczoraj nie umieliśmy – mówi Andrzej Kępczyński.

Czytaj także

Więcej ważnych informacji

Złote Spinacze 2021

Gwiazdy

Teresa Rosati: Często towarzyszę Weronice podczas zdjęć do zagranicznych produkcji. Najważniejsze jest dla mnie to, żeby córka była szczęśliwa i realizowała się w swojej pasji

Projektantka zaznacza, że choć córka mieszka daleko od niej, to nie odczuwa zbytnio rozłąki, ponieważ bardzo często się widują. Kiedy Weronika jest na zdjęciach do nowych produkcji, mama towarzyszy jej i zajmuje się 3,5-letnią wnuczką Elizabeth. Teresa Rosati cieszy się, że córka spełnia swoje marzenia, dostaje nowe role i jest doceniana w branży filmowej. Z kolei dla niej możliwość bycia na planie filmowym to niezwykle ciekawe doświadczenie. Ma bowiem okazję zobaczyć, jak od kuchni wygląda praca aktorów, i poznać wielu fantastycznych twórców.

Moda

Dorota Goldpoint: Silne kobiety powinny być inspiracją dla tych zagubionych i potrzebujących pomocy. Moja fundacja pomoże im się spotkać

W ślad za projektem „The Inner Power” projektantka powołała do życia Fundację „Serce nie ma zmarszczek”, dzięki której chce wspierać dojrzałe kobiety. Jej celem jest przedstawianie dojrzałości jako potencjału, a nie jako ograniczenia. Zapewnia, że będzie docierać do szerokiej grupy pań w różnym wieku. Zamierza pokazywać te niby zwyczajne, a jednak niezwyczajne, które są świadome swojej siły, odnoszą sukcesy i mogą być dla innych inspiracją, a także wspierać takie, których potencjał i rozwój zostały z jakiegoś powodu zahamowane.

Sport

Legendarny sterowiec znów transmituje najważniejsze wydarzenia sportowe w Europie. Wyjątkowo pojawił się także w Polsce [DEPESZA]

Jeden z największych na świecie sterowców pojawił się nad Wrocławiem. To Goodyear Blimp  jeden z powietrznych statków, które w Stanach mają już status popkulturowej ikony. Sterowce opatrzone logo jednej z największych marek oponiarskich od lat relacjonują najważniejsze wydarzenia ze świata sportu. Teraz, po latach przerwy, sterowiec Goodyeara wrócił do Europy, gdzie odwiedzi szereg imprez sportowych, odbywając loty m.in. nad Londynem i Mediolanem. Jego tegoroczne tournée ma związek z celebrowaniem powrotu marki Goodyear do motorsportu. W ostatni weekend Goodyear Blimp zawitał także do Polski, która jest wyjątkowym krajem na mapie jego przelotu. Mimo że nie odbywają się u nas żadne wyścigi, jego obecność miała podkreślić, jak ważny jest polski rynek dla oponiarskiej marki.